24. prosince 2024 07:15
Ema BártováJídlo a pití, po kterém přiberete víc než po bramborovém salátu. Nepečené cukroví je nejhorší
Symbolem vánočního obžerství bývá bramborový salát. Dává to smysl, stačí si vzpomenout, kolik do něj přijde majonézy. Ale nenechte se zmást. Sváteční menu s sebou nese mnohem větší kalorické bomby, do kterých bychom to třeba až tak neřekli. Tak pozor na ně.
Sto gramů bramborového salátu s majonézou má obvykle 700 až 900 kilojoulů. To není úplně málo, přičemž sto gramů je celkem nevelká porce a většině lidí nestačí. Ovšem vaječný koňak má v jedné deci v podstatě stejně energie. A i když si ho nalijeme původně jen trošku, často u jednoho panáka nezůstaneme.
A trochu matematiky do třetice - deset deka cukroví, to je podle velikosti pět až deset kousků, má v průměru 2200 kilojoulů, což je zhruba tolik jako menší oběd. Kvůli množství cukru nám však po cukroví vyhládne mnohem dříve a můžeme tak nabýt mylného dojmu, že jsme toho zase tolik nesnědli. A že si můžeme dát ještě.
Vosí hnízda jsou méně vydatná než kuličky
Pokud jde o cukroví, je dobré vědět, že nepečené je obvykle horší než to pečené, přinejmenším pokud jde o kalorickou hodnotu. Ale i tady je snadné nechat se nachytat. Oblíbená vosí hnízda s náplní jsou menší kalorickou bombou než oblíbené kuličky vyráběné často z nastrouhaných oplatek, másla, cukru a oříšků. Náplň je sice sladká, ale cukroví odlehčí, a to je díky ní méně vydatné než hutné kompaktní kuličky.
Z pečených druhů jsou zřejmě nejmenším prohřeškem sněhové pusinky. A obecně se dá říct, že druhy promazávané marmeládou mají méně kilojoulů než ty, které jsou slepené nutelou nebo máslovým krémem.
Sladké už nemůžete ani vidět? Na svátečním českém stole se s oblibou objevují různé variace chlebíčků. Klidně si je dejte, ale zůstaňte u jednoho, nejvýše dvou. Pokud je na nich nějaká pomazánka s majonézou, dodá vám každý jeden chlebíček tolik energie, jako menší miska bramborového salátu, a to asi nechcete.
Přečtěte si také: Tyhle Vánoce vás břicho bolet nemusí, stačí se držet pár zásad
Chybovat zkrátka můžeme i u slaného jídla. Kuřecí řízek je sice dietnější než vepřový, ale popravdě řečeno, pořád je to smažené jídlo s olejem nasáklým trojobalem a rozdíl není nijak závratný. Rozhodně to neznamená, že místo jednoho vepřového si můžeme dát tři řízky kuřecí.
Každopádně, oblíbená vinná klobása také není žádnou dietou - pokud ji upečeme v troubě, má asi tolik energie jako srovnatelné množství smaženého kuřecího řízku. Pokud ji obalíme a usmažíme v trojobale, jsme už někde na úrovni smaženého sýra.
Zrádný je také naložený hermelín, který se rovněž stává stálicí svátečního menu. Jediný kousek může mít skoro dva tisíce kilojoulů, což je srovnatelné s vepřovým řízkem. Tohle není žádná lehká svačinka.
Pozor i na uzobávání oříšků. Pokud byste jich snědli celý sáček, je to skoro, jako kdybyste si naservírovali jen o něco menší množství másla. Vysvětlením je množství tuků, které obsahují. Ty v oříšcích jsou sice zdraví prospěšné, ale tady platí, že dobrého pomálu. A naopak to, že si dáte nesolenou variantu, je sice lepší volba, ale nikoli až tak méně kalorická. Sušenému ovoci je rovnou lepší se vyhnout, je v něm přirozeně mnoho cukru, navíc bývá často přislazované.
Alkohol podporuje chuť k jídlu
Vánoční oslavy si mnoho lidí neumí představit bez alkoholu všeho druhu. „Z nutričního pohledu představuje alkohol zdroj prázdných kalorií, protože tělu nedodá žádné prospěšné látky. Z hlediska zdraví a hubnutí má pak na organismus přímo negativní vliv,“ říká praktická lékařka Ludmila Mazylkinová.
A dietní pití to také není. Jeden dvoudeckový hrnek svařáku má 800 až 1000 kilojoulů, tedy asi dvakrát více než srovnatelné množství samotného vína. Grog a punč jsou na tom podobně. Alkohol navíc podporuje chuť k jídlu a bohužel také ke zvýšenému ukládání tuku v těle. Má smysl dát přednost sušším vínům a sektům před smetanovými likéry nebo míchanými nápoji. Protože alkohol je ve své podstatě jed, dochází podle lékařky k jeho přednostnímu odbourávání a tělo tak nespaluje energii přijatou z potravy, která se tím pádem ukládá coby tuk, hlavně kolem břicha.
Rizikem nejsou jen alkoholické nápoje, zvláštní kategorii představují speciální vánoční drinky z řetězců s kávou - se šlehačkou, příchutí, perníčkem, sypáním a podobně. Pokud by se něco dalo označit za kalorickou bombu, pak tohle.
Platí přitom, že není úplně nutné si spoustu věcí odpírat, ale že je dobré si je užívat. „Jíst bychom měli pomalu, bez vnějšího rozptylování. Důležitou součástí vědomého jedení je rovněž soustředění na barvu, texturu, chuť a vůni pokrmu a také na pocity, které v nás konzumace vyvolává,“ doporučuje lékařka Ludmila Mazylkinová. Pokud si skutečně vychutnáme každé sousto, dostaví se podle ní pocit uspokojení z jídla již po menší porci. Naučíme se totiž lépe rozpoznat okamžik, kdy jsme dosáhli sytosti, a získáme lepší kontrolu nad tím, kolik toho pozřeme.
Zdroje:
www.mensjournal.com, uk.news.yahoo.com, www.kaloricketabulky.cz
Odbornice přes výživu poradila, jak naložit se zbytky jídla z Vánoc a co funguje na kocovinu: