VIDEO: Kořenitá Pálava, královna u nás vyšlechtěných odrůd, říká Křižan. A má pravdu

Karel Roden, který Křižana v další epizodě Vinařů hraje, pro ni má totiž také slabost. Ono totiž pokud by se měla mezi konzumenty vína vybrat nejoblíbenější odrůda vypěstovaná v České republice, s největší pravděpodobností by v současnosti zvítězila právě Pálava. Proč?

Tahle „moravská kráska“ pochází z křížení oblíbených odrůd Tramín červený a Müller Thurgau. Ing. Josef Veverka s ním začal již v roce 1953. Už tehdy zkrátka tušil, že tohle bude trhák. A nemýlil se!

Původní pokusy s křížením probíhaly sice ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích, později se ale přesunuly do Šlechtitelské stanice Perná u Mikulova pod Pálavskými vrchy. Z názvu Chráněné krajinné oblasti Pálava je odvozen i název odrůdy.

Jenže jak je Pálava odrůdou oblíbenou, je samozřejmě lákadlem i pro různé šmelináře. I přes oblibu konzumentů se stále pěstuje na pouhých 3 % procentech moravských vinic. Vysoká poptávka si ovšem Pálavu žádá, a tak se dováží se zahraničí. Na Slovensku se nicméně pěstuje na ještě menší výměře než u nás, a proto je třeba hledat alternativu dále na východě.

Právě tady vzniká problém. Velká část sudové Pálavy, kterou si můžete koupit v různých vinotékách, vinárnách, ale mnohdy i trafikách, proklamovanou Pálavou vůbec není! Často se jedná o jakoukoliv aromatickou odrůdu dovezenou z Maďarska nebo dokonce z Makedonie či Srbska. Takže pozor na to! Co se tváří jako Pálava a stojí 50 korun litr, dozajista moravská Pálava nebude. Na to můžete dát krk.

Podívejte se, co o Pálavě říká odborník:

Víte ale vůbec, co všem na Pálavě tolik chutná? Nebo spíše jak by správná Pálava měla chutnat? Ve vůni i chuti se projevují oba z jejích rodičů – z Tramínu si bere kořenitost, Müller Thurgau se zase postará o ovocité tóny.

V aroma a chuti vína zlatožluté barvy hledejte tramínové tóny růže spolu s vanilkou, díky Mülleru i tóny muškátové až citrusové. Pálava mívá vyšší kyselinku než Tramín červený, bývá tak pro konzumenty příjemnější. Díky výraznější kořenité chuti se doporučuje spárovat s kořeněnými jídly, paštikami či pikantními sýry z jiného než kravského mléka.

Přečtěte si něco o dalších odrůdách:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.