Celebrity

8. března 2023 16:50

David Laštovka

Tomáš Holý okouzlil filmaře, spolužáci ho zbožňovali. Jakou si získal přezdívku?

Život nejslavnějšího českého dětského herce Tomáše Holého vyhasl tragicky. Zemřel v pouhých jednadvaceti letech při dopravní nehodě. Přestože se stal hvězdou, až do smrti zůstal skromný. Ke své nejznámější roli se dostal náhodou.

Poprvé se Tomáš Holý před kamerou objevil v osmi letech, v roce 1976, v komedii Marečku, podejte mi pero! Šlo ale pouze víceméně o malý štěk. Opravdová sláva přišla až o rok později, a to díky režisérce Marii Poledňákové, která mu svěřila hlavní roli ve svém filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. To, že si nakonec vybrala právě jeho, byla ovšem velká náhoda.

Základem všeho bylo vybrat hlavní dětskou roli Vaška. To bylo alfou a omegou toho, zda se film stane úspěšným. Proto byl konkurz důkladný. Do smíchovského Národního domu přišlo téměř dvě stě dětí, ale žádné, které by na první pohled režisérku Marii Poledňákovou okouzlilo.

„Většinu jsem poslala domů a nechala si kolem sebe partičku asi dvanácti kluků. Tomáš Holý byl mezi nimi nejmladší, do debaty se vůbec nezapojil, ani jednou nepromluvil. Přitom iniciativa dětí a jejich spontánní reakce jsou při výběru mnohdy rozhodující. Na Tomáše jsem nebyla nijak soustředěná, zdál se mi příliš malý a pochybovala jsem, že by byl schopen vydržet dlouhé natáčení,“ vzpomínala ve své knize režisérka.

Nejslavnější roli získal díky ztracenému kulichu

Udělala rychlý škrt. Pět kluků si pozvala další den na kamerovou zkoušku, všechny ostatní, včetně Holého poslala domů. „Za chvíli se ale Tomáš do sálu nečekaně vrátil. Zůstal stát ve dveřích, nepromluvil, jen ukazoval rukama. Zeptala jsem se ho, co tedy chce. Z jeho pantomimy jsem pochopila, že si tu zapomněl kulicha. Řekla jsem pomocnému režisérovi, aby toho prcka zítra také přivezl na zkoušku,“ vylíčila Poledňáková.

Díku tomu, co se odehrálo na dalším castingu, u ní v žebříčku stoupl ještě výš. „Bylo Mikuláše a v noci napadla spousta sněhu. Všechny děti dojely v pořádku, jen Tomáš se na konečné stanici tramvaje vyválel v mokrém sněhu a než pro něj dorazil autokárek z Barrandova, byl promáčený až na kůži. Kostymérky mu sušily kalhoty a punčocháče na topení a já si říkala, že tahle jeho spontánnost by se nám do jeho role hodila,“ poznamenala režisérka.

Říkávali mu pan Božský

Definitivně se pro Holého rozhodla, když ho nechala nanečisto zkoušet scény se svými filmovými rodiči: Janou Preissovou a František Němcem. „Začala jsem tušit, že ostatní kluci vůbec nemají šanci. Tomáš spletl, co se dalo. Breptal, culil se, byl tak bezprostřední a něžný! Moje intuice mi napověděla, že nikdo jiný malého Vaška hrát nemůže,“ uvedla Marie Poledňáková.

Herec Filip Antonio zavzpomínal na Marii Poledňákovou. Vybrala si ho díky znamení, které přišlo od zesnulého Tomáše Holého:

Přestože byl Holý miláčkem národa a nejoblíbenějším dětským hercem, rozhodl se ve svých třinácti letech uměleckou kariéru ukončit. Vystudoval práva a mezi spolužáky byl velmi oblíbený. Říkávali mu Božský. Jeho život 8. března 1990 tragicky ukončila autonehoda v Kytlici, kde měl chalupu. Zemřel pouhých devět dní před svými dvaadvacátými narozeninami. Před smrtí randil s tehdy začínající zpěvačkou Lucii Bílou. Byly spolu čtyři měsíce a bylo to mezi nimi vážné.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 6. 6. 2023

Díky společenským událostem nebo skupinovým aktivitám byste se mohli dostat do kontaktu s mnoha lidmi, Berani, a to jak s blízkými přáteli, tak s náhodnými známými. Do vašeho života může vstoupit nová osoba, která pro vás bude mít zásadní význam. Mohou se objevit záležitosti, které vás silně ovlivňují, a vy pravděpodobně nebudete váhat s vyjádřením svých názorů. To je v pořádku, protože budete taktní a ostatní ocení vaši upřímnost.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.