Umíte se upřímně omluvit? Říct promiň leckdy nestačí
Pro většinu z nás není jednoduché si přiznat, že jsme udělali nějakou chybu. To totiž znamená, že bychom se měli druhým za svůj prohřešek omluvit, což se často jeví jako nadlidský úkol. Jestliže se ale naučíte upřímně přiznat svůj omyl a použijete vhodnou omluvu, uvidíte, že se vám neskutečně uleví a zároveň to bude mít žádaný efekt.
Jakmile se člověk zmýlí, nese to pěkně nelibě. Navíc pokud se kvůli tomu musí omluvit někomu, koho nemá rád, raději by snad prošel kanálem plným krys nebo se proběhl nahý rušnou ulicí. Ale jestliže k tomu přece jenom dojde, velmi často děláme jednu zásadní chybu: ospravedlňujeme to, kvůli čemu se vlastně omlouváme. Například: nezalili jsme sousedce květiny, protože byly naše děti nemocné a my jsme na to zkrátka zapomněli.
Tím naše omluva získá negativní podtext, což ve finále může ukřivděného člověka ještě více rozčílit a nebude ji považovat za upřímnou. Jestliže vás tedy něco opravdu mrzí, výmluvy nechte stranou.
Určitě se shodneme na tom, že omluva nespočívá jen ve vyslovení frází typu: „je mi líto“, „mrzí mě to“, „omlouvám se“. Musíte dát druhému jasně najevo, že přebíráte zodpovědnost za to, že jste ho svou chybou uvedli do nepříjemné situace. Z omluvy musí být jasné, že si uvědomujete, jak moc ho vaše jednání ovlivnilo.
Není na škodu, když poškozenému sdělíte, čemu jste se ze svého omylu přiučili, co jste si z něj odnesli. Situaci taky můžete vylepšit tím, že navrhnete nějaké řešení, které by mohlo situaci zcela nebo alespoň částečně napravit.
Jste už připraveni stát se mistry omluv? Tušíte, jak se můžete nejlépe omluvit vašim nejbližším? Pojďme začít!
Váš partner
Partnerské vztahy jsou přirozeně považovány za romantické. V počáteční fázi vám připadá skoro nemožné, že byste se mohli někdy kvůli něčemu pohádat. Jedete si spolu na jedné vlně. Jenže dříve nebo později nastane nějaký konflikt. Jestliže uznáte, že jste něco pokazili vy, nemá cenu s ničím otálet. Pak by se napětí jenom stupňovalo a situace by byla vyhrocenější. Navíc byste sami měli pocit, že vás něco dusí. Vypusťte to ze sebe.
Aby tedy měla omluva co největší dopad, je důležité ji realizovat co nejdříve, ideálně ihned po konfliktu nebo zjištění chyby. Měla by zahrnovat přiznání vlastní zodpovědnosti a taky byste případně měli navrhnout, co by se mělo v budoucnosti změnit na vašem chování, aby už k podobným konfliktům nedocházelo.
Pokuste se pročistit vzduch a opravdu za proběhlou nepříjemnou situací zavřít dveře. Jinak by se snadno mohlo stát, že bude starý konflikt vyřčen znovu v nějaké novém. To znamená, že si začnete během nějaké hádky vyčítat staré křivdy, které byly zdánlivě už vyřešené. Co v tuto chvíli můžete nejlépe udělat?
Snadno se to říká, ale zachovejte chladnou hlavu. Pokuste se nemyslet na starší problém a řešte opravdu jenom současný konflikt. Zároveň ovšem souhlaste s tím, že budete následně společně pracovat na problému, který má hlubší kořeny a projevil se v přechozí situaci.
Vaši rodiče
Omluvit se oběma nebo jednomu z rodičů bývá velmi náročné především proto, že máte dlouhou společnou historii. Také v tomto případě hrozí, že se začnete omlouvat za aktuální konflikt, jenže pak lehce sklouznete ke starším křivdám, které vás trápí dodnes. Takže to, co zpočátku vypadalo jako omluva, se zvrtne ve váš (ve větší nebo menší míře hysterický) výlev, kdy se ale bohužel nic nevyřeší.
Pokud máte s rodiči i jiné problémy, oddělte je od omluvy. Zaměřte se se pouze na aktuální konflikt. Tím jim dáte najevo, že za svou chybu přebíráte plnou zodpovědnost, že rodiče respektujete a vážíte si vašeho společného vztahu. Zároveň z vás vycítí, že jste ochotni pracovat na starších příkořích, které někde uvnitř bublají a hrozí, že časem vyplují na povrch.
