Životní styl

21. května 2023 07:00

Marie Makovská

Sauna není jen zimní záležitost. Podle odborníka může mít v létě ještě větší benefity

Do sauny většinou míříme v zimě, kdy není možné provozovat tolik venkovních aktivit a zároveň máme pocit, že je potřeba tělo prohřát. Princip saunování je ale založen na něčem jiném. Právě díky tomu je prospěšná i na jaře a v létě.

Jakub Smolík

Saunér ze saunového světa Sauna Central Praha. Saunového mistra dělá od roku 2017, procestoval čtvrt Evropy a ve wellness centrech předváděl své ceremoniály. Odhaduje, že má za sebou přes 2500 saunových ceremoniálů.

Díky pravidelnému saunování si můžete například vybudovat lepší schopnost termoregulace (tedy schopnost těla kontrolovat a regulovat tělesnou teplotu v reakci na okolní vlivy) a také posílit imunitu, podpořit vyplavování toxinů nebo zrelaxovat po fyzické námaze.

Je jisté, že všechny z těchto benefitů jsou významné i v létě. Musíme odolávat vedrům, ale i velkým změnám teplot při přesunu do klimatizovaných prostor. Zároveň míváme na jaře a v létě více pohybu a je třeba tělu dopřát prostor k regeneraci.

5 benefitů saunování v teplých měsících podle saunéra

1. Lepší termoregulace

Když je venku horko, odkládáme vrstvy oblečení, a přesto se mnohdy nepříjemně potíme. Často navíc přecházíme z tropických veder do klimatizovaných prostor. „Díky pravidelné a celoroční návštěvě sauny se našemu tělu zlepší schopnost termoregulace, díky čemuž se naše tělo bude méně potit a lépe snášet i velké změny teplot,“ vysvětlil redakci webu Prima Ženy saunér Jakub Smolík.

2. Vyplavování toxinů

Tento benefit saunování se hodí po celý rok. Podpora krevního oběhu a otevírání pórů způsobuje, že kůže dokáže lépe dýchat a pročistit se. Pocení v sauně navíc pomáhá odplavovat přebytečnou vodu z těla. Nezapomínejte však na důležitou součást, kterou je pitný režim a zdravý jídelníček.

Zdravý jídelníček je také základem pro hubnutí do plavek. Podívejte se, jak by měl vypadat:

3. Posílení imunity

Silný imunitní systém není něco, co by se nám hodilo jen v zimě. Kromě ochrany před nemocemi nás totiž dokáže udržovat plné energie. Zvýšením teploty v těle sauna spouští tzv. přirozený proces hojení – zrychlí se oběh, buňky distribuují více kyslíku a imunitní systém zvýší tvorbu bílých krvinek. Saunování ocení i astmatici, a to díky zvyšování hladiny imunoglobulinu, který zabraňuje pronikání bakterií a virů do sliznice – dýchací cesty jsou pak lépe prostupné.

4. Regenerace po fyzické námaze

Jakmile se oteplí, mnoho lidí zvýší svou fyzickou aktivitu, přestože v zimě třeba téměř nesportovali. Vyrazí na kolo, do hor či si zaběhat a na nečekanou zátěž tělo zareaguje svalovou bolestí. „I v tomto případě je saunování skvělým a rychlým řešením. Svaly se prohřejí, prokrví a díky tomu se lépe zregenerují,“ objasnil Jakub Smolík. Pobyt v sauně navíc podporuje relaxaci těla a snižuje hladinu stresu způsobenou každodenními povinnostmi.

Přečtěte si také: Jak doplnit bílkoviny? Jde to i bez masa či tuku, přinášíme tipy na potraviny a recepty

5. Zdraví srdce

Ruku v ruce s imunitou jde i kardiovaskulární zdraví. Saunování zvyšuje průtok krve a snižuje krevní tlak. To může být prospěšné nejen pro osoby ohrožené srdečními chorobami nebo jinými kardiovaskulárními problémy. Právě zdraví srdce může být v teplejších měsících stěžejní pro celkovou tělesnou pohodu. Obecně je však důležité, abyste se v případě kardiovaskulárního onemocnění vždy před zahájením jakékoli nové fyzické aktivity, včetně saunování, poradili se svým lékařem.

Kdy do sauny nechodit?

„Saunování je obecně vhodné pro většinu lidí, pokud nejsou v akutním stavu nemoci. Opatrní by měli být lidé s nízkým krevním tlakem, těhotné ženy a osoby trpící křečovými žilami nebo kožními chorobami. V každém případě je vhodné konzultovat saunování s ošetřujícím lékařem, pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky,“ doporučil Jakub Smolík.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.