Štípance, spálení a další letní nepříjemnosti: Zatočte s nimi s pomocí toho, co máte doma

Polámané a suché vlasy, spálená kůže od sluníčka, poštípání hmyzem. Léto je sice krásné, ale na těle si vybírá svou daň. Tyto dočasné vady na kráse však překvapivě často spraví to, co najdete ve spíži nebo v koupelně.

Spáleniny od sluníčka

Pleť obličeje spálenou sluncem zklidníme a promastíme kalciovou mastičkou, zábalem z bílého jogurtu či tvarohu nebo maskou z bílého jogurtu s čerstvým vaječným žloutkem. Pokud nese stopy slunce celé tělo, můžete si udělat speciální koupel s hrstí bylinek nebo s velkým džbánem piva (3–5 litrů). Nejvíce kůži vyživí a ošetří kvasnicové pivo, ale můžete se naložit do jakéhokoli.

Spálená kůže na hlavě

Pokud nenosíte klobouk nebo kšiltovku může se vám snadno stát, že se vám kůže mezi vlasy spálí. Zkuste ji ošetřit zábalem z obyčejné majonézy (ne tatarské omáčky). Všechen obsah sklenice majonézy nalijte na celou hlavu a vlasy, i když to bolí a pálí. Hlavu s vlasy zabalte do igelitu a nechte dvě hodiny působit. Zábal pak smyjte šamponem a kondicionérem jako běžně, jen nedrhněte kůži, která je i tak podrážděná. Pokožku hlavy zklidní také panthenol z lékárny, majonéza však zároveň dodá výživu také sluncem vysušeným vlasům. Na nějakou dobu pak zapomeňte na lak a další přípravky a nechte hlavu dýchat.

8 DOMÁCÍCH LÉKŮ NA KŮŽI SPÁLENOU OD SLUNÍČKA

Suchá kůže

Pokožku hebkou jako miminko budete mít po medovém zábalu. Stačí si namazat celé tělo medem, zabalit se do starého županu nebo pyžama a dvacet minut relaxovat ideálně na balkoně nebo na nějakém prohřátém místě, kam už ale nesvítí slunce. Pak se opláchněte ve sprše nebo ve vaně. Pleť díky medovému zábalu získá nádhernou vláčnost, pružnost a bude vypadat úžasně. A pokud chcete ještě k tomu nádherně vonět, přimíchejte do medu pár kapek éterického oleje.

Vlasy bez lesku

Mastné i poškozené vlasy posílí maska z rozšlehaných čerstvých vaječných žloutků (2 ks) a olivového oleje (3 lžíce). Pozor však na bílky, ty do posilující masky nepatří – hodně tuží a ztížily by rozčesávání vlasů. Masku nechte působit dvacet minut a pak ji důkladně smyjte vlažnou vodou, v teplé by se žloutky srazily. Lesk vykouzlí také polití vlasů při posledním oplachování pivem nebo roztokem vody a octa.

Komáří štípance

Bodnutí od komára, které svědí a bolí, se vyhnete trikem lovců a stopařů. Denně užívejte 100 mg vitamínu B1 nebo 300 mg pivovarských kvasnic. První účinky pocítíte po týdnu užívání a komáři by se vám měli vyhýbat tak dlouho, dokud budete vitamín B1 nebo kvasnice jíst. A pokud vás komár přesto štípne a bude to svědit, potřete štípanec levandulovým olejem, rozdrceným listem jitrocele, plátkem citronu, cibule nebo rajčete, případně kostkou ledu.

Vosí nebo včelí bodnutí

Věděli jste, že na včelí a vosí jed zabírají odlišné prostředky? Včelí je kyselý, proti bolesti proto pomůže, když místo vpichu potřete zásaditou pastou vyrobenou z jedlé sody a trochy vody. Naopak vosí jed je zásaditý, proto na něj pomůže (stejně jako po žahnutí medúzou na dovolené) ocet. Rada je proto jednoduchá: noste s sebou na výlety malý sáček jedlé sody a lahvičku octa.

Modřiny

Modřiny na nohou nebo na rukou nejsou nic hezkého, obzvlášť v létě, když nosíte krátké sukně a trička nebo tílka. Tvorbě modřiny můžete zamezit, když na postižené místo ihned přiložíte plátek cibule a podržíte ho tam 15 minut. Látka alicin, která při krájení cibule vyvolává slzení, umí také odvést krev, jež se v postiženém místě hromadí, a zabrání tím vzniku modřiny. Je dobré si také pořídit výtažek z vilínu virginského a nosit ho s sebou v malé lahvičce. Postižené místo pak jen natřete a budete 5 minut chladit, ideálně sáčkem s ledem. Tím urychlíte hojení, protože se stáhnou cévy a zmenší se prokrvení.

Šupinatá kůže

Odstraňování starých buněk z povrchu kůže je nutné zvláště tehdy, když toužíte po rovnoměrném opálení a hebké pokožce. Skvělý peeling si vyrobíte i z domácích zásob a za pár korun, například z mleté kávy, rozdrcených oříšků či z hrsti cukru (hrubě namletého, hnědého). Případně můžete použít jen kosmetický kartáč nebo lufu a tím ošetřit pokožku celého těla. Peeling je dobré provádět nejlépe jednou týdně.

Chloupky

Přestože je odstraňování chloupků pomocí vosku poměrně populární, je to jeden z nejhorších způsobů, a to nejen doma v koupelně, ale i v kosmetickém salonu. Při strhnutí proužku s voskem totiž zbavujete kůži nejen chloupků, ale i svrchní části kůže a tím ji připravujete na vznik pigmentových skvrn. Po několika letech epilování voskem navíc může vaše kůže vypadat, jako byste měli ekzém nebo lišej. Lepší je použít obyčejnou žiletku, pinzetu, cukrovou pastu nebo zkusit laser.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.