Islám v rodině Terezy Maxové nikdo neřeší: Manžel jí vepřové, dá si i alkohol
Tereza Maxová o jídle a smíšené rodině
Tereza Maxová (50) je rozhodně jednou z nejkrásnějších žen, jaké Česká republika dala světu. Okouzlující modelka žije střídavě v Praze a Monaku a velkou oporou jí je turecký miliardář Burak Oymen (50). Ten se narodil v muslimské zemi, tvrdými pravidly islámu se ale neřídí.
První svatbu měla Tereza Maxová s dánským tenistou Frederikem Fetterleinem. Ze vztahu vzešel syn Tobias, manželství se však rozpadlo. Podruhé se jedna z nejslavnějších Češek provdala za tureckého realitního magnáta Buraka Oymena. Manželé spolu vychovávají dvě dcery. A rozhodně je nesvazují konkrétním náboženským vyznáním.
Burak je hrdý sekulární muslim
I když Burak pochází z Turecka, kde převažuje islám, rodina žije hodně sekulárně a kosmopolitně. Tereza Maxová už v minulosti několikrát zdůraznila, že ze všech kultur a náboženství přejímají tradice a zvyky, které je naplňují.
„Můj manžel je syn diplomatů, kteří žili po celém světě. Je muslimem proto, že se narodil v muslimské zemi. Jeho rodina je velmi sekulární, nechodí se modlit do mešit. Tradice udržuji doma spíše já, slavíme české Vánoce a jiné zvyky. Burak má turecký pas. A už když s ním někam jdete, chovají se k vám jinak. Na náboženství nemůžeme dbát. Můj tatínek byl katolík, máma židovka, můj muž je muslim... Vytváříme si proto doma vlastní tradice. Myslím, že by v tomto neměl být nikdo pod tlakem. Každý by měl poslouchat sám sebe,“ uvedla Maxová pro Český rozhlas v 2018.
„Manžel jí vepřové maso a dá si také skleničku, že bych ale měla nastudovaný přímo korán, to nemám. Teď se snažíme oba dva chvíli jíst spíš zdravě, z českých jídel mu ale hodně chutná řízek s bramborovým salátem, někdy má rád bramboračku a vlastně vůbec české polévky. Knedlo vepřo zelo nebo kachnu se zelím, kterou mám třeba ráda já, on s takovou radostí nejí,“ prozradila Tereza redakci webu Prima Ženy s tím, že dříve si často vozila česká jídla do zahraničí.
Modelka o svém muži říká, že je hrdým sekulárním muslimem. Co to znamená v praxi? „To jsou takové osobní věci, určitě v tom ale není náboženství. V naší rodině těch náboženství je spousta, člověk používá hodně věcí, co se týká buddhismu nebo hinduismu. Myslím, že věřící jsme, ale určitě to není jedno náboženství, je to spíš otevřená mysl,“ vysvětlila modelka, která je zakladatelkou Nadace Terezy Maxové pomáhající opuštěným dětem ve více než 200 dětských domovech, kojeneckých ústavech a dětských centrech.