Zánět močového měchýře postihuje častěji ženy. Proč? Urologové odpovídají na otázky pacientů
Stres, přepracování, nevyřešené problémy z minulosti, ztráta vnitřního klidu... To všechno může souviset s problémy s močovým měchýřem Zdroj: Thinkstock
Zánět močového měchýře postihuje častěji ženy než muže, kromě toho se cystitida vyskytuje nejčastěji v letních měsících. Zeptali jsme se dvou urologů, kteří zodpověděli zásadní otázky týkající se tohoto palčivého problému.
Jak zánět močových cest vzniká?
Zánět močového měchýře vyvolávají bakterie Escherichia coli, které běžně žijí v našem střevě. Ženy trpí záněty močových cest daleko častěji než muži, oproti mužům mají ženy kratší a širší močovou trubici, která je navíc velmi blízko konečníku a poševního vchodu. U mladších žen a dívek jde většinou o cystitidy spojené s pohlavním stykem a gynekologickými infekcemi, u starších pacientek je infekce způsobena nejčastěji nekompletním vyprazdňováním močového měchýře nebo inkontinencí moči.
Příznaky zánětu močových cest
Mezi prvními příznaky se objevuje pálení až řezání při močení a bolesti v podbřišku. Pokud jednou žena toto onemocnění prodělá, je velmi pravděpodobné, že se infekce znovu vrátí. Nejvyšší riziko recidivy uroinfekce je do dvou měsíců po prodělaném akutním zánětu. „Infekce dolních močových cest může totiž velmi snadno přejít v infekci horních močových cest, tedy v zánět ledvin, který je již mnohem závažnějším stavem, vyžadujícím delší antibiotickou léčbu, často i hospitalizaci v nemocnici a pracovní neschopnost“, říká MUDr. Yvona Pichlíková z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Zásadní otázky a odpovědi urologů
Urologové
Na otázky k zánětu močového měchýře přímo od pacientů bude odpovídá prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., vedoucí lékař kliniky UroKlinikum Praha:
- Mohou zánět močových cest dostat i muži, anebo se jedná pouze o záležitost žen?
Zánět močových cest mohou dostat i muži, přestože onemocnění postihuje častěji ženy z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. Ženy mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět. Většina infekcí močových cest je vyvolána bakteriemi, které se dostanou z okolí konečníku do močové trubice a odtud do močového měchýře.
- Na záněty močových cest v létě trpím poměrně často a bojím se, že bych mohla onemocnět na dovolené v zahraničí, kde by bylo obtížné hledat lékaře. Je možné tomu nějak předejít? A v případě, že nemoc propukne, mohu ji nějak léčit sama?
Urologické obtíže patří, bohužel, stále mezi témata, o kterých se lidé stydí otevřeně hovořit. Často proto záněty přechází, a to rozhodně není správné. Může dojít až k závažným komplikacím, jako je například poškození ledvin. Akutní forma zánětu vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Jeho léčba pomocí antibiotik trvá obvykle 3 až 5 dní. Současně je nutný pobyt v teple a dostatečný přísun tekutin. Důležitá je ale i prevence vzniku zánětu. Zvláště ženy, u kterých se objevují záněty opakovaně, by měly dbát na pitný režim a některá další opatření – například močení ihned po pohlavním styku, dodržování hygieny zevního genitálu a podobně.
- Jak vypadá první prohlídka u urologa a kdy bych se k němu měl vypravit?
Urologa by měl navštívit každý, u koho se objeví potíže či příznaky spojené s močením nebo s mužským pohlavním ústrojím. Jen namátkou zmíním například přítomnost krve v moči, která může doprovázet řadu závažných onemocnění, výrazné změny v četnosti močení či u mužů nález hmatného ložiska ve varleti. Součástí první prohlídky u urologa je pohovor s pacientem, základní vyšetření pohmatem, obvykle i vyšetření prostaty konečníkem, základní vyšetření moči a vyšetření ultrazvukem. V žádném případě tedy nejde o nic bolestivého a nemocní se toho obávat nemusí. U mužů nad 50 let navíc doporučujeme odběr krve na testování PSA, což nám umožní záchyt rakoviny prostaty v počátečním stadiu, tedy v době, kdy nádor ještě nevyvolává žádné příznaky a kdy je možné jej úplně vyléčit.
Další otázky pacientů zodpověděla MUDr. Monika Purmová:
- Mohu zánět močových cest ovlivnit i díky jídelníčku? Které potraviny nebo nápoje bych do něj měla zařadit?
Do svého jídelníčku zařaďte více močopudných (diuretických) potravin, jako jsou petržel, celer nebo okurky. Tyto potraviny sice již propuknutou infekci neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z močového měchýře a spolu s ní i bakterie. Zároveň dodržujte pitný režim. Denně vypijte minimálně dva litry, neuškodí ani tři litry tekutin. Vodu také můžete prokládat urologickými čaji, anebo čaji z česneku, libečku, kopřiv nebo pampelišek. Také posilujte svou imunitu dostatečným přísunem vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují. Jako účinná prevence poslouží i konzumace brusinek v jakékoliv formě, ať už čerstvé, sušené, v džusu, anebo v čaji.
- Je pravda, že zánět močových cest ovlivňuje i správné oblékání?
Ano, dbejte zejména na to, abyste od pasu dolů neprochladla. Nesedejte si tedy na studené povrchy a dobře se oblékejte. Je vhodné nosit dlouhá trika a v chladných dnech dlouhé svetry, které kryjí záda v oblasti ledvin. Při sezení venku pomůže i šátek omotaný kolem pasu nebo košile zastrčená do kalhot. Podbřišek a ledviny není třeba přehřívat, ale chránit před odkrytím. Také nenoste příliš často tanga, přestože jsou pohodlná a slušivá. Úzký proužek na jejich zadní části snadno zachytává bakterie z okolí konečníku. Ty se potom mohou přesunout až do močové trubice a způsobit zánět močových cest. V případně letního koupání nezůstávejte v mokrých plavkách, ale po vylezení z vody se převlékněte do suchých.
- Už několikrát se mi stalo, že po sexu se u mě objevilo nepříjemné pálení při močení. Jak se tomu vyvarovat?
Po pohlavním styku choďte na toaletu – moč zdravého člověka je sterilní a pomůže vyplavit bakterie. Dodržujte také správnou hygienu. Na toaletě by se ženy měly vždy utírat směrem dozadu a při menstruaci pravidelně vyměňovat tampony a vložky.