Šéf vás naučí kuchařské trpělivosti. Ve Zdeňkově akademii se zaměří na pomalé vaření
Zdeňkova akademie (5) - upoutávka
Uvidíte, že na výsledek pozvolného vaření se vyplatí čekat. Třeba maso je po takové úpravě až božsky křehké a šťavnaté. Nepropásněte v neděli další díl pořadu Zdeňkova akademie, ať víte jak na to.
Při pomalém vaření, vaříme surovinu při nízké teplotě. Nejde o nic nového, tuto metodu známe jako „dušení“.
Tato technika přípravy jídel sestávala z rychlého osmahnutí ingrediencí při vysoké teplotě před tím, než byly pomalu připravovány v peci při teplotě nižší než 100 ° C.
Příchod plynových sporáků na počátku 20. století však éru pomalého vaření při nízkých teplotách ukončil. V současné době pouze zkušení šéfkuchaři zvolí tuto metodu pro dosažení jedinečných chuťových vlastností.
Zvýrazní vůni a zachová texturu
Výhoda? Pomalým vaření při nízké teplotě se vyhnete nebezpečí odpaření nebo převaření: pokrm si udrží všechnu vlhkost, textury jsou zachovány a vůně zvýrazněny.
Pomalé vaření rovněž zabraňuje tomu, aby kolagen, který váže dohromady svalová vlákna, během vaření ztuhnul. Kolagen se při pomalém vaření rozpouští pomaleji, a tím je zajištěna bezkonkurenční vlhkost a měkkost masa!
Více uvidíte v pořadu Zdeňkova akademie v neděli v 18.00 na Primě.
UŽ TEĎ můžete okouknout recept na jedinečnou cizrnovou polévku s kalamárami italského šéfkuchaře, kterého v neděli Zdeněk navštíví.
Zdeňkova akademie
Šéf si své žáky vybral z řad diváků a neváhal je pozvat do své kuchyně na ranči u Zdeničky. Během dvanácti premiérových dílů se spolu s nimi zaměří na ovládnutí dvanácti kuchařských technik!
2017
Režie: Filip Majer