Seriály a filmy

5. dubna 2016 00:30

Iva Kropáčková

Odmítáte výrobky s palmovým tukem? Hledáme alternativy: Želatinové bonbony

Ačkoliv by želatinové bonbony žádný tuk obsahovat vlastně neměly, přesto ho řada dostupných výrobků obsahuje. A co víc, je jím právě tolik kritizovaný palmový. Zjišťovali jsme, jakou máte šanci najít bonbony bez tohoto tuku a jestli nemůžete i ušetřit, když si je vyrobíte sami.

Mé děti, stejně jako snad každé jiné, mají rády gumová – želatinová zvířátka. Když jsem je chtěla kupovat naposledy, ze zvědavosti jsem začala studovat složení na obalu kvůli obsahu palmového tuku, protože v současné době hledám alternativy k výrobkům, které ho obsahují. A k mému překvapení jsem hned na první pokus objevila mezi jinými ingrediencemi i palmojádrový tuk, který oproti palmovému tuku obsahuje ještě asi o 30 procent víc nasycených mastných kyselin. Nicméně, palmový tuk jako takový obsahují i některé další želatinové bonbony nejrůznějších značek a tvarů – od privátních značek supermarketů po běžné značky. To mě opravdu velmi překvapilo, protože želatinové bonbony by vlastně žádný tuk obsahovat ani neměly. Na druhou stranu v tomto případě lze (na rozdíl třeba od listového těsta, o kterém jsem psala minule) najít docela rychle, přímo ve stejném regálu, jiné výrobky, které splní vaše požadavky ohledně palmového tuku. Tedy jsou dostupné jiné želatinové bonbony ve srovnatelné ceně, ale bez obsahu palmového oleje. Je ale třeba opravdu číst složení na obalu a chvíli u regálu postát. Řekla bych, že palmový tuk je minimálně ve čtvrtině želatinových bonbonů, jejichž složení jsem pročetla.

VYDĚLÁVEJTE NAKUPOVÁNÍM. S kreditkou to jde. Srovnání kreditních karet online na Prima

Alternativa v obchodě?

Klasický maket:

Ano, v cca stejné cenové kategorii, tedy kolem 20 Kč/80 g. Šance najít alternativu je.

Internet:

Na internetu je nabídka bohatší, oproti kamennému obchodu se ve složení většiny nabízených výrobků palmový, ani žádný jiný tuk neobjevuje. Kromě známých značek lze najít i zahraniční značky, které v českých marketech nejsou běžně dostupné. Ceny např. 116 Kč/150 g či 59 Kč/180 g.

Zdravé („bio“) potraviny:

Ano, ve vyšší cenové kategorii, tj. např. 51 Kč/100 g, 99 Kč/200 g či 47 Kč/85 g (na internetu). Šance najít alternativu je vysoká.

Domácí výroba

Ačkoliv alternativy v obchodě naštěstí existují, pokud jde o obsah palmového tuku v želé bonbonech, nakonec i v tomto případě přišlo na řadu domácí testování. Už proto, že běžní medvídci či jiné tvary v obchodech, i když v nich zrovna není palmový či palmojádrový tuk, obsahují hodně cukru a některé i zbytečně moc chemie. Ačkoliv řada výrobců dnes už naštěstí místo umělých barviv, které mohou způsobovat u dětí hyperaktivitu, přidává rostlinné extrakty a koncentráty z kopřivy, špenátu, rybízu, jablek či řepy. Rozhodla jsem se ale opět vyzkoušet i domácí výrobu želatinových bonbonů, abych zjistila, zda je to plnohodnotná alternativa těm kupovaným a jestli budou dětem chutnat. Na internetu lze najít spoustu receptů na vlastní bonbony nejrůznějších barev, chutí a množství. Mě mimo jiné zaujal i recept kolegyně z webu Prima Living s mixovaným ovocem, který jsem chtěla už delší dobu vyzkoušet.

Recept č. 1 – Želatinové bonbony s jahodami a pomerančem

V původním receptu je cca dvojnásobné množství surovin, upravila jsem dle množství jahod, které jsem měla na test k dispozici.

Ingredience:

  • 350 g jahod (koupené mražené)
  • 125 ml čerstvé pomerančové šťávy nebo džusu – já jsem použila část vody z rozmražených jahod a doplnila pomerančovým džusem
  • 40 práškové želatiny (může být i agar, který je z řas a obsahuje řadu zdraví prospěšných látek)
  • - 1 lžíce medu nebo cukru - já jsem zvolila cukr

Postup:

Nalijte do hrnce vybranou šťávu, přidejte nasekané jahody a povařte, dokud úplně nezměknou. Nechte mimo sporák mírně vychladnout, přidejte sladidlo a rozmixujte dohladka. Pak přidejte želatinu a směs opět rozmixujte dohladka. Vzniklou směs vylijte na plech vyložený alobalem a dejte na hodinu do lednice. Počkejte, až je hmota studená a pevná, pak začněte vykrajovat vybrané tvary.

Originální recept + další dva najdete v tomto článku:

Jak chutnají?

Typické "navoskované" bonbony z obchodu, ač bývají různých chutí, tvarů a konzistence, jsem nedostala. Nicméně chuťově byly dobré a dětem chutnaly. S čerstvými jahodami a čerstvou šťávou z pomeranče by byly ještě lepší.

