VIDEO: Kořenitá Pálava, královna u nás vyšlechtěných odrůd, říká Křižan. A má pravdu

Karel Roden, který Křižana v další epizodě Vinařů hraje, pro ni má totiž také slabost. Ono totiž pokud by se měla mezi konzumenty vína vybrat nejoblíbenější odrůda vypěstovaná v České republice, s největší pravděpodobností by v současnosti zvítězila právě Pálava. Proč?

Tahle „moravská kráska“ pochází z křížení oblíbených odrůd Tramín červený a Müller Thurgau. Ing. Josef Veverka s ním začal již v roce 1953. Už tehdy zkrátka tušil, že tohle bude trhák. A nemýlil se!

Původní pokusy s křížením probíhaly sice ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích, později se ale přesunuly do Šlechtitelské stanice Perná u Mikulova pod Pálavskými vrchy. Z názvu Chráněné krajinné oblasti Pálava je odvozen i název odrůdy.

Jenže jak je Pálava odrůdou oblíbenou, je samozřejmě lákadlem i pro různé šmelináře. I přes oblibu konzumentů se stále pěstuje na pouhých 3 % procentech moravských vinic. Vysoká poptávka si ovšem Pálavu žádá, a tak se dováží se zahraničí. Na Slovensku se nicméně pěstuje na ještě menší výměře než u nás, a proto je třeba hledat alternativu dále na východě.

Právě tady vzniká problém. Velká část sudové Pálavy, kterou si můžete koupit v různých vinotékách, vinárnách, ale mnohdy i trafikách, proklamovanou Pálavou vůbec není! Často se jedná o jakoukoliv aromatickou odrůdu dovezenou z Maďarska nebo dokonce z Makedonie či Srbska. Takže pozor na to! Co se tváří jako Pálava a stojí 50 korun litr, dozajista moravská Pálava nebude. Na to můžete dát krk.

Podívejte se, co o Pálavě říká odborník:

Víte ale vůbec, co všem na Pálavě tolik chutná? Nebo spíše jak by správná Pálava měla chutnat? Ve vůni i chuti se projevují oba z jejích rodičů – z Tramínu si bere kořenitost, Müller Thurgau se zase postará o ovocité tóny.

V aroma a chuti vína zlatožluté barvy hledejte tramínové tóny růže spolu s vanilkou, díky Mülleru i tóny muškátové až citrusové. Pálava mívá vyšší kyselinku než Tramín červený, bývá tak pro konzumenty příjemnější. Díky výraznější kořenité chuti se doporučuje spárovat s kořeněnými jídly, paštikami či pikantními sýry z jiného než kravského mléka.

Přečtěte si něco o dalších odrůdách:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.