Jak pečovat o pleť na horách? Nenechte ji zmrznout, vyschnout ani spálit!
Dovolená na horách je dovolená možná pro vaši psychiku, ale rozhodně ne pro vaši pleť. Vítr, mráz, silné sluneční záření, to všechno dává vaší pokožce pořádně zabrat. Jak by měla vypadat ideální péče podle odborníků?
Přibalte pořádný ochranný faktor
Opalovací kosmetiku potřebujeme nejen v létě. Zimní slunce je totiž stejně silné, někdy i dokonce silnější. Až 80 % slunečních paprsků se totiž odráží od sněhu. Opalovací krém by měl být dobře roztíratelný, pro citlivou pokožku jsou vhodnější opalovací krémy s minerálními filtry, jako je dioxid titaničitý či oxid zinečnatý, které mají za úkol sluneční UV záření odrážet. Jejich tenký film tedy působí jako zrcadlo. Některé krémy obsahují chemické filtry, které přeměňují škodlivé UV záření (především UVB) chemickou reakcí na neškodné teplo. „Nejlepší krémy jsou vyrobeny na bázi kombinace obou typů UV filtrů, chemické filtry však mohou v důsledku svého vstřebávání způsobovat alergické reakce. Minerální jsou naopak vhodnější pro citlivou pleť,“ radí MUDr. Helena Reisingerová, dermatoložka kliniky Mediestetik.
Pijte
Znáte to, po snídani vyjedete na sjezdovku a vracíte se až s posledním jedoucím vlekem. Při sportu, jakým je lyžování, se ale velmi zapotíte a proto je potřeba vašemu tělu dodávat potřebné množství tekutin. Do pitného režimu rozhodně nezapočítáváme různé nápoje na posilněnou nebo pivo. „Při tělesné zátěži se tělo začne potit a odvádí vodu ven. I během lyžování bychom proto měli dbát na dostatečný pitný režim. Ideální je dodávat tekutiny častěji a v menších dávkách,“ říká Ing. Hana Bačíková, nutriční specialistka perfectproducts.cz.
Foto: iStock
Nezapomeňte na brýle
Velmi náchylné jsou na horském slunci také oči, jejichž ochrana je často podceňována. I zde platí vysoké riziko poškození spojené s odrazem a vysokou intenzitou světla. Při celodenním pobytu na přímém vysokohorském slunci se doporučují speciální tzv. ledovcové brýle, které poskytnou i boční vrchní ochranu. „Slunce v zimě je obzvlášť silné, zvlášť když se odráží od sněhu. Proto bychom i tam měli nosit sluneční brýle s ochranným filtrem. Chráníme tak nejen samotné oči, ale kůži kolem očního okolí, která je tenká a při mžourání se na ní snadno tvoří vrásky,“ dodává Jessica WU, dermatoložka z Los Angeles.
Hydratujte
Během zimy se zpomaluje krevní oběh v pokožce, která tak hůře přijímá živiny. Dopřejte jí proto potřebnou péči. O hydratačních krémech kolují informace, že tvoří v chladném počasí v pleti krystalky, díky nimž pak kůže praská. Záleží samozřejmě na typu krému a vaší pleti. Chybu neuděláte, pokud hydratační krém použijete minimálně půl hodiny předtím, než půjdete ven, nebo v případě citlivější pleti ho nanesete pouze na noc.
Pokud venku vyloženě mrze, bude lepší, když takovýto krém necháte opravdu pouze na noční péči. „Stejně, jako v zimě vrstvíte oblečení, dopřejte vícevrstvou ochranu i pleti. Pod hydratační krém naneste ještě obličejové sérum, pleť se tím zpevní a navíc dochází k eliminaci jemných vrásek a rozšířených pórů a k celkovému rozjasnění pleti," radí newyorský dermatolog Joshua Zeichner.
Hydratační krémy často působí jen na povrchu pleti a do spodnějších vrstev kůže už nepronikají. Maximální hydrataci pleti si můžete dopřát ještě před odjezdem na hory v rukou zkušené dermatoložky. Velmi vyhledávaná je například metoda mezoterapie, kdy se pomocí mikrojehliček do pleti dostanou koktejly s výživnými látkami. „Kromě mezoterapie je vysoce účinné i ošetření HydraFacial, při němž během několika kroků dochází k odstranění toxinů, exfoliaci a následné hloubkové hydrataci,“ uvádí doktorka Magda Neparidze, dermatoložka kliniky Mediestetik.
-ak-