Nemáte chuť na sex? Na vině může být některý z těchto 10 psychických a fyzických faktorů

Jaká je norma, pokud jde o sexuální aktivitu? Je vůbec možné určit, co je velká náruživost a co zase naopak téměř frigidita? Všechno je to individuální. Ale určitě můžete vidět alespoň na sobě nebo partnerovi, že se zájem o sex někdy zmenší. Každopádně je nízká sexuální touha téměř vždy příznakem něčeho, co vyžaduje vaši pozornost.

Utlumeného sexuálního apetitu si z krátkodobého hlediska nemusíte téměř všimnout. A to nejen u sebe, ale ani u partnera. Na druhou stranu se stává, že se to nějak záhadně „všechno špatně sejde“ jednou, dvakrát třikrát... A vy pak najednou zjistíte, že spolu nespíte už 4 měsíce. A to už není zase taková chvilka. Chybí vám to vůbec? Nebo jste si toho ani nevšimli? Případně si to uvědomujete a chcete to řešit?

Jaké jsou nejčastější příčiny sníženého libida? Mají svůj původ spíše v psychice, ale na vině může být také něco na tělesné bázi.

Máte malé děti

Skutečnost, kterou nelze přehlédnout. To, že se necítíte zrovna stvořeni k množení, když máte menší děti, naprosto dává evoluční smysl. Výchova kojenců a batolat je opravdu vyčerpávající. Navíc ženám může leckdy trvat o něco déle, než se jim po porodu a kojení vrátí hormony zase do rovnováhy. Pokud se z tohoto důvodu necítíte ještě v sexuální formě, vysvětlete to partnerovi a nespěchejte na to.

Snažíte se radikálně zhubnout

Zdravá a přiměřená váha podporuje optimální sexuální touhu. Kdo ovšem hladoví, drasticky se omezuje ve stravě a taky nadměrně cvičí, může také dosáhnout utlumení libida. Na vině je nedostatek živin nebo extrémní tělocvik. Mírné cvičení sexuální apetit zvyšuje, ale jestliže někdo doslova potí krev, dosáhne bohužel opačného účinku. Raději si uberte z tréninku a rozptylte se milováním, které vám taky spálí kalorie a zároveň vás přivede na jiné myšlenky.

Máte málo vitamínů nebo minerálů

I když zrovna nedržíte žádnou dietu, může se stát, že máte nedostatečné množství některých vitamínů či minerálů. To způsobuje nejen celkovou únavu, ale také snížený zájem o sex. Jestliže jste často ospalá, vyplatí se nechat si udělat rozbor krve a zjistit, zda vám nechybí například železo. Jiným viníkem může být třeba nízká hladina vitamínu D, který můžete nejlépe čerpat ze sluníčka.

Moc toho nenaspíte

Nedostatek spánku je další příčinou, proč se zrovna necítíte jako mašiny na sex. Tělo i mysl jsou vyčerpané a jakékoliv náznaky energie si vezmou pro sebe. Takže na sexuální libido nezbudou už síly. Jestliže spíte pár hodin denně, příčina nechuti se milovat je nejspíše jasná. Co když ovšem v noci prospíte 8 hodin, ale připadáte si druhý den jako přejetá válcem? Raději se na to zeptejte lékaře.

Nejste s vaším vztahem spokojená

Souložili jste dříve několikrát do týdne a teď jste ráda, když se to povede alespoň jednou za měsíc? Táhne se to už delší dobu a nedaří se vám zjistit příčinu? Pokud jste si o tom ještě otevřeně s partnerem nepromluvili, udělejte to. V opačném případě je možná čas obrátit se na odborníky, terapeuty, kteří vám mohou pomoci odhalit pravou příčinu. Tou může být např. narušení intimity, citové ochlazení a podobně. Měli byste pak dostat návrhy, na čem zapracovat, aby se zase podpořilo vaše libido i kvalita vztahu.

Na vině jsou hormony

Důvodem číslo jedna, který vede ke snížení sexuální touhy, je nedostatek pohlavních hormonů, zejména estrogenu a testosteronu. Příčinou mohou být pilulky proti početí nebo jiná hormonální antikoncepční látka, jako je např. progestin IUD. Není to ovšem pravidlo. Některé ženy dokonce zjistily, že hormonální antikoncepce jejich libido naopak zvyšuje.

Hormonální hladinu může samozřejmě rozhodit i těhotenství nebo kojení. Navíc ve 40 letech má průměrná žena poloviční množství testosteronu, než měla ve 20 letech. S odhalením hormonální nerovnováhy vám pomůže lékař a následně navrhne řešení.

Vaše sexuální touha může být také ovlivněna nevyváženostmi jiných než pohlavních hormonů, včetně hormonů štítné žlázy a nadledvin, oxytocinu a melatoninu. Jestliže netušíte, proč jste najednou ztratila zájem o sex, nechte si udělat u doktora kompletní hormonální rozbor.

Jste moc vystresovaná

Pokud do své práce vkládáte veškerou svou emoční energii nebo máte velké problémy s financemi, případně zdravím či fungováním vaší rodiny, nejspíše nebudete mít na sex ani pomyšlení. Co by vám mohlo pomoci? Nějaký přírodní lék, který dokáže uvolnit tělo i mysl. Vyzkoušejte např. lekce jógy, meditaci, Jacobsonovu progresivní svalovou relaxaci, masáž, saunu apod. Ulevit vám může i aromaterapie prostřednictvím éterických olejíčků. Některé z nich, třeba vanilkový, působí také jako afrodiziakum.

Jste na antidepresivech

Antidepresiva, jako je např. Prozac, obecně snižují sexuální touhu. Jestliže máte podezření, že se to týká i vás, promluvte si o tom s lékařem. Měl by vám doporučit jiný lék, který nemá tento negativní vedlejší účinek.

Nejste na antidepresivech

Neléčená deprese je silně spojena s nízkým libidem. Tušíte-li, že by vám mohla být prokázána tato diagnóza, navštivte raději lékaře. Léčba bazální úzkosti a deprese může zlepšit sexuální choutky, a to i navzdory potenciálním vedlejším účinkům.

Necítíte se během sexu dobře

Je jasné, že pokud prožíváte v průběhu milování nějakou bolest nebo máte sníženou lubrikaci, nebudete sex zrovna vyhledávat. Promluvte si se svým gynekologem, který vám může předepsat léky na zhoršenou lubrikaci, případně vám doporučí jiného odborníka se specializací na sexuální zdraví nebo fyzioterapeuta se zaměřením na pánevní dno.

-šp-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.