zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s únavou?

Cítíte pořád únavu? Možná vám v životě chybí radost
Autor: iStock Cítíte pořád únavu? Možná vám v životě chybí radost
anna kopečková , Vydáno: 07.07.2017
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Únavou značíme to, když se sníží naše schopnost vykonávat činnosti, které jsme vykonávali. Únava může vzniknout na základě nahromadění odpadů metabolismu v krvi či ve svalech. Pokud je spojena s psychikou, je doprovázena zhoršeným vnímáním, změnami nálad, sníženou pozorností. Hranici pro pociťování únavy máme každý jinou a také její projevy jsou velmi subjektivní. Při extrémní únavě cítíme velké vyčerpání. To mohou provázet změny vnímání, halucinace, někdy také deprese, zmatenost.

Můžeme rozlišit únavu fyzickou a psychickou. Po velké fyzické námaze se většinou dostavují i pocity psychické únavy. Naopak po vyčerpávající psychické námaze může fyzická práce pomoci odbourat psychickou únavu. Únava může být také akutní, což je přirozené a po odpočinku tato únava odezní, dále chronickou únavu, která má chorobné projevy, jako jsou například bolesti, poruchy spánku nebo poruchy paměti.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s únavou?

Únava pro nás znamená, že v životě zažíváme nudu. Nemáme žádnou zábavu, žádnou radost a život je ubíjející a nudný. Chybí nám láska a radost z toho, jak žijeme. Pokud neprožíváme v životě radost a nadšení, přichází únava a ta nám sebere i poslední zbytek nadšení pro život.

Pokud zatěžujeme svaly víc, než je nutné, přichází svalová únava. Je však paradoxem, že svalová únava může přijít, i když své svaly nezatěžujeme vůbec. Pokud jsou lidé nadměrně aktivní a své tělo přetěžují, čímž ostatním dokazují, že jsou stále aktivní a nestárnou, tak tělo postupně reaguje fyzickou únavou. Také člověk zasazený do blahobytu se může potýkat s únavou. Přichází totiž nuda z přemíry možností. Člověk postižený chronickou únavou chce především zažít duševní a vnitřní štěstí. Toho všeho se mu dlouhodobě nedostává.

Položte si následující otázky:

Máte nějaké prožitky radosti? Bojíte se budoucnosti? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezapomínáte na sebe? Máte často stres? Trpíte strachem? Umíte se radovat? Nepřetěžujete zbytečně vaše tělo?

Jsem energický člověk a celý život vlastně vše dělám s vášní a energií. Každý, kdo mne zná už od mého mládí, tvrdí, že mám tolik energie, že bych ji mohla rozdávat dále. Bylo však jedno období v mém životě, kdy jsem měla energie málo a nedokázala jsem se ničím nabít. Prožívala jsem nešťastnou lásku a vlastně mi život připadal nudný a nezajímavý. Stále jsem hledala něco, co mne znovu začne bavit. A prožívala jsem opravdu chronickou únavu. Neustále jsem vyhledávala lékaře a ti mi dělali různé testy, aby přišli na to, z čeho moje velká únava pramení. Možná mi našli i nějaké zvláštnosti v krvi, které by mohly s mou únavou souviset. Já však věřím, že vše bylo spojeno s mojí psychickou stránkou. Když jsem se ze své nešťastné lásky vyléčila a začala jsem opět žít s radostí a láskou, únava se úplně vytratila. V současné době jsem o několik desítek let starší a mám více energie, než jsem měla tenkrát. Psychika je mocná čarodějka a vnitřní přístup nám pak určuje, jak budeme žít a kolik energie dostaneme k dispozici!

Jak k nám problémy s únavou promlouvají?

Únava, nevýkonnost, stálý pocit duševního a fyzického vyčerpání, zvýšená potřeba spánku.

Jak si vyléčit problémy s únavou?

Pracujte na své lásce a nedostatcích, protože to vám pomůže vyhnout se nezdarům, které únavu přinášejí. Sražení do propasti smutku a deprese ještě únavu posílí. Deprese jsou spojené s tím, že na světě člověk není rád a s tím souvisí i únava. Pracujte na radosti ze života. Snažte se radovat z těch nejmenších věcí a užívejte si každého dne. Vnitřní radost a duševní uspokojení jsou nejlepším lékem na únavu. Nečekejte na příležitost zvenčí, ale začněte pracovat na vnitřním klidu a pohodě. Malé radosti a prožitky radosti si postupně aplikujte do svého života.

Na fyzické úrovni je vhodným prostředkem pohyb, například chození. Snažte se občas se jít projít, ale zbytečně nezatěžovat své tělo. Být na čerstvém vzduchu a dělat aktivity opatrně, ale s radostí.

Afirmace pro léčbu: „Můj život je plný radosti a nadšení.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

 

Jak přežít, když se nám chce spát

Jste unaveni? 5 rad, jak přemoci spánek

Únava sílí právě teď na podzim

Za únavu si můžeme (většinou) sami. Jak být znovu v pohodě?

10 důvodů, proč jste pořád unavení

Nedostatek spánku není jediná věc, která způsobuje, že máte nedostatek energie. Jsou to drobnosti, které vás vyčerpávají, a to jak psychicky, tak fyzicky. Jenomže když se ty drobnosti sečtou, výsledkem je, že se večer svalíte do postele naprosto vyždímaní a potřebné síly ani nestihnete přes noc dobít.

Odborníci odhalují špatné návyky, které mohou za to, že se cítíte unavení, a mají pro vás jednoduché změny, které vám energii znovu do života navrátí.

 

 

Nedostatek spánku není jediná věc, která způsobuje, že máte nedostatek energie. Jsou to drobnosti, které vás vyčerpávají, a to jak psychicky, tak fyzicky. Jenomže když se ty drobnosti sečtou, výsledkem je, že se večer svalíte do postele naprosto vyždímaní a potřebné síly ani nestihnete přes noc dobít.

Odborníci odhalují špatné návyky, které mohou za to, že se cítíte unavení, a mají pro vás jednoduché změny, které vám energii znovu do života navrátí.

Nepijete dost vody

Nepijete dost vody

Nedostatek tekutin způsobuje ztrátu energie. „Ale pozor, nemluvíme tu o nějakých závažných pitných deficitech, vliv má už pokles o pouhá dvě procenta oproti ideálnímu příjmu tekutin,“ vysvětluje dietoložka Amy Goodsonová. Dehydratace totiž způsobuje snížení objemu krve, její zahuštění. Srdce se pak musí více namáhat a stejně pumpuje méně efektivně, což snižuje rychlost, s jakou se kyslík a živiny dostávají do svalů a k orgánům.

 

„Existuje vzorec pro výpočet obecného příjmu tekutin, který se počítá v závislosti na váze. Svou váhu násobíme koeficientem 0,035 a výsledek označuje doporučenou denní dávku tekutin v litrech,“ doporučuje Goodsonová, podle níž je třeba ještě za každých 11 kilo nadváhy připočíst k doporučenému množství tekutiny dalších 0,25 litru.

 

 

 

Hubnout lze i obyčejnou chůzí

Hubněte obyčejnou chůzí: Dodržujte následující pravidla a kila půjdou dolů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Save

reklama

Související témata: spánek , únava , imunita , psychosomatika , řeč těla , vyčerpání , apendix

reklama

Přečtěte si také

reklama