Celebrity

19. listopadu 2022 12:45

Tomáš Durčák

Calvin Klein navrhoval šaty už v 5 letech. Na vrchol ho vynesly sexuální provokace

Když Calvin Klein, který letos slaví 80. narozeniny, v roce 1968 zakládal svou módní společnost s nejlepším kamarádem z dětství Barrym K. Schwartzem (80), zřejmě ještě netušil, že už za deset let bude jeho jméno v módním průmyslu pojmem. Jeho minimalistický, barevně vytříbený módní styl společně s dlouhodobě kontroverzním a provokativním marketingem způsobily, že jím založenou značku dnes velmi dobře zná celý svět.

Móda jej fascinovala od velmi útlého věku. Jeho matka Flore Klein byla krejčová, a tak měl malý Calvin odmalička neustále v dosahu šicí stroj, nitě a tvorbu oděvů. Zatímco ostatní malé děti běhaly venku, Calvin Klein zažíval svá první dobrodružství na papíře, na nějž se po vzoru matky pokoušel kreslit návrhy šatů.

Nadšení pro oděvy jej zavedlo na střední i vysokou školu se zaměřením na umění a design. Akademického titulu však nedosáhl, místo toho se plně soustředil na sbírání praxe navrhováním oblečení pro obchody v rodném New Yorku, načež přistoupil k vytvoření vlastní značky.

Podívejte se na módního stylistu Filipa Vaňka u Jana Krause:

V té době už byl čtyři roky ženatý s módní návrhářkou Jayne Centre, s níž má svého jediného potomka, dceru Marci Klein. Do budování vlastního projektu se Klein vrhl tak vehementně, že manželství skončilo roku 1974 rozvodem. Taková byla cena za to, že se mu podařilo udělat si ve světě módy jméno.

Sexuální reklamy, které šokovaly svět

Po rozvodu se Klein začal oddávat promiskuitě i drogám a tento bohémský způsob života se rozhodl promítnout i do svých módních vizí. Nutno podotknout, že zejména na jeho reklamní výstřelky nebyly v 70. a 80. letech silně puritánské Spojené státy vůbec připravené.

V roce 1979 přišel první šok a skandál. Na nových plakátech značky se objevila tehdy teprve 15letá začínající modelka Brooke Shields, která na sobě měla jen džíny Calvin Klein a košili. V reklamním sloganu mladá dívka hlásala: „Víš, co je mezi mnou a mými calvínkami? Nic.“ Reklama vyvolala vlnu pobouření, džíny Calvin Klein však začaly jít rychle na dračku.

Osvědčenou taktiku se Calvin Klein rozhodl znovu použít o tři roky později, když na trhu zkoušel prorazit s mužským spodním prádlem. Na téměř 14 metrů vysokém billboardu na newyorském Times Square se tehdy objevil opálený brazilský skokan o tyči s českými kořeny Tomás Valdemar Hintnaus pouze v bílých upnutých trenýrkách Calvin Klein. I tento počin se stal ikonickým a svým mimořádným komerčním úspěchem způsobil revoluci ve vyobrazování mužských modelů v tištěné reklamě.

Druhý sňatek, spekulace o bisexualitě a prodej značky

V roce 1986 se Klein podruhé oženil, a to se svou asistentkou Relly Rector, s níž se však po 10 letech odloučili a o další dekádu později své manželství oficiálně ukončili rozvodem. Dlouhodobě se rovněž spekuluje o tom, že je světově proslulý návrhář bisexuál a kromě svých manželek randil i s řadou mužů. Jedním z nich měl být také bývalý gay pornoherec Nicholas Gruber.

V roce 2002 dostal Calvin Klein „nabídku, která se neodmítá“ a rozhodl se prodat svou značku textilnímu koncernu Phillips-Van Heusen za 400 milionů dolarů v hotovosti. Dohoda navíc zahrnovala i řadu dalších motivačních bonusů a benefitů, takže na ní návrhář v následujících letech celkově vydělal přibližně 700 milionů dolarů.

Jeho čistokrevný rukopis byl ostatně patrný třeba i na podzimní džínové kampani z roku 2015, kdy se Calvin Klein rozhodl pro dosud nejprovokativnější reklamu. Slogan „Syrové texty, opravdové příběhy“ doplnila série fotografií se silným sexuálním podtextem, na nichž se objevovala témata jako homosexualita mužů, rasová různorodost či sex ve třech.

Byť letos Calvin Klein slaví kulatých 80 let, těší se dnes jeho jméno pravděpodobně největší popularitě v historii společnosti. Schopnost skutečně zaujmout ostatně během let přilákala pod křídla jeho značky celou řadu celebrit. Spodní prádlo pro něj fotili například Kate Moss, Kendall Jenner, Lara Stone a Justin Bieber, Mark Wahlberg, Travis Fimmel, Jamie Dornan, Shawn Mendes či David Beckham.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.