Potíte se ve spánku? Experti vyjmenovali možné příčiny, o kterých nemusíte tušit
Když se člověk vysprchuje a oblékne si vypraný oděv na spaní, jde spát s pocitem jisté čistoty. O to horší pak může být ráno zjištění, že je úplně mokrý a dokázal propotit jak oblečení, tak ložní prádlo. Takové pocení může mít mnoho příčin, od těch s velmi jednoduchým řešením až po ty, které je lepší probrat s lékařem.
Dosáhnout poctivých osmi hodin spánku může být pro leckoho těžký úkol. Obzvláště osoby, které se v noci hodně potí, moc dobře ví, že když se ve tři ráno vzbudí v rybníčku vlastního potu, znovu se usíná jen těžko. Teplota těla se má přitom během spánku snižovat. Není nutné ale začít panikařit a obávat se, že se nočního pocení nezbavíte. U žen ho způsobuje hned několik nejčastějších příčin.
1. Vysoká teplota v ložnici
Možná se vám to nezdá, ale pokud je ve vaší ložnici více než 21 stupňů Celsia, už je přetopená a ke spánku vytváří nevhodné podmínky. Alespoň tak to tvrdí W. Christopher Winter, spánkový specialista a autor knihy Spánek: Proč je dobré spát a co dělat, když to nejde. Zvláště tedy v letním období nejsou podmínky ke spánku ideální.
Slavný neurolog rovněž upozorňuje na fakt, že je potřeba si kromě nastavení vhodné teploty v ložnici vybírat také oděvy na spaní a povlečení z prodyšných materiálů. Na flanel tak raději zapomeňte a vsaďte na bavlnu.
2. Noční můry
Zlé sny jsou pravděpodobně nejsnadnějším vysvětlením pocení v průběhu spánku. Lékařka Neomi Shah, která se věnuje spánku, dokonce tvrdí, že pokud nočními můrami trpíte dlouhodobě a kromě pocení vám působí i jiné problémy, měli byste je řešit s lékařem a společně s ním také hledat jejich příčinu.
3. Pálivé jídlo
Věřte tomu, nebo ne, ale pokud si k večeři vychutnáte pikantnější pokrm, na všem spánku se to může negativně podepsat. Kromě neklidného žaludku právě třeba i pocením. Podle studie z roku 2020 může být pocení reakcí na štiplavý pocit v trávicím traktu. Odborníci doporučují, kromě vynechání pálivých večeří, také dvě hodiny před spaním vůbec nejíst a hodinu před spaním už ani nepít.
4. Hormonální změny
Návaly horka, především pak v noci a bez zjevného důvodu, mohou souviset i s hormonálními změnami. Své o tom vědí ženy, které si prošly menopauzou, z nich totiž až 75 % prožívalo noční návaly, jak tvrdí Dr. Aarthi Ram. Menopauza je ale jen jednou z věcí, které mohou ovlivňovat hormony.
V případě hormonálních změn je třeba se zamyslet nad změnou životního stylu. K ochlazení přímo v noci pak může posloužit také odkrytí chodidel a krku a poctivé vyvětrání místnosti.
5. Alkohol
Nejen v létě si leckdo při večírku nebo jen tak doma dopřeje na uvolnění skleničku alkoholu. O to horší je pak ale noční pocení, protože alkohol zvyšuje tělní teplotu. „Alkohol také uvolňuje svalstvo v dýchacích cestách a dýchání tak ztěžuje. Navíc zrychluje srdeční tep. To pak zvyšuje teplotu,“ tvrdí Dr. Ram.
Během tropických nocí, kdy je už samo o sobě těžké usnout, by se proto měli lidé alkoholu vyvarovat, aby se ráno nevzbudili na matraci promočené od potu.
Menopauza může ženy potrápit. Jak být fit po padesátce?