Pověry Štědrého dne: Co přináší štěstí, co smůlu? Nezametejte a pod stůl dejte sekeru
Štědrý den je nejen plný pohádek, dětského smíchu a radostného očekávání, ale také dnem magie, pověr a dávných rituálů. Už odpradávna lidé věřili, že tento den má zvláštní moc, protože dokáže odhalit budoucnost, přinést štěstí nebo ochránit před zlými silami. Jaké pověry a zvyky by se měly dodržovat?
Nic nepůjčujte a nezametejte
Na Štědrý den byste neměli nikomu půjčovat peníze nebo jakékoliv věci. Lidé dříve totiž věřili, že pokud by někdo něco půjčil, mohl by si také „půjčit“ štěstí z domu. Stejně tak byste neměli ani zametat nebo vynášet odpadky, protože byste si tak mohli vynést z domova štěstí a blahobyt.
Čtěte také: Největší milovníci vánoční výzdoby podle horoskopu: Raci volí nostalgii, Lvi okázalý lesk
Rozkrojte jablko a zavěste klíč
Tradici krájení jablíček, kdy se snažíme, aby na nás vykoukla hvězdička, abychom byli po celý rok zdraví, znají asi úplně všichni, ale věděli jste, že se v některých oblastech namísto krájení jablka k věštění budoucnosti používal klíč zavěšený na šňůrce nebo niti? Klíč se zavěsil na nit a nechal se zklidnit uprostřed místnosti. Pokud se začal samovolně otáčet, znamenalo to změnu nebo nečekanou novinku v domácnosti. Zůstal-li v klidu, život rodiny měl plynout pokojně.
Dejte si pod stůl sekeru a nohy svažte řetězem
Další z tradic, která už se téměř nedochovala, je zvyk dávat pod štědrovečerní stůl sekeru. Na tu si pak v průběhu štědrovečerní večeře dal každý člen rodiny na chvíli nohy, což mu mělo zajistit, že bude po celý příští rok zdravý, silný a nebudou ho bolet nohy. Aby rodina držela pohromadě, bylo od večeře zakázáno vstávat. A ze stejného důvodu se také nohy stolu svazovaly silným řetězem nebo provazem.
Chcete se vdát? Hoďte si botou a oloupejte jablko
Tento zvyk je hojně dodržovaný v některých domácnostech dodnes. Svobodné dívky díky němu zjistí, jestli se v následujícím roce vdají. Dívka se musí postavit zády ke dveřím a hodit přes rameno pantofel. Pokud směřuje špička boty ke dveřím, znamená to, že dívku čeká odchod z domova a svatba. Pokud je patou ke dveřím, zůstane ještě doma. Jinde se loupalo jablko a slupku z něj pak musela vdavekchtivá dívka roztočit nad hlavou a hodit na zem. Z tvaru, který slupka vytvořila, se pak usuzovalo písmeno, na které bude začínat jméno budoucího ženicha.
Sledujte vítr a rozsypejte chleba
Možná vám to přijde jako hodně zvláštní rada na Štědrý den, ale naši předci rádi pozorovali na večerní obloze směr větru. Věřili totiž, že pokud fouká z východu, přinese štěstí a bohatou úrodu. Větry ze západu naopak znamenaly těžký rok a strasti. Jinde sledovali vítr na Boží hod a pranostiky byly mnohem drsnější – od západu prý vítr přinese mor, od východu válku, od severu hlad a od jihu dobrý rok. Ale pokud si chcete zajistit, že ten následující rok přinese bohatou úrodu a hojnost, pak stačí naházet do rohů místnosti drobky chleba. Kromě toho, že měl tento rituál přivolat úrodu, měl také ochránit dům před zlými duchy.
Nezapomeňte na jmelí
Aby vám však jmelí přineslo v novém roce štěstí, je potřeba, aby vám jej někdo daroval. Čím více kuliček na něm bude, tím více štěstí vás v následujícím roce čeká. A pokud se pod větvičkou jmelí potkají dva, co se mají rádi, měli by se políbit, aby jim láska vydržela. V Irsku bylo jmelí upevněné nad vchodem pozvánkou pro poutníky, kteří se mohli připojit ke štědrovečerní hostině, mělo také zabránit vstupu zlým čarodějnicím a temným duchům.
Zdroj: České Vánoce - Petr Herynek (Grada 2008), Vánoce - Dagmar Šottnerová (Rubico 2008)
A jaký bude první měsíc roku 2025 podle horoskopu?