12. října 2016 02:05
Iva KropáčkováPrůzkum: Chceme žít do 90 a mít důchod 18 tisíc. Je šance?
Řada z dotazovaných si ale uvědomuje, že stát tak štědrý na důchodech zřejmě nebude. Sami ale pro vlastní zabezpečení na stáří nic nedělají...
Sledujte aktuální dění i online na: Prima PLAY - Zprávy.
Čeští sociologové přišli se zajímavou statistikou. Podle jejich průzkumu chce průměrný Čech žít do devadesáti let a mít důchod kolem 18 tisíc korun. Alespoň taková je představa dnešních lidí nad 35 let o ideálním stáří. Do toho chtějí cestovat, věnovat se koníčkům a rodině. Co je ale také zajímavé: Řada z dotazovaných si uvědomuje, že stát tak štědrý na důchodech zřejmě nebude, sami ale pro vlastní zabezpečení na stáří nic nedělají.
>>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.
Systém našim představám nenahrává
Každý druhý se chce dožít devadesátky, někteří rovnou sta let. Mnozí se tak snaží žít zdravěji i mít dobré rodinné vztahy. I když ale chceme dlouhověkost, často už nemyslíme na to, jak si důchod budeme financovat. "Skrz ten výzkum se poprvé podařilo zjistit, jak vysoký důchod by si lidé přáli a rozhodně je vyšší, než jaký jim současný systém nabízí," říká sociolog a proděkan FSV UK Petr Soukup. Současné systémy, ať už důchodové nebo zdravotní péče a sociálních služeb o seniory, prý nejsou na tuto situaci připraveny. Navíc se lidé podle Soukupa spoléhají, že stát vše vyřeší.
Lidé by se měli spoléhat hlavně na své úspory
V průměru chtějí lidé důchod necelých 18 tisíc. Ti, co vydělávají dnes nejméně, mají od důchodu největší očekávání. Ti s vyšším příjmem jsou realističtější. Jenže zapomínáme, že se na stáří budeme muset spoléhat sami na sebe. "84 procent lidí řeklo, že by se o ně měl postarat stát. Z toho výzkumu ale vyplývá, že v ostatních zemích se ne všichni spoléhají na stát, ale hlavně si spoří. Například ve Švýcarsku," vysvětluje hlavní analytik agentury Swiss Life Tomáš Rampula.
Spoříme si málo. Kolik je třeba?
V Česku, v souvislosti s důchodem, zhodnocuje peníze každý třetí pracující. Ale spoří si příliš malé částky. V průměru 600 korun. Samozřejmě lepší něco než nic, ale na vysněné zabezpečení na stáří to nestačí. Ideální by podle odborníků bylo spořit si na penzi 5 - 10 procent měsíčního příjmu. "Lidé říkají, chceme mít 18 tisíc a mají ve skutečnosti penzi 11 tisíc, to znamená, že jim 7 tisíc chybí. Pokud do penze mám 30 let, tak mi bude stačit spořit 1500 - 2000 měsíčně," dodává Rampula. To platí zejména pro ty, jejichž plat se pohybuje na úrovni průměrné mzdy (tedy kolem 26 tisíc korun). Pro představu: Pokud chcete zjistit, jakého zhodnocení by za vámi požadovanou dobu mohly vaše úspory dosáhnout při konkrétní měsíční úložce, vyzkoušejte aplikaci Srovnání penzijního spoření.
Dnes narozené děti budou žít déle
Šanci dožít se vysokého věku mají dnešní novorozenci. Podle dat Českého statistického úřadu budou žít v průměru 81 let. Přitom před zhruba 100 lety, v roce 1920, byl průměrný věk mužů 47 a žen 50 let.
Ve spolupráci s redakcí Zpráv FTV Prima
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...