Už to nebudete chtít jinak. 5 neznámých houbových receptů, které si zamilujete
Jak se naučit poznávat houby 90 procent lidí sbírá jen hřiby
Houbařská sezona je v plném proudu a houby momentálně rostou skoro za každým stromem. Spoustu nadšenců si chrání osvědčené rodinné recepty, jak s bohatým úlovkem naložit. Pro ty, kteří chtějí v kuchyni experimentovat, připravila redakce Prima Ženy ve spolupráci s magazínem Fresh gastronomické pecky, které rozehrají na jazyku chuťové orgie.
Hříbkový zázrak ze Slovinska
Do české bramboračky patří houby a řada strávníků ji miluje. Už jste ale slyšeli o polévce, která nese jméno juha? Kdo si z lesa donesl kvalitní pravé hřiby, měl by tuto polévku rozhodně vyzkoušet. K tradiční bramboračce se pak ale bude vracet už jen hodně nerad.
V hrnci rozpusťte máslo a vsypte na něj najemno nakrájenou cibuli a tenké plátky česneku. Chvíli restujte, aby cibule lehce zesklovatěla, poté zmírněte oheň a zasypte oběma mletými paprikami a za stálého míchání nechte chvíli restovat – ale pozor, paprika se nesmí připálit, jinak by zhořkla. Zalijte 2 dcl vody, promíchejte a vsypte na kousky nakrájené houby. Přikryjte pokličkou a nechte 2–3 minuty dusit. Poté do hrnce vsypte na kostky nakrájené brambory, na kolečka nakrájené mrkve a vše zalijte horkou vodou. Zelenina i houby by měly být ponořené.
Čerstvé bylinky nasekejte najemno a polovinu vhoďte do polévky. Dále ji dochuťte solí a pepřem a přikrytou vařte 10 minut. Mezitím do šlehačky vmíchejte hladkou mouku. Po uplynutí deseti minut do polévky vmíchejte připravenou šlehačku a vařte za občasného míchání dalších 10 minut. Přesný návod na polévku najdete zde.
Italská klasika
Rýže, houby a kvalitní parmazán jsou tři ingredience, které vystřelí vaše chuťové pohárky do nebe.
Sušené houby (ideální jsou hřiby) nechte trochu nasát ve sklenici s horkou vodou. Na másle a oleji (ten přidávejte, aby máslo sneslo vyšší teplotu) lehce osmažte cibulku. Přidejte rýži carnaroli (na jednu porci postačí hrst rýže), promíchejte a podlijte sběračkou horkého zeleninového vývaru. Dále na řadu přijdou změklé houby. Vhoďte je do hrnce a vše zalijte suchým vínem. Opět za stálého míchání ustavičně vařte. Postupně přilévejte další vývar a nechte odpařit až do změknutí rýže „al dente“.
Do rizota přidejte plátek másla, nastrouhaný parmazán a znovu míchejte až do okamžiku, kdy se rizoto promění v lahodný krém. Zdobte jej sekanou petrželkou a ihned podávejte. Přesný návod, jak na skvělé rizoto, najdete zde.
Tak trochu jiná sekaná
Našli jste plný košík masáků (mochomůrka růžovka) a nevíte, co s nimi? Tady je recept pro ty, kteří už nechtějí růžovky smažit na oleji na oblíbené škvarky a touží vyzkoušet neotřelý recept.
VELKÝ HOUBOVÝ SPECIÁL SI PŘEČTĚTE ZDE!
Do velké mísy dejte 500 g mletého masa, 3 vejce, navlhčenou strouhanku, sůl, pepř, lžičku mletého kmínu, lžičku čubrice, velkou hrst nasekané hladkolisté petržele a vrchovatou lžičku hrubozrnné hořčice. Přidejte houbovou směs a ručně ji důkladně promíchejte. Formu na bábovku vymažte máslem a vysypejte hrubou moukou. Do formy dejte masovou směs – snažte se, aby v ní nebyly vzduchové bubliny – a nakonec s formou párkrát pořádně bouchněte o desku, aby si směs sedla. Dejte do horkovzdušné trouby vyhřáté na 180 stupňů na 45 minut.
Pak formu vyndejte a nechte ještě 5 minut stát, ať se sekaná zpevní. Ve velké nepřilnavé pánvi na 2 lžících oleje orestujte dozlatova 2 cibule na kostičky. Pak přihoďte 3 nasekané stroužky česneku, nechte rozvonět a přisypte 500 g nasekaných hub na malé kousky. Restujte asi 10 minut, až se vydusí všechna tekutina a houby se trochu opečou. Odstavte a nechte trochu vychladnout. Rozmixujte 3 krajíce toustového chleba na hrubší strouhanku a zalijte 4 lžícemi vývaru nebo vody.
Bez guláše by to nešlo
Guláš je klasika. Jen si dejte pozor – v tomto případě nebude s masem a houby se nesmí znovu ohřívat. Co nezkonzumujete, raději vyhoďte.
Houby nakrájejte na silnější plátky nebo kousky, oloupanou cibuli nadrobno. V silnostěnném kastrolu nebo ve velké pánvi rozehřejte olej a osmažte na něm cibuli, až začne zlátnout (dobré osmažení je důležité pro výslednou barvu i chuť guláše). Pak vsypte houby a ze všech stran je orestujte. Poprašte paprikou a kmínem, promíchejte a zalijte vývarem. Přikryté duste na mírném stupni asi 30 minut, až budou houby zcela měkké.
Ke konci dušení poprašte novým kořením, pepřem a vmíchejte česnek. Nechte odpařit šťávu, zaprašte moukou, promíchejte, zalijte trochu studeného vývaru a krátce povařte, až šťáva zhoustne. Nakonec poprašte majoránkou, kterou rozemněte v dlaních, a už dál nevařte. Přesný návod na guláš z hub najdete zde.
Jde to i za syrova
Poslední recept je opravdu jednoduchý a přitom geniální. V podstatě vám stačí ostrý nůž a hřiby tvrdé jako kámen.
Pevný a zdravý hřib smrkový nakrájejte na co nejtenčí plátky. Rozložte je v jedné vrstvě na talíř a pokapejte citronem. Nechte pár minut odležet, díky kyselé šťávě houba trochu změkne.
Pak zakapejte dobrým olivovým olejem a dochuťte solí a čerstvě namletým pepřem. Navrch nastrouhejte škrabkou hoblinky parmazánu a dozdobte hladkolistou petržel. Na talíři se vám objeví vynikající houbové carpaccio. Přesný návod na hřibové carpaccio najdete zde.