Celebrity

15. srpna 2022 18:30

Tomáš Durčák

Nejbohatší Češku Renátu Kellnerovou čeká zchudnutí. Manželův majetek bude muset dělit

Žebříček nejbohatších Čechů a Češek. Stále vede Renáta Kellnerová

Skupina PPF na konci července vydala svou historicky první výroční zprávu, v níž úvodní slovo nenapsal její zakladatel Petr Kellner (†56). Místo něj významnou část této zprávy reprezentovala vdova po zesnulém miliardáři Renáta Kellnerová (55). Ta je dnes nejbohatší Češkou, podle všeho jí však tento titul příliš dlouho nevydrží.

Renáta Kellnerová (55) je dnes jakožto dědička manželova majetku oficiálně nejbohatší Češkou a dle žebříčku agentury Bloomberg i 148. nejbohatším člověkem světa s odhadovaným jměním 12,3 miliardy dolarů, tedy přibližně 300 miliard korun.

Kellnerová dlouho nejbohatší Češkou nezůstane

Celé to ale má jeden háček. Dědické řízení, které se rozběhlo po smrti Petra Kellnera a které jeho žena spravuje, ještě zcela neskončilo. A až skončí, pravděpodobně jméno vdovy Renáty z žebříčku nejbohatších lidí zmizí stejně rychle, jako se tam loni objevilo.

„Je to tak, že Renáta Kellnerová se nyní sice objevuje v žebříčku jako nejbohatší člověk v Česku, ale nemyslím, že to bude na dlouhou dobu. Odhaduju, že uplyne rok až dva a dočkáme se nového nejbohatšího Čecha,“ řekl o aktuálně nejbohatší Češce v pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéfredaktor časopisu Forbes Petr Šimůnek.

Zcela zásadním faktorem v jeho očekávání je pro řadu lidí šokující fakt, že Petr Kellner po sobě nezanechal žádnou závěť. „Ač se předpokládalo, že opak je pravdou, Petr Kellner neměl závěť. To znamená, že o celé to impérium, které po něm zůstalo, se bude muset (Renáta Kellnerová) rozdělit taky se svými dětmi,“ vysvětlil Šimůnek.

Kellnerovo impérium čekají zlé časy

Dalším negativním faktorem pro potenciální konečné jmění, které si Renáta Kellnerová z dědického řízení odnese, je to, jak se bude skupině PPF dařit ekonomicky. A ani tady se dle Šimůnka příliš neblýská na lepší časy. Po ráně zasazené covidovou pandemií totiž přišly vážné komplikace v jedné z nejvýdělečnějších zemí, kde PPF, respektive zejména její úvěrový gigant Home Credit působí – v Rusku.

Skupina tak byla doslova donucena zbavit se po 20 letech svých tamních aktiv a majetku. „Myslím, že se tomu nedá říct ani rozprodávání. To je útěk z Ruska. A Rusko bylo po mnoho let jednou z nejvýnosnějších částí společnosti Home Credit,“ podotkl Šimůnek.

A byť se jí po katastrofálním pandemickém roce 2020 podařilo vrátit k zisku, budoucnost nevypadá růžově. „Tuhle říši teď nečeká nic dobrého. To, co se děje kolem nás a kolem PPF, není příliš optimistické,“ vysvětlil šéfredaktor Forbesu s tím, že kvůli chybějící politické podpoře zřejmě čeká skupinu postupný odchod i z Číny, dalšího klíčového trhu pro Home Credit.

Mezi sto nejbohatšími Čechy je žen jako šafránu

Česká republika se, co se týče pohlaví nejbohatších osob, víceméně drží světového trendu, podle něhož těmto žebříčkům dominují primárně muži a opravdových byznysmenek tam mnoho nenajdeme. „Jestli to dobře počítám, v žebříčku sto nejbohatších Čechů je asi sedm nebo osm žen,“ pokračoval Šimůnek.

„Nejvýš postavenou byznysmenkou je Petra Kutnarová, která má firmu Dek se svým manželem Vítem Kutnarem. A to přesto, že jsou rozvedeni. Vypořádali se totiž tak, že ji mají pořád půl na půl. Takže ona je nyní vedle Renáty Klellnerové nejbohatší Češkou,“ dodal Šimůnek.

Sdílejte článek
Štítky peníze byznys Petr Kellner Home Credit Forbes Rusko pandemie koronaviru PPF dědictví nejbohatší Čech Petr Šimůnek Renáta Kellnerová dědické řízení

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.