Životní styl

8. července 2025 08:00

Marie Makovská

Odhalte svou nejlepší polohu pro spánek. Dokonce je možné se ji naučit

V jaké poloze se vám nejlépe usíná a jaké pak vystřídáte v průběhu noci? To vše spolu s výběrem matrace, polštáře i prostředí, ve kterém spíte, může mít významný vliv na vaše zdraví. Podívejte se, jaká poloha je pro vás nejlepší.

Především pro mladé a zdravé lidi nemusí být typ zvolené polohy při spánku tolik důležitý. S přibývajícím věkem ale může získávat na významu. Také pokud máte pocit, že jste stále nevyspalí nebo vás často něco pobolívá, přestože spíte dostatečně dlouhou dobu, může mít vliv právě vaše poloha při spánku společně s nevhodnou postelí, matrací či polštářem.

Nejlepší poloha při spánku

Jaká je tedy ta nejlepší poloha? Samozřejmě se nedá říct, že by byla jen jedna a pro všechny stejná – do hry totiž vstupuje až moc různých faktorů, jako je váš věk, hmotnost, fyzická kompozice, různé zdravotní obtíže a další specifika.

Spaní na zádech

Často se setkáte s doporučením, že spaní na zádech je pro zdraví nejvíce prospěšné. Pokud máte dobře zvolenou matraci a polštář, který zároveň není moc vysoký, jde o vhodnou polohu pro vaši páteř. Údajně také spaní na zádech nepřispívá k tvorbě vrásek. Lidé, které trápí pálení žáhy, naopak budou potřebovat hlavu trochu nadzvednout. Také z hlediska chrápání není leh na zádech úplně vhodný, protože gravitace stahuje jazyk a měkké tkáně směrem do krku. To také může zvýšit riziko spánkové apnoe.

U kojenců a miminek je spánek na zádech doporučován, protože mají proporcionálně větší hlavu a užší dýchací cesty. Tato poloha je pro ně tedy bezpečným způsobem, jak zabránit udušení nebo snížit pravděpodobnost syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS).

Spaní na boku

Pokud nejste ten typ, který si lehne na záda do pozice klády a za 2 minuty usne jak dřevo, pravděpodobně se během noci několikrát ocitnete i na boku. Tato poloha se ukazuje jako vhodná proti chrápání (čímž prospívá kvalitě spánku u vás i vašeho partnera) a snižuje pravděpodobnost vzniku spánkové apnoe. Spánek na levém boku se pak doporučuje kvůli trávení – opět zde zapracuje i gravitace, která v této poloze napomáhá trávenině postupovat správným směrem.

Výzkum na hlodavcích ukázal, že spaní na boku může také pomoci mozku. Ve srovnání se spaním na zádech nebo na břiše mohou ti jedinci, kteří spí na boku, pomoci svému tělu s odstraňováním odpadních látek z mezibuněčných tkání, což by mohlo pomoci snížit riziko Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby.

Nevýhody spaní na boku jsou spíše mechanické povahy. Tlak vyvíjený na preferovanou stranu může vést k bolestem ramen nebo zad nebo k pocitu ztuhlosti čelisti. Fyzioterapeuti při poloze na boku doporučují spíše tvrdou matraci, která udrží páteř v rovině. „Pokud vás bolí bedra, můžete si kolem pasu pro udržení zdravého zakřivení páteře omotat deku nebo mikinu,“ doporučuje dále například Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT na webu FYZIOklinika. Jako nejhorší variantu ale vnímá polohu na boku při schoulení se do klubíčka.

Sami si můžete zkusit zhodnotit, do jaké přesně pozice se na boku dostáváte a zda například nemáte hodně ohnutou a zároveň k matraci „propadlou“ páteř nebo zda nekrčíte ramena až vysoko k uším. Jde o neduhy, které nás často provázejí i v průběhu dne a pokud nemáme dostatek zdravého pohybu, mohou zadělat na problémy.

Spaní na břiše

Sice jde nejspíš o nejvzácnější spánkovou polohu, ale někdo si zkrátka nedokáže ani představit, že by usnul, aniž by si lehl na břicho. Opět je potřeba zahodit vysoký polštář, který by hlavu a krční páteř nepřirozeně zakláněl. „Šíjové svaly a hluboké svaly drží ve velkém napětí a celkově si neodpočinete. Může dojít ke zúžení průchodu cév, které procházejí skrz příčné výběžky krčních obratlů do mozku a ráno se projeví bolestí hlavy a únavou. Mnohem vhodnější je polštář vložit pod polovinu hrudníku a rameno, kam máte otočený obličej. Tím budete mít odlehčenou bederní i krční páteř. Dobrou variantou je i skrčení nohy na straně obličeje jako ‚střílející biatlonista,‘“ uvádí Mgr. Iva Bílková.

Jak už bylo zmíněno výše, ideální spánková poloha je individuální záležitost. Pokud ale svou nejčastější polohu při spánku chcete změnit, je to možné. Například spaní na zádech se dá naučit. O tom už ale zase někdy příště.

Podívejte se také, jak se nejlépe vyspat v horku:

Sdílejte článek
Štítky zdraví matrace bolest spánek polštář fyzioterapie poloha nemoci a zdravotní potíže pohybový aparát

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 8. 7. 2025

Nezajímejte se o to, zda získáte více. Soustřeďte se na to, co už máte, Berani. Pracujte s tím, co ve vás rezonuje. Instinktivně víte, co funguje a co ne. Neztrácejte čas nesmyslnými záležitostmi. Zaměřte se na priority. Čím vyrovnanější a stabilnější budou dnes vaše emoce, tím více prosperity přijde do vašeho života.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.