Celebrity

30. března 2023 05:59

Vanesa Havlíková

Gianni Versace šaty navrhoval už jako dítě. Oblékal Dianu i Madonnu. Zemřel tragicky

Před 45 lety zahájil italský návrhář Gianni Versace (†51) novou éru svého života, když představil světu svou první kolekci pro ženy pod značkou Versace na módní přehlídce v italském Miláně. Show zaznamenala mezi veřejností velký úspěch a jeho kreativní a extravagantní styl se stal v té době naprosto revolučním.

Gianni Versace se narodil 2. prosince roku 1946 v Kalábrii. Už jako velmi malý trávil hodně času v ateliéru své matky, která vlastnila salón s oblečením. Móda ho odjakživa doslova fascinovala a už v deseti letech navrhl první šaty.

Jeho snem bylo založit si vlastní značku, což se mu v roce 1978 podařilo. Společně se svým bratrem si Gianni založil vlastní značku s logem medúzy.

Mohlo by vás zajímat: Módní přehlídky, které způsobily povyk. Obrácené šaty, zvířecí hlavy, krev a další šoky

Výrazné barvy jako charakteristický prvek značky

Ve své první kolekci oblečení chtěl propojit tradici italské kultury s moderním stylem, uměním a architekturou, což se mu jako jedinému v té době povedlo. V kolekci nechyběly luxusní materiály, jako bylo hedvábí, satén či kvalitní kůže.

Jedním z nejvýraznějších prvků kolekce bylo použití jasných a výrazných barev, které se zanedlouho  staly pro Versaceho design charakteristickými. Jeho práce byla vždy precizní a pečlivá a jeho návrhy kreativní a inovativní.

Versace ve své první kolekci kladl velký důraz na ženskou siluetu a ženskou krásu obecně, což v té době nebylo pro módu obvyklé. Právě díky tomu si kolekce získala velkou pozornost módního průmyslu i světových celebrit. Mezi jeho klientelu patřila britská princezna Diana, zpěvačka Madonna, zpěvák George Michael či herečka Demi Moore.

Před pár měsíci svět navždy opustila další módní ikona Vivienne Westwood:

Zemřel tragicky

V roce 1997 došlo k obrovské tragédii. Gianni Versace byl v pouhých 51 letech zastřelen u svého domu v Miami, a svět tak navždy opustil jeden z nejtalentovanějších světových návrhářů.

Přečtěte si také: Vraždu Gianniho Versaceho halí rouška tajemství, i když se ví, kdo ho zastřelil

Vedení společnosti po tragické události převzala jeho sestra Donatella Versace (67), která dokázala značku obnovit a posunout ji ještě o něco dál. Zaměřila se zejména na prodejnost a komercializaci značky, aniž by přitom ztratila charakteristický styl a kreativitu, které byly s Versace spojeny.

Od roku 2000 se značka rozrostla o parfémy, kosmetiku, koberce a další doplňky. Versace patří dodnes k symbolům italské módy a k nejpřednějším světovým módním značkám vůbec.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2023

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.