Celebrity

6. ledna 2024 17:20

David Laštovka

Jiřina Jirásková dvakrát čekala dítě s muži svých kamarádek. Být matkou se ale bála

TOP STAR Magazín 2016 (15) - Jiřina Jirásková - spor o dědictví

Mezi osudové lásky herečky Jiřiny Jiráskové (†81), od jejíž smrti uplynulo 11 let, patřili většinou známí herci a režiséři. Se dvěma dokonce čekala miminko, pokaždé se ale rozhodla pro potrat. Později sama přiznala, že toho lituje.

Na sklonku života Jiřina Jirásková velmi litovala toho, že neměla děti. Žila opuštěná ve svém bytě a trpěla samotou. Částečně si za to ale mohla sama. Poprvé přišla do jiného stavu, když jí bylo jednadvacet let, a to s partnerem své kamarádky. „Aniž to ta kamarádka tušila, zajišťovala jí potrat u svého tatínka, který byl v Plzni doktorem,“ prozradila za života časopisu Sedmička herečka Jiřina Švorcová (†83), která se s Jiráskovou velmi dobře znala.

Podruhé herečka otěhotněla s kolegou Jiřím Valou (†76). Bylo to v době, kdy byla provdaná za herce Jiřího Pleskota (†75) a Vala byl oficiálním partnerem právě Jiřiny Švorcové. „Jiřině to s Jirkou (Valou, pozn. red.) ale nevyšlo, i když se snažila, a dokonce si ho chtěla pojistit těhotenstvím. Nějak ho podvedla, a když za ním potom přišla, že je v jiném stavu, Jirka se strašně zašprajcoval a řekl ne,“ uvedla Švorcová. Jirásková šla podruhé na potrat a nikdy už se jí znovu otěhotnět nepodařilo.

Vlastimil Brodský jí utekl od oltáře

První velkou láskou Jiřiny Jiráskové byl herec Vlastimil Brodský (†81), se kterým se rozhodla vstoupit do svazku manželského. Jenže pouhý týden před svatbou ji Bróďa nečekaně zrušil. „Vymluvil se na to, že mu zemřela babička a on by se styděl, kdyby v tom smutku měl prožít tak velké štěstí. Jsem ovšem přesvědčena, že si to vymyslel a ona babička ještě dlouho poté někde tajně žila,“ svěřila se s úsměvem v pořadu 13. komnata Jirásková.

Čtěte také: Tajnosti Jiřiny Jiráskové. Odmítala mít děti, pak toho litovala. Herci se o ni rvali

Nikdy mu to ale nevyčítala. Tušila, že by jim to stejně neklapalo. „To, že mi utekl od oltáře, bylo šťastné rozhodnutí. Já ho nemilovala a on to věděl. Vlastně mi tím pomohl, já to tenkrát nechápala. Ale nezastírám, že tehdy se mě to dotklo,“ poznamenala herečka, která se poprvé a naposledy provdala za již zmíněného Jiřího Pleskota. Seznámili se v Divadle na Vinohradech a manželství vydrželo pouhé dva roky. Rozpadlo se poté, co se zamilovala do kolegy Jiřího Valy.

Před smrtí zpytovala svědomí

Jejím osudovým mužem a láskou života se stal až o osm let starší režisér Zdeněk Podskalský (†70). Nikdy se sice nevzali, ale milovali se a chovali k sobě úctu i respekt až do smrti. „On chodil na FAMU, já na DAMU a pracovně jsme se potkávali dlouho. Byl jako můj starší spolužák. V padesátých letech mě obsadil do hlavní ženské role ve filmu Einstein kontra Babinský. To ještě nic nebylo. Až jednoho krásného dne mě pozval na večeři a já jsem pochopila, že je to mužský, kterého bych snesla. Věděla jsem, že i kdyby měl tisíc ženských v životě, jestli k němu někdo patří, jsem to já. Já si s Podskalským jako nevdaná nepřipadala. Mohla jsem se na něj ve všem spolehnout. Vzájemně jsme si důvěřovali,“ sdělovala herečka.

Mohlo by vás zajímat: Štáb u světáků trnul, jestli se snese Janžurová, Bohdalová a Jirásková. Čím je odrovnala Bohdalka?

Když Zdeněk Podskalský v roce 1993 podlehl vážné nemoci, žádného partnera po něm už neměla a zůstala mu věrná až do své smrti. „Nejvíce mě mrzí, a to si vyčítám, že jsem nechtěla děti. Říkala jsem si, že vychovávat v těžkých dobách dítě bych nesvedla. Hluboce jsem se mýlila. Mám přátele, co byli podobných názorů jako já, a přesto vychovali slušné, silné a statečné děti. Nemít potomky považuji za svou největší životní chybu,“ svěřovala se na sklonku života Jiřina Jirásková.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.