Snář

15. října 2023 10:07

Michaela Maršálová

Smrt ve snu

Co znamená, když se vám zdá o smrti dítěte, přítelkyně, matky, partnera, babičky, dcery, syna nebo bratra? A co když se vám zdá o vaší smrti? Přečtěte si podrobný výklad snů.

Sen o smrti, ať už vlastní, blízké osoby, nebo úplně cizího člověka nás většinou vyděsí. Co vlastně znamená, když ve snu vidíte někoho umírat? Smrt ve snu symbolizuje závěr nějakého životního úseku. Něco končí, něco jiného začíná. Smrt ve snu též značí změnu (i tu, která se vymyká naší kontrole), strach ze změny či ztráty a strach ze ztráty přízně. 

Zdá-li se nám o smrti, mělo by to pro nás být varováním. Po takovém snu bychom měli být obezřetní a mít oči otevřené.

Zakladatel psychoanalýzy a vykladač snů Sigmund Freud o smrti příbuzného ve snu napsal, že buď nám je jedno, nebo truchlíme. První případ jen zahaluje něco jiného. V druhém případě si přejeme smrt dotyčného. Mrtví příbuzní ve snu jsou jen projekce toho, že myslíme na to, co by něčemu řekli.

Nejčtenější ve snářích
had zuby
svatba smrt
pavouk nevěra
pes porod
kočka těhotenství
peníze kniha
voda autonehoda
myš medvěd

Mužům se spíš zdá o smrti otce, ženám o smrti matky – jsou pro ně konkurenty v lásce. Po smrti rodičů máme konečně svobodu. Syn se dostává k vládě. Matka cítí v dceři její sexualitu, která naopak v ní uvadá. Děti přirozeně inklinují k rodiči, který jim nadržuje, což bývá matka–syn, otec–dcera. Holčička chce být maminkou, aby si ji tatínek vzal. Chlapec spí u maminky, ale po návratu otce musí zase k sobě do pokoje…

Smrt dítěte, dcery nebo syna

Pokud ve snu vidíte umírat dítě, odkazuje to na zárodek, který byl zničen a potlačen v rané fázi. Také to ale může značit, že jste potlačili své ambice.

Smrt partnera nebo přítelkyně

Pokud se vám zdá o smrti partnera, máte ve skutečnosti strach, že ho nedokážete ochránit. Také se bojíte vlastního selhání a případného konce vztahu.

Smrt otce

Sen o smrti otce vás může hodně zasáhnout. Co takový smutný sen může znamenat? Proč se vám to zdá? Máte strach ze ztráty tatínka či jiné autority nebo strach ze ztráty přízně otce. Sen o smrti otce také může odkazovat na oidipovský komplex (náklonnost syna k matce a agresivní vztah k otci). 

Smrt matky

Sny o smrti maminky bývají hodně bolavé. Proč se vám zdají? Máte strach ze ztráty matky či jiné ženské autority nebo strach ze ztráty přízně matky. Čeká vás změna, která se týká vašich ženských rolí v životě a ze kterých můžete mít obavy. Obecně pro sny o smrti rodičů platí, že se může jednat o symboliku k vaší neschopnosti správně se rozhodovat. Také ale smrt rodičů ve snu může značit, že se ve skutečném životě odpoutáváte od vzorců od nich přebraných a stavíte se na vlastní nohy.

Vlastní smrt

Sen o vlastní smrti patří mezi nejděsivější. Symbolizuje strach ze změny, která se může vymknout vaší kontrole. Ztrácíte se ve změnách, které se na vás v životě valí. Také může značit strach z vlastního selhání a to, že se až moc snažíte rozdat pro druhé. Umřít ve snu můžete také kvůli tomu, že ve skutečném životě jen „přežíváte“, nenaplňujete si své touhy a potřeby, něco vás svazuje a blokuje váš postup a vy už ztrácíte naději. Pokud jste ve snu zemřeli rychle a tragicky, znamená to, že vedete zbrklý život. Sen o pomalém umírání symbolizuje problémy ve vztazích. Při výkladu snu je důležité také rozlišovat, zda vás smrt ve snu bolí, či nikoli. Smrt, která nebolí, může znamenat vzpomínku na člověka, který je pro vás „mrtvý“ a vy toužíte se s ním setkat. Smrt, která bolí, může odkazovat na hluboké nevědomé vzpomínky z raného dětství, kdy jste bojovali o přízeň rodičů, případně přímo na oidipovský komplex a také nemožnost předstihnout z jakéhokoliv důvodu svého rodiče. 

Smrt sestry nebo bratra

Takový sen může odkazovat na konkurenční boj v dětství, kdy jsme usilovali o přízeň rodičů a hledali si své místo na slunci.

Smrt v těhotenství

Jestli jste ve snu umřela těhotná, máte strach z nové etapy života, která je před vámi. 

Mrtvola

Vidíte-li ve snu mrtvolu, dejte si pozor na lidi, které si pouštíte blízko k tělu. Možná se k vám vkradl falešný člověk, který zneužívá vaši přízeň a dobrotu.

Snář

Snář - výklad snů online

Napište jedním slovem, o čem se vám zdálo

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.