11. července 2025 07:30
Ema BártováPrvních 10 minut po ránu rozhodne o tom, jaký budeme mít den. Zkuste triky celebrit
Znáte to? Někdy se ráno probudíte a jde vám všechno skvěle od ruky a vydrží to tak až do večera. A pak jsou dny, kdy by snad bylo nejlepší se ani o nic nepokoušet, jak se vám nedaří. Odborníci teď přišli s tvrzením, že o tom do velké míry rozhoduje, zda se držíte své obvyklé ranní rutiny.
Samozřejmě, někdy nám život přihraje něco, co nám den zkomplikuje nebo naopak rozjasní bez ohledu na to, jak to ráno vypadalo. Většinou se ale nic takového nestane a pak dost možná platí, že o tom, jak se budeme mít, rozhodují první chvíle po probuzení.
Čtěte také: Podílí se otec dostatečně na výchově? Expertka poukazuje na „chyby“ maminek a radí
Ukazuje to třeba nedávno publikovaný výzkum zámořské společnosti Talker Research - podle něj skoro čtyřicet procent lidí dokáže během prvních deseti minut svého dne odhadnout, jak se budou v následujících hodinách cítit a co je ten den čeká. Ačkoli se může zdát, že je to krátká doba, stačí to k tomu, aby se nastartoval pozitivní řetězec událostí, nebo se naopak rozjela série malých nehod a stresů, které pak přetrvají až do večera.
A hodně to souvisí s tím, zda naše ráno probíhá tak, jak jsme zvyklí. Trvá průměrně 25 minut, než se člověk po probuzení úplně probere. I proto si většina lidí v průběhu života vytváří ranní rituály – předvídatelnou posloupnost činností, která jim přináší pocit jistoty a umožňuje jim mít věci pod kontrolou. Narušení tohoto řádu, například když zaspíte nebo naopak musíte vyrážet dříve než obvykle, může spustit dominový efekt špatné nálady. Stačí k tomu i fakt, že došel toaletní papír nebo že zkyslo mléko do kafe.
Mohlo by vás zajímat: Stávají se z Čechů otroci bdění? Problém mají i děti. Pomoci usnout jim může virální metoda
Rituály zkrátka nejsou jen banální zvyky, jsou důležité pro to, abychom pak dokázali během dne fungovat tak, jak chceme nebo jak je potřeba. Mnoho dotázaných lidí zmiňovalo, jak je rozhodí, když musí něco ze svých obvyklých činností vynechat. Ať už je to čerstvé kafe nebo třeba krátká sada protahovacích cvičení. Ranní rituály totiž mohou být velmi různorodé, patří sem třeba vypití jedné sklenky vody s citronem, stejně jako poctivá snídaně, krátká relaxace nebo solidní sportovní výkon. Dobře je to vidět i na návycích slavných osobností, které na té své rutině také často velmi lpí.
Pár příkladů? Tak třeba tyhle:
- Anna Wintour, končící šéfredaktorka americké edice časopisu Vogue, každý den ještě před svítáním hodinu hraje tenis.
- Americký herec Mark Wahlberg vstává v půl čtvrtí, aby měl čas na modlitbu a trénink.
- Modelka Cindy Crawford si před časem pochvalovala každodenní výhled na východ slunce z vířivky ve svém domě v kalifornském Malibu.
- Moderátor Leoš Mareš vstává velmi brzy, aby začal den silnou kávou, sprchou a měl dost času na přípravu na vysílání, stres totiž podle svých slov nesnáší.
- Zpěvačka Lucie Bílá také vstává poměrně brzy, aby měla čas na cvičení a snídani, ráda totiž začíná den pomalu, čas věnuje i zápisu svých myšlenek do diáře.
- Herečka Veronika Arichteva ráda začíná den jógou, někdy přidává i ledovou sprchu.
- Zpěvák Tomáš Klus se po ránu vyhýbá koukání do mobilu, vyhovuje mu pomalý start dne, miluje společnou snídani s rodinou, na turné si po ránu brnká na kytaru.
- Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká během závodní sezóny vstává před pátou ráno, aby si dopřála lehký strečink, snídani a kontrolu vybavení.
- Modelka Simona Krainová ráno začíná velkou sklenicí vody s citronem a pár minutami jógy, následuje péče o pleť a vydatná snídaně.
„To, jak trávíme prvních pár ranních minut rána, je zásadní pro to, aby se zbytek našeho dne ubíral správným směrem,“ míní Arin Schultz, ředitel americké společnosti Naturepedic zabývající se zdravým spánkem, která si studii objednala.
Nepřehlédněte: Sexuální krize v Česku: Může za ni nejen porno a nejistí muži. Odborník odhalil i další důvody
Jsou lidé, jejichž ranní rituály zaberou sotva pár minut, zatímco jiní potřebují dobrou půlhodinu. Obojí je v pořádku, pokud to člověku pomůže správně začít den. Klíčem není složitost ani náročnost ranní rutiny, ale to, že se dá opakovat každý den a že je předvídatelná. Pomáhá nám zorganizovat si čas po probuzení, snižuje stres a rozhoduje o náladě celého dne.
Ostatně, stačí se podívat, jaké rituály měli účastníci výše zmíněného výzkumu. Potřebovali většinou půlhodinu a mezi činnosti, bez kterých by nebylo jejich ráno úplné, nejčastěji patřilo čištění zubů (65 %), sklenka vody (60 %), příprava čerstvé kávy nebo čaje (51 %), čištění očí a mytí obličeje (48 %), procházení nových zpráv na mobilu (40 %) a protahování (38 %). Pětina lidí uvedla, že by byli nešťastní, kdyby si ráno nemohli zacvičit.
Přečtěte si také: Nedrží hubu a krok, říká o generaci Z psycholožka. Proč mladí často a brzy mění práci?
Pokud chcete, aby ráno ubíhalo hladce, zkuste si večer připravit alespoň to nejnutnější. Pokud potřebujete hrnek kafe, ujistěte se večer, že oblíbený kousek nádobí je čistý a že máte dost kávy. Budete si chtít zacvičit? Připravte si na to oblečení a tak dále.
A ještě jedna věc - ranní rutině nesvědčí, když zamáčknete budík s tím, že si ještě pět deset minut prospíte. Takový spánek už nám nedodá žádnou energii a ještě nás připraví o čas a my pak nestihneme všechno, co potřebujeme, abychom se cítili dobře.
Zdroj: Forbes, The Guardian, Very Well Mind, Talker