Vaši sourozenci
Máte-li se sourozencem dobrý, zdravý vztah, měla by v případě konfliktu obvykle stačit běžná a jednoduchá omluva. Pokud je ale váš vztah komplikovaný a plný nedořešených problémů, zkuste použít vaši omluvu coby způsob, kterým se snažíte rozbít napětí mezi vámi dvěma. Doplňte ji návrhem, jak se pokusíte změnit vaše chování tak, aby to mezi vámi lépe fungovalo.
Jenom si dejte pozor, aby omluva vyzněla opravdu upřímně. Ukočírujte nejen slova, ale také neverbální komunikaci. Stranou musí jít posměšné a pohrdavé tóny včetně gest symbolizujících útok, například ukazování prstem na sestru nebo bratra.
Vaše dítě
Tím, že se v případě vaší chyby omluvíte vašim dětem, jim ukazujete, že i vy můžete něco pokazit. Že nikdo není dokonalý. Omluva by měla být přiměřená věku dítěte a rozhodně přímočará. Měla by obsahovat možnost nápravy a taky návrh, co budete dělat pro to, aby se tato nepříjemná situace už neopakovala.
Až se omluvíte, dejte dětem prostor, aby se vás zeptaly na cokoliv, co potřebují vědět. Umožněte jim, aby se vám otevřely a sdělily pocity, jaké prožívaly nebo zrovna zažívají. Tedy pokud o to vůbec mají zájem.
Díky tomu, že zvládnete před dětmi uznat svou chybu, poskytujete jim vhodný vzor. Budou se s vámi identifikovat a naučí se, že je třeba se v případě omylu ostatním omluvit. To je dobrý základ pro zdravou psychiku nejen v dětství, ale i v dospělosti. Kdo se umí omluvit, cítí se lépe. Má čistý stůl.
Vaše tchyně s tchánem
Jestliže máte vztah s rodiči vašeho manžela méně nebo více nahnutý, načerpejte před omluvou hodně sil. Pokuste se připravit si jakýsi scénář, jak by to všechno mělo ideálně probíhat. Opakujte si ho několikrát dokola, aby se vám zaryl pod kůži a při setkání s tchánem a tchyní jste se ho drželi. Jinak byste se mohli snadno nechat rozhodit a unést negativními emocemi. Díky plánu zůstanete lépe soustředěná.
Během omluvy se snažte mluvit věcně a jenom k tématu. Nemá cenu zabíhat do detailů, to by udělalo jedině zle. Čím kratší, tím lepší. Ale ať působíte upřímně. Možná vám také pomůže, když se pokusíte vcítit do pocitů vašich „druhých rodičů“.
Vaši přátelé
Omluvte se vašim přátelům tehdy, když vycítíte, že jsou připraveni s vámi mluvit. Vše se odvíjí od konkrétní situace. Přijměte opět plnou zodpovědnost za vaše chování a zdůrazněte, jak hodně si vážíte vašeho společného přátelství. Dejte kamarádkám najevo, že jste ochotná udělat cokoliv, abyste všechno zase napravila.
Je-li vaše přátelství opravdu pevné, ustojí téměř cokoliv. Lidé dělají přešlapy, mýlí se, ale pokud se upřímně omluví, křivdy se časem zahojí. Nezahazujte stará přátelství jenom proto, že máte s omluvou problém a jste si vědoma, že najdete lehce nová. Letitá přátelství jsou totiž většinou na celý život.
Váš šéf
Není příjemné chybovat v práci, když máte nad sebou někoho, kdo vás má v hrsti. Šéfové mají nad vámi navrch už jenom díky své oficiální pozici. Přestože se snažíte dělat svou práci, jak nejlíp dokážete, někdy se omylům nevyhnete. Jakmile se to stane, buďte během omluvy stručná, věcná a přímočará. Emoce by měly jít stranou.
Také šéfovi sdělte, že už se to nebude víckrát opakovat a že za svou chybu přebíráte plnou zodpovědnost. Je to nepříjemné, ale jediné konstruktivní řešení. Uvidíte, že upřímnou omluvou seberete bossovi vítr z plachet. A pokud je lidský, přijme ji. V opačném případě bude pro vás lepší najít si práci jinde.
Poslední rada, jak se omluvit
Buďte připravená, že osoba, které jste ublížila, s vámi nemusí chtít nějakou dobu mluvit. Než ji tedy začnete bombardovat omluvnými zprávami a telefonáty, nejprve se jí zeptejte, zda už je ten správný čas, kdy křivda aspoň částečně odezněla. Díky vhodnému načasování stoupá šance, že dotyčný vaši omluvu přijme, protože na ni bude už připraven.
-šp-