První dítě ze zkumavky si prošlo šikanou. Louise Brown je 46 let a pro matku byla zázrakem
Minisérii Náhradníci sledujte od 13. prosince na prima+
V červenci roku 1978 se narodilo historicky první miminko pomocí umělého oplodnění, Louise Brown. Tato rarita byla společností zprvu tvrdě odmítána. Tehdy ještě nikdo netušil, že metoda IVF změní životy milionům neplodných párů po celém světě.
Je to téměř pět desetiletí, co přišla na svět jako malý zázrak holčička jménem Louise Brown. Dnes již šestačtyřicetiletá Louise byla prvním dítětem na světě, narozeným díky tehdy ještě experimentální metodě IVF (in vitro fertilisation), tedy umělému oplodnění. Celý proces, který vzbudil mnoho diskuzí nejen u veřejnosti, ale i v médiích, byl v té době velikou kontroverzí, která se zpočátku nesetkala s příliš pozitivními reakcemi.
Za svůj život Louise dodnes vděčí, jak ostatně sama říká, trojici lékařů, vědci Robertu Edwardsovi, embryologické sestře Jean Purdy a gynekologovi-chirurgovi Patricku Steptoeovi. Doktor Edwards se začal zabývat výzkumem umělého oplodnění roku 1955 a roku 1968 najal Jean Purdy, aby se do výzkumu zapojila v jeho laboratoři na univerzitě v Cambridge. Steptoe se k jejich týmu připojil, aby našel způsob, jak bezpečně a úspěšně vložit oplodněné vajíčko do dělohy. Protože lékařská rada nebyla ochotna výzkum financovat, musela si trojice na vlastní náklady zřídit kliniku v rozpadajícím se křídle nemocnice Royal Oldham, v níž Robert Edwards pracoval.
První umělá oplodnění proběhla stylem pokus omyl a z první stovky dobrovolných kandidátek se povedlo otěhotnět pouze jedné, ale bohužel to skončilo mimoděložním těhotenstvím. K zásadnímu zlomu došlo ve chvíli, kdy doktor Edwards přestal ke stimulaci vaječníků pacientky využívat růstového hormonu a místo toho se rozhodl použít jedno každý měsíc přirozeně vyprodukované vajíčko.
101. pokus a malý velký zázrak
Louisina maminka Lesley nemohla otěhotnět dlouhých deset let. „Šla ke svému místnímu praktickému lékaři a ten jí diagnostikoval depresi, protože nemohla otěhotnět,“ vyprávěla Louise příběh, který citoval web The Sun. Lesley byla následně poslána ke specialistovi, který jí sdělil zdrcující zprávu, že z důvodu neprůchodnosti vaječníků je její šance na otěhotnění jedna ku milionu, ale i přes to jí doporučil navštívit doktora Steptoea. „Maminka odjela do Oldhamu na schůzku s Patrickem Steptoem a ten řekl, že je na to perfektní kandidát. Ale musela podstoupit gynekologickou operaci, aby se vyřešily další problémy v děloze, než se vůbec mohlo o IVF pokusit,“ pokračovala ve svém vyprávění Louise Brown.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: První české „dítě ze zkumavky“ slaví 42 let. Metoda IVF je na vzestupu, pomohla i Kristýně
Ačkoliv se jednalo o experiment, Lesley Patrickovi, Robertovi a Jean naprosto důvěřovala. „Byl to nějaký zhruba 101. pokus, jedno vajíčko, se spermatem mého táty a vyšlo to,“ popisovala Louise s tím, že její maminka po implantaci oplozeného vajíčka do dělohy řekla: „Cítím se těhotná.“ Lesleyino vajíčko bylo oplodněno v Petriho misce spermatem jejího manžela Johna. Poté bylo výsledné embryo pěstováno v nádobě inkubátoru a nakonec implantováno do Lesleyiny dělohy.
Navzdory tvrzení skeptiků se Louise narodila 25. července 1978 zcela zdravá a měla se čile k životu stejně jako dalších 12 milionů dětí, které od té doby přišly pomocí IVF na svět. Novorozená Louise byla po porodu důkladně vyšetřena, aby bylo prokázáno, že jí zásah vědců nijak neublížil a byly jí odebrány i otisky prstů. „Když jsem se narodila, měla jsem přes 100 testů,“ podotkla v rozhovoru.
Výhružné dopisy
Poté, co se novopečení rodiče vrátili se svým malým zázrakem domů do Bristolu, chodily jim stovky dopisů, z nichž některé byly dokonce výhružné. Louise ve svém vyprávění zavzpomínala na jeden z těch nejhorších. „V malé krabičce byla zkumavka byla rozbitá zkumavka. Balíček obsahoval i červený inkoust, který, předpokládám, měl být krev s malým plodem uvnitř a uvnitř bylo napsáno: Jdeme pro tebe,“ popsala Louise vzkaz, který její maminku pořádně vyděsil.
Může umělé oplodnění způsobit nádorové onemocnění?:
Pomocí umělého oplodnění přišla na svět i Louisina o čtyři roky mladší sestra Natalie, která se tak stala 40. dítětem narozeným ze zkumavky na světě. Rodiče obou žen, Lesley a John, již zemřeli, stejně jako všichni tři průkopníci IVF, Edwards, Purdy a Steptoe. O jejich cestě za pomocí párům, které nemohou mít děti a příběhu zázračné Louise, byl natočen film Joy. Tématikou umělého oplodnění a náhradního mateřství se zabývá i nový seriál televize Prima Náhradníci s Janou Plodkovou a Kryštofem Hádkem v hlavních rolích, na který se můžete dívat od 13. prosince na prima+.