Spolu doma a bez sexu: Proč vás sex s partnerem neláká a jak to změnit?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že současná situace postelovým radovánkám nahrává, opak může být pravdou. Mnoho lidí je ve stresu, který navíc zajídají nezdravým jídlem nebo si dopřávají větší množství alkoholu. Co s tím?

Začněte tím, že se zbavíte stresu

Stres v práci, při řízení auta, strach o děti, domácí on-line vyučování, obavy o své zdraví nebo třeba z globální pandemie – stresorů kolem nás je obrovské množství a zbavit se naprosto všeho, co nás nějakým způsobem rozrušuje, dokážeme asi jen těžko. Přesto je možné najít pomocí různých technik alespoň částečnou životní rovnováhu a stres se naučit lépe zvládat. „Chronický stres je spojený s řadou zdravotních problémů, snižuje naši imunitu a mimo jiné i sexuální libido. Jakmile však vyřešíte situace, které jsou pro vás dlouhodobě nejvíce stresující, uvidíte, že se vrátí nejen chuť na sex, ale budete se cítit celkově mnohem více fit,“ tvrdí zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová.

CO NÁS NEJVÍC STRESUJE? VŠE, CO SOUVISÍ S PARTNERSKÝM ŽIVOTEM!

Uklidní vás správný dech, hudba i zvířátka

Ke zmírnění stresu mnohdy pomáhají malé změny či jednoduché techniky, které lze praktikovat kdykoliv a kdekoliv. Osvědčené jsou různé dechové techniky. „Pokud s vámi zrovna lomcuje stres, začněte zhluboka dýchat. Dokonce i lidová rčení často doporučují problémy rozdýchat a má to své opodstatnění,“ říká Věra Vojtěchová. Stejně tak může v napjaté situaci pomoct, když si najdete chvilku o samotě a pustíte si svou oblíbenou skladbu. Poslech hudby dokáže změnit chemické pochody v těle a podpořit pocit klidu a pohody. Odolnost vůči stresu a zároveň pevnější zdraví si vybudujete i pravidelnými procházkami na čerstvém vzduchu. Další možností je trávení času se zvířaty. To vyvolává v člověku silné emoce a funguje jako relaxační a léčebný způsob, jak se zbavit stresu. Pokud vás však trápí dlouhodobý stres, je na místě nasadit těžší kalibr a začít se své mysli věnovat s větší intenzitou a pravidelností.

KOČKA A JEJÍ MAGICKÉ SCHOPNOSTI: ČÍM VÁM MŮŽE BÝT PROSPĚŠNÁ?

Hathajóga vyrovná vaši mysl

Jednou z možností, jak se účinně zbavit stresu, je praktikování jógy. Ostatně moderní výzkumy vlivu jogínských cvičení ukazují, že napínání a uvolňování velkých skupin svalů v lekcích jógy stimuluje vylučování neurotransmiterů v mozku, které vedou k pocitu uvolnění a jasné mysli. Podle instruktorky jógy Jitky Sedlářové je v tomto směru ideální Hathajóga, která je tělovýchovným systémem s jasně vyhraněnými vztahy k tělu i lidské psychice. „Hathajóga upřednostňuje pomalé pohyby, plynulost a výdrž v pozicích. Člověk se po cvičení ásan cítí osvěžený a uvolněný. Dochází ke zlepšení mentálního a fyzického zdraví, přičemž klíčový vliv hathajógy je preventivně protistresový,“ říká Sedlářová. I když jsou jógová studia stále zavřená, spoustu on-line lekcí najdete na internetu.

Libido i ženské sebevědomí zvýší hormonální jóga

Se zvýšením libida pomáhá zejména hormonální jóga, která se podílí i na zvýšení ženského sebevědomí. „Hormonální jóga dokáže vzbudit pocit, že být ženou je radost. Mimo to zvyšuje vitalitu, vášeň a probouzí zdravou sexualitu,“ tvrdí Jitka Sedlářová a doporučuje v této souvislosti on-line kurzy hormonální jógy a pánevního dna. „Kurz pomáhá řešit hormonální nerovnováhu či potíže související s pánevním dnem a s nimi spojené zdravotní komplikace, jako jsou bolestivá menstruace, neplodnost, vaginální suchost, pokles pánevního dna, menopauza, polycystické vaječníky, či dokonce nespavost a deprese. Pokud dojde vlivem praktikování speciální sestavy ke zlepšení postavení pánve, posílení pánevního dna a prokrvení všech orgánů uložených v malé pánvi, velmi často dojde i k intenzivnějšímu prožívání hezkých chvil. Mnohé z našich klientek už po absolvování úvodního víkendového kurzu vnímají výrazné pozitivní změny právě na poli intimního života, a to zejména u žen ve středním a vyšším věku,“ tvrdí Jitka Sedlářová.

3 POZICE Z JÓGY PRO LEPŠÍ SEX

Pomoci může i změna antikoncepce

Mnozí odborníci vliv hormonální antikoncepce na sexuální touhu odmítají, pravdou ale je, že každá žena je jiná a pilulky s hormony zabraňující početí tak na každou mohou působit odlišně. Celkem výstižně to shrnula renomovaná americká gynekoložka A. R. Davis, podle níž se mohou stát ženám užívajícím hormonální pilulky tři věci: „Jejich libido může jít nahoru, jejich libido může zůstat stejné nebo může jít dolů.“ Každopádně, pokud se žena cítí delší dobu nesvá, bez nálady a chuti na sex, může být někdy řešením změna druhu antikoncepce, například na nehormonální.

Zaměřte se na skladbu jídelníčku

Kromě dlouhodobého stresu ovlivňuje touhu na sex to, jak se stravujeme. Negativní dopad na libido mají extrémní diety nebo příliš rychlé hubnutí, proto hubněte raději pomalu. Stejně tak se nepřejídejte, zvlášť nezdravými potravinami. Zařaďte do jídelníčku dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám, nezdravým sladkostem a pijte neslazené nápoje. Není žádným tajemstvím, že nadváha a obezita mají na sexuální život neblahý vliv. Ze zahraničních studiích vychází například to, že některé z obézních žen i mužů trpí sexuální dysfunkcí – nejčastěji se jedná o poruchy erekce, snížené libido, bolest při sexu. Pozor si dejte také na vysokou konzumaci alkoholu a kouření, které jsou samy o sobě rizikovými faktory ve vztahu ke snížení sexuálních funkcí.

Zkuste borůvky nebo zázvor

Kromě zdravě sestaveného jídelníčku můžete zkusit konzumaci potravin, o kterých se traduje, že zvyšují sexuální apetit. Patří mezi ně třeba kakao a čokoláda, které bývají v sexuální rovině často zmiňovány pro své afrodiziakální účinky. Pozitivně působí na zdravý sexuální apetit také lesní plody, dále brokolice, působící jako přirozený stimulátor ženského libida, či zázvor, pomáhající rozproudit v těle krev, zejména pak v pánevní oblasti. Věra Vojtěchová k tomu však dodává, že i když mohou výše zmiňované potraviny možná pomoct k lepšímu sexu, základem správného fungování organismu včetně sexuálních funkcí by měl být vždy zdravý životní styl, a to se vším všudy.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.