30. března 2025 07:45
Ema BártováZa nadváhu či zimomřivost možná může štítná žláza. Problémy s ní má až desetina žen
Onemocnění štítné žlázy jsou častá, lidé o nich přitom mnohdy netuší. Trpí jimi pět až deset procent lidí, ženy častěji než muži. Mohla by se taková diagnóza týkat i vás? Možná ano, pokud máte nějaké z typických a přitom nenápadných příznaků.
Onemocnění štítné žlázy je častější u žen a riziko stoupá s věkem. Potíže s tímto orgánem však má i až desetina těhotných žen. Nejběžnější poruchou je snížená funkce, příčinou bývá většinou autoimunitní onemocnění.
Štítná žláza umístěná na spodní části krku produkuje důležitý hormon thyroxin nezbytný pro to, aby náš organismus dobře fungoval. Nerovnováha jeho hladiny má vliv na váhu, metabolismus, srdeční frekvenci, činnost střev, cholesterol, kosti, může ovlivnit i průběh menstruačního cyklu, náladu a také to, kolik cítíme energie.
Pokud máte nějaký z následujících příznaků, nebo dokonce několik z nich, měli byste si svou štítnici nechat vyšetřit.
1. Výrazná změna váhy
Šla vaše váha nahoru či naopak dolů, i když jíte a hýbete se pořád víceméně stejně? Významné a jinak nevysvětlitelné změny - někteří lidé hubnou například kvůli stresu - mohou souviset buď s hypertyreózou (nadměrná činnost štítné žlázy) nebo naopak hypotyreózou (snížená činnost štítné žlázy).
Nadměrná činnost znamená, že žláza produkuje příliš mnoho hormonu thyroxinu, což vede ke zrychlení metabolismu a tím i ke zhubnutí, při snížené činnosti je tomu přesně naopak.
2. Změny ve vzhledu
Nejenže vážíte jinak, ale pozorujete další změny, jako jsou třeba slabší a lámavější vlasy a suchá a svědící pokožka? Možná vás trápí i otoky kloubů a nafouklý obličej, někdy včetně otoku ve spodních partiích krku. Můžete si říct, že se to čas od času děje každému, ale je dobré vědět, že i takto se mohou projevit potíže se štítnou žlázou.
3. Necítíte se dobře
Kolísání hladiny thyroxinu se může podepsat i na vaší celkové náladě a duševní pohodě. Nadměrná činnost štítné žlázy se může projevit úzkostnými stavy, nervozitou a podrážděností, její útlum naopak vede k depresivním pocitům. K projevům toho, že se štítnou žlázou není vše v pořádku, patří i třes rukou, silné bušení srdce a dříve nepřítomné drobné změny v tělesných projevech, jako je třeba poklepávání prsty či nohou.
Přečtěte si také: Ideální pozice pro dobrý spánek: Na zádech, na boku, nebo na břiše?
4. Neustálá únava
Hypertyreóza vám může ztížit noční usínání, což vede k únavě, zatímco nedostatek thyroxinu při hypotyreóze může vaše tělo vyčerpat o veškerou jeho energii. Navíc u obou těchto stavů pravděpodobně zaznamenáte svalovou slabost, která způsobí, že se vaše tělo bude cítit unavené a opotřebované.
5. Zima nebo horko
Nadměrná produkce hormonů štítné žlázy vede k nadměrnému pocení, návalům, špatné snášenlivosti horka, kůže je jemná a na dotek teplá. Lidem může být horko i kvůli tomu, že jejich tělesná hmotnost stoupla. Lidé se sníženou činností štítné žlázy bývají naopak zimomřiví, částečně proto, že bývají spíše štíhlí.
6. Vynechání menstruace
Problémy se štítnou žlázou mohou ovlivnit menstruační cyklus a plodnost. Platí to zejména pro hypotyreózu, protože nedostatek thyroxinu může ztížit uvolňování vajíček při ovulaci a tyto ženy nemusí menstruovat. Těmto ženám zároveň hrozí více potíže během těhotenství. Nadměrná činnost štítné žlázy může rovněž vést ke ztrátě menstruace. V obou případech může přijít pokles libida.
Na možné problémy se štítnou žlázou může ukázat i její zvětšení, dá se pak nahmatat na krku, ale změny v produkci hormonů se tak projevit nemusí.
Mnozí lidé přičítají výše popsané potíže třeba svému dlouhodobému pracovnímu přetížení či věku a neřeší je. Často se tak stane, že na ně narazí lékaři při prevenci, když nechají v rámci odběrů krve zkontrolovat i činnost štítné žlázy. Samozřejmě, pokud člověk na prevenci vůbec dorazí.
Video: Podívejte se na příspěvek o chronické únavě
Nedostatek thyroxinu v těhotenství způsobuje komplikace
„V tuzemsku neexistuje jednoznačné doporučení, zda a od jakého věku by měla být kontrola funkce štítné žlázy součástí preventivních prohlídek u praktických lékařů. Zejména u vyšších věkových skupin by to určitě bylo vhodné. A také u těhotných žen – těch se ale nově týká samostatný screeningový program,“ říká předseda České endokrinologické společnosti profesor Michal Kršek.
Hormony štítné žlázy kontrolují u těhotných žen jejich gynekologové a pokud narazí na problém, posílají klientky k endokrinologovi. „V Česku trpí poruchou funkce štítné žlázy až pět až deset procent těhotných. „Pokud mají sníženou hladinu hormonů štítné žlázy, mohou v těhotenství zažívat řadu komplikací. Například těhotenskou cukrovku, hypertenzi, předčasný porod, nebo mohou dokonce potratit,“ upozorňuje na rizika docent Jan Jiskra z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Původně se měly testovat jen rizikové ženy, teď se sledují všechny, protože v dosavadním modelu se nepodařilo zachytit všechny případy snížené činnosti štítnice v těhotenství.
Zdroje: www.pennmedicine.org, www.orlandohealth.com, my.clevelandclinic.org