Celebrity

17. ledna 2023 12:14

David Laštovka

Vlasta Fialová nikdy nebydlela s mužem. Nejslavnější roli jí musel schválit otec

Vlasta Fialová (†69), která by letos oslavila 95. narozeniny, patřila k nejkrásnějším českým herečkám. Nejvíce ji proslavila hlavní role ve filmu Divá Bára (1949), díky které ji znal téměř celý svět. V milostných vztazích ale celý život tápala. Ani s jedním ze svých partnerů nikdy nesdílela společnou domácnost.

Vlasta Fialová k herectví tíhla už odmalička. Její rodiče působili v brněnské opeře, a když pro ni zrovna neměli hlídání, brávali ji s sebou. Většinu dětství tak strávila v divadle. Navštěvovala baletní školu, účinkovala v dětském pěveckém sboru a snila o jediném – stát se slavnou herečkou. Vystudovala konzervatoř a své první divadelní angažmá získala v Opavě, kde strávila jeden rok.

Odtud přešla do Olomouce, kde si jí všiml režisér Vladimír Čech (†77) a svěřil jí hlavní roli ve filmu Divá Bára. V té době jí bylo 19 let. „Smlouvu na film za mne musel podepsat můj otec, protože jsem nebyla plnoletá. Oficiální plnoletost se tehdy mohla získat až v jednadvaceti letech,“ svěřila se herečka v knize Vlasta Fialová.

Ve všech choulostivých scénách ji tak musel zastoupit dublérka. Divá Bára z ní udělala hvězdu nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí. Byl to historicky první československý film, který byl uveden až v daleké Austrálii. Velké oblibě se těšil rovněž v Latinské Americe nebo v Japonsku.

Zemřela před oslavou sedmdesátin

Její první velkou láskou a zároveň manželem byl o tři roky mladší herec a dabér Jiří Tomek (†82), se kterým měla syna Jiřího. Nikdy spolu ale nebydleli, a když se Tomek vrátil z vojny, rozešli se. Po rozvodu našla štěstí v náručí o osm let staršího divadelního kolegy Zdeňka Kampfa (66). Ani s ním ovšem nesdílela společnou domácnost.

Vídali se podle potřeby, hodně spolu cestovali a podnikali výlety po celé Evropě. Když v roce 1987 v 66 letech její Kampf zemřel, zůstala už sama. „Přes třicet let jsme snášeli dobré i zlé. V každém směru jsme si výborně rozuměli,“ vzpomínala na zesnulého partnera ve své knize.

Vlasta Fialová zemřela o deset let později, a to pouhých sedm dní před plánovanou oslavou svých 70. narozenin. Odešla náhle a nečekaně – uprostřed rozdělané divadelní práce a krátce po natočení posledních televizních záběrů divadelní hry Stromy umírají vstoje (1998). Její mrtvé tělo bylo nalezeno v bytě, v němž žila. Rakev na posledním rozloučení zdobily kytice rudých růží, které pro ni kolegové ze souboru měli původně připravené k jejímu životnímu jubileu.

Podívejte se, jak oslavila sedmdesátiny Petra Janů:

Sdílejte článek
Štítky smrt láska syn manželství herečka Divá Bára Vlasta Fialová Jiří Tomek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 6. 2023

Dnes se můžete cítit trochu pod psa kvůli fyzickému a emocionálnímu stresu v posledních dnech. Pokud můžete, uklidněte se. Tento den není vhodný k tomu, abyste byli příliš zaneprázdněni nebo se pouštěli do nových projektů. Berani, špatná komunikace by mohla způsobit jedno nebo dvě rozčilení, a tak se snažte zachovat chladnou hlavu. Nedělejte z komára velblouda. Nepřijde nic, co by se nedalo zvládnout.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.