Sex a vztahy

22. ledna 2018 10:30

Martina Čerňanská

Krutý leden ohrožuje lásku: 5 důvodů, proč tomu tak je

Leden je nejkrutější měsíc ze všech dvanácti. Vánoce jsou definitivně za námi, ale následky stresu, únavy a vyčerpání stále cítíme. Lidé bývají podráždění, mrzutí, ve špatné náladě, zejména pak při pohledu na výpis z účtu.

Trápí nás finanční problémy, katastrofální nedostatek světla, zima zalézá za nehty, jaro je v nedohlednu. Novoroční předsevzetí jsme porušili den poté, co jsme si ho obřadně dali. A tak tedy hledáme viníka. Co když je blízko? Co když je to náš partner?!

Nový rok, nový začátek

Ano, to se říká. Přelom starého a nového roku nás nutí bilancovat, přemýšlet o tom, co jsme v životě dokázali, co nám brání v rozletu, co je v pořádku a co, jak se říká, skřípe. Zpravidla však neuvažujeme objektivně, za sebou totiž máme takzvané vánoční šílenství. Cítíme se k smrti unavení, když se podíváme z okna, vidíme šedivou oblohu, ze které prší se sněhem. Vzpomeneme si na prosinec plný hádek s partnerem. Byly to většinou zbytečné spory kvůli hloupostem. A v hlavě zavíří myšlenka: Nemám raději skutečně začít znovu, s někým jiným?

Vyzkoušejte si partnerský horoskop a hned uvidíte, jak na tom jste!

Pochmurné počasí

Svůj podíl na lednových rozchodech má překvapivě i počasí. Nejvíce párů se rozchází v období od ledna do března, nejkritičtějším měsícem je ovšem jednoznačně leden. Chodíme za tmy do práce, za tmy z práce. Kratší dny, kdy se velmi brzy stmívá anebo kdy bez ustání prší či sněží, se na nás podepisují i v podobě nižší hladiny hormonů dobré nálady. Pochmurný čas v nás probouzí sklony k depresím.

Finanční problémy

Jistě budete souhlasit, že starosti s penězi k dobré náladě skutečně nevedou. A zdaleka ne každý je na tom tak dobře, aby neměl po svátcích jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. Průvan v peněžence může přimět zejména ženy k úvahám typu: A co abych si konečně našla někoho, se kterým bych se měla nesrovnatelně lépe než tady s tím nuzákem?

Stresy spojené s povinným hubnutím

Však to znáte: po prosincovém přejídání se v lednu povinně hubne. Abychom snížili hmotnost, to na nás volají titulky v časopisech i moderátoři v rádiu a televizi. My ženy jsme snadnou kořistí. Nemilosrdná váha ukáže číslo, nad kterým vykřikneme hrůzou. Následuje utrpení na "mučících nástrojích" v posilovně a nad zelenými lístky salátu doma na talíři. Ty však hlad neutiší a špatnou náladu ještě vyostří.

Ponorková nemoc

A protože venku je zima, tma, mráz a závěje, lidé jsou nuceni trávit většinu času doma. Bývají tudíž pochopitelně bez nálady a, jak se lidově říká, lezou si krkem. Psychologové tento stav nazývají ponorkovou nemocí. Vzhledem k prosinci, který byl plný rozmíšek, jsou partneři nabití negativní energií. Přijdete domů a máte chuť se pořádně pohádat, protože "starej" zase udělal něco, co těžce nesete. Někdy stačí, že se jen zatvářil jinak, než si představujete. V tom případě máte onu obávanou "ponorku." Buďto se vám podaří vítězně vyplout na hladinu, anebo váš vztah ztroskotá, jak už tomu tak ostatně v lednu bývá.

Mohlo by vás také zajímat:

autor: em

Sdílejte článek
Štítky nemoc láska zima Vánoce vztahy Nový rok finance hádka leden rozchody

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.