Recept č. 2 – Jablečno-višňové bonbony

Ingredience:

  • 250 ml ovocné šťávy (čerstvě vymačkané ovoce, kvalitní džus, mošt,...) - já jsem zkusila jablečno-višňový mošt
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 2 lžíce cukru nebo medu nebo sirupu
  • 3 lžíce želatiny (cca 20 g)

Postup:

Všechny ingredience kromě želatiny dejte do hrnce a pomalu zahřívejte. Jakmile se tekutina ohřeje, postupně přidávejte želatinu a stále míchejte, dokud směs nepřivedete k varu. Jakmile začne směs vařit, sundejte z plotny a nalijte do formiček nebo třeba do pekáče (ideálně na alobal), budete-li tvary vykrajovat. Tekutina by měla dostahovat do výšky přes půl centimetru. Dejte vychladit na tři hodiny do lednice a poté už můžete vykrajovat.

Jak chutnají?

Višňová příchuť nebyla pro mě nakonec úplně tou správnou volbou, s jinou šťávou by podle mého názoru byly bonbony lepší. Pomeranč či multivitamín by se hodily víc. Pokud jde o konzistenci, opět jsem nedosáhla srovnatelného výsledku, jako když si bonbony koupíte, mnou vyrobené bonbony byly měkčí a jakoby lepivější. Nicméně, u dětí i dospělých, kteří testovali, se opět setkaly s úspěchem.

Pozn.:Doma vyrobené „gumové“ bonbony by se měly uchovávat ve vzduchotěsné nádobě a vydrží prý tak 2 – 3 týdny.

Srovnání cen

Želatinové bonbony s i bez palmového tuku v běžném obchodě tedy stojí kolem 20 korun (18 – 24 Kč) za 80 gramů. V „bio“ kvalitě vychází cena za 80 g asi na 41 korun. Na internetu je nabídka bohatší, 80 g bonbonů zahraniční výroby lze pořídit například za 26 korun, ale i za 62 korun. Nicméně, k těmto částkám je nutné započítat například i cenu za poštovné, pak se pořizovací cena zvyšuje.

Recept č. 1

Množství bonbonů, které jsem získala v případě prvního receptu, bylo 400 g po 186 kusech. Celková cena za ingredience + energie při vaření: 69 Kč

  • jahody mražené – 45 Kč
  • 100 ml džusu – 2,60 Kč
  • želatina – 20 Kč
  • med/cukr – 0,5 haléřů
  • energie – 1 Kč

Získala jsem množství odpovídající 4 – 5 běžného 80 g – 100 g balení bonbonů.

Cena za 80 g vyšla na 13,80 Kč, ušetří se tedy kolem 6 korun na jedno balení, pokud nakupujete standardní kvalitu, místo nákupu „lepších“ výrobků, přírodnějších, pak ušetříte i kolem 30 - 48 korun za 80 gramové balení. V sezóně a v případě vlastní zahrady, kdy můžete přidat vlastní jahody či třešně apod., se cena ještě razantně sníží...

Recept č. 2

Množství bonbonů, které jsem získala v případě druhého receptu, bylo 132 gramů.

Celková cena za ingredience + energie při vaření: 27,50 Kč

  • 250 ml moštu – 12 Kč
  • citronová šťáva – 4 Kč
  • želatina – 10 Kč
  • med/cukr – 0,5 haléřů
  • energie – 1 Kč

Získala jsem množství odpovídající cca 1 a půl balení bonbonů.

Cena na 80 g vyšla na 16,60 Kč, ušetřila jsem od 2 do 6 korun na běžně dostupná balení bonbonů, dle značky. Při porovnání ceny mnou vyrobených bonbonů a „přírodnějších“ produktů na trhu, jsem ušetřila od 27 do 45 korun na balení 80 g.

Závěrem...

Pokud jde o obsah palmového tuku, lze dobře najít alternativy výrobků, na jejichž chuť jsme zvyklí, v rozumné cenové relaci. Pokud jde o obsah cukrů a chemie, je třeba v obchodech víc pátrat, zkusit zdravou výživu apod. Podomácku vyrobené bonbony nejsou podle mě chuťovně ani konzistenčně srovnatelné s klasickými z obchodu, které jsou tužší a pevnější, nicméně podle lidí, kterým jsem je dávala ochutnat, připomínají chutí i konzistencí některé výrobky ze zdravé výživy. Dětem chutnaly, proto lze podle mého názoru domácí želé bonbony rozhodně považovat za alternativu, pokud chcete ušetřit například při pořádání dětské oslavy. Za pár korun získáte spoustu bonbonů (v prvním receptu 186, ve druhém asi 85 kusů dle velikosti vykrajovátka či formiček), které jsou navíc mnohem zdravější. Nemusí být vůbec oslazené cukrem. Ale to už je trochu bokem od našeho stěžejního tématu, kterým je palmový tuk...

Ivana :-)

Prima Rádce je také na Facebooku, kde najdete novinky pro spotřebitele i spoustu tipů na úspory. Přidejte si nás...

Zdroj druhého receptu: womanonly.topzine.cz/recept-na-domaci-gumove-medvidky-jsou-zdravejsi-nez-ty-z-obchodu

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 4. 2024

Při rozhovorech s přáteli nebo kolegy o možných budoucích podnikatelských záměrech byste si mohli dělat poznámky, Berani. Vaše přirozená pečlivost by vám měla dobře posloužit. Důležité je mít přesné záznamy, o kterých budete moci později diskutovat. Jakýkoli nový projekt, který nyní zahájíte, bude pravděpodobně úspěšný, zejména pokud se jedná o psaní, mluvení nebo jinou formu zábavy. Nebojte se případného neúspěchu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.