Celebrity

28. října 2022 11:00

David Laštovka

Smutný osud herečky Jany Drbohlavové. Učitelka ze Saxany nepoznávala ani své nejbližší

Herečka Jana Drbohlavová (†78) zanechala v české kinematografii výraznou stopu. Nejvíce se proslavila rolí zubaté učitelky Peškové v komedii Dívka na koštěti a prosadila se také v dabingu. Svůj hlas propůjčila například indiánce Nšo-Či ve filmu Vinnetou nebo profesorce McGonnagallové ve snímcích o Harrym Potterovi. Od její smrti uplynuly tři roky.

Životní láskou Jany Drbohlavové byl herec a dabér Ladislav Županič (79). Začali si spolu v době, kdy on byl ještě ženatý. Svůj milostný vztah proto zpočátku udržovali tajně. „Když jsem si s Janou začal, byl jsem ještě s první manželkou Helenkou. Po roce jsem se ale rozvedl,“ prozradil deníku Aha! Županič.

Podívejte se, jak vypadá dcera představitelky Saxany Petry Černocké:

Brali se v roce 1970. Za svědka jim šel kolega Eduard Cupák (†64) se svým celoživotním partnerem Václavem Květem (†83). „Jana byla s Edou velká kamarádka, tak jsme si je vzali za svědky oba. Přišla Stella Zázvorková, Pepíček Bek v divadelním kostýmu a další a další,“ zavzpomínal Županič. Přestože se jim narodil syn Jan, který se stal historikem (50), manželství se jim po pěti letech rozpadlo. Zatímco Županič se po několika letech oženil potřetí, když si vzal televizní kostymérku Hanu, Drbohlavová už zůstala sama.

Žehrala na svůj osud

Poslední roky života doslova protrpěla. Prodělala mozkovou mrtvici a měla dlouhodobé problémy s kyčlemi, které ji dostaly do domu s pečovatelskou službou. „S pohyblivostí na tom začala být špatně, nedokázala se o sebe postarat a dojít si třeba nakoupit. A tak se dobrovolně rozhodla, že opustí svůj krčský byt a přestěhuje se do Slunečnice, kde měla pro sebe pokojíček a veškerou péči. Byla tam moc spokojená,“ uvedl Županič, který s ní i po rozvodu zůstal v přátelském kontaktu.

Mezi jejími kolegy se hovořilo o tom, že měla rovněž psychické problémy a samotu řešila alkoholem. Dokonce kvůli tomu měla krátce pobývat i na psychiatrii. „Můj život už za nic nestojí. Hrát nemůžu, dabovat nemůžu, prostě nic. Ale ani se mi po tom nějak nestýská. Stáří je na nic,“ svěřila se Jana Drbohlavová webu Prima Ženy zhruba rok před smrtí.

Její zdravotní stav se neustále zhoršoval. Nakonec byla převezena do Nemocnice pod Petřínem, kde ve věku 78 let zemřela. „Začaly jí už vypovídat službu životní funkce, její organismus už byl moc slabý. Když jsem ji byl navštívit naposledy, už jen ležela, nehýbala se, a když se pokusila promluvit, nebylo jí vůbec rozumět. Říkal jsem si, jestli mě vůbec poznává. Myslím ale, že ještě trochu vnímala. Po převozu do nemocnice už jenom spala. Náš syn Honza za ní byl, ale nereagovala, nevnímala. A takhle i umřela –⁠ v pokoji a ve spánku. Byla tam tři dny,“ prozradil Ladislav Županič.

Sdílejte článek
Štítky nemoc manželství úmrtí herečka Saxana Dívka na koštěti Jana Drbohlavová Ladislav Županič

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.