VIDEO: Neuburg není Wartburg, ví to i enolog Luis König. Víte to také vy?
Druhá epizoda seriálu Vinaři je zasvěcena odrůdě Neuburg a jejím patronem je Robert Nebřenský alias starý známý enolog Luis König. Odborníkem je (aspoň dle sebe) na slovo vzatým, však studoval vína v zemi zaslíbené všem enologům a sommeliérům, ve Francii. Luise už znáte, pojďte poznat i Neuburské!
Neuburské je víno opředené legendami! Už jen původ jeho názvu není úplně zcela jistý, ale nejspíše jej inspirovala zřícenina rakouského hradu Hinterhaus ležící u obce Arnsdorf, které se lidově říkalo Burg. A my už se můžeme jen domnívat, že tam odrůda byla nová a vznikl tak název Neuburg.
Ačkoliv pochází z Rakouska, srdcem patří do moravského Slovácka. Odrůda vznikla nahodilým křížením Veltlínského červeného (ovšem pozor, nikoliv známější Večerky neboli Veltlínského červeného raného) a nám již dobře známého Sylvánského zeleného.
A i k jeho vzniku se váže krásná, skoro romantická legenda:
V 60. letech 19. století vyplavil mohutný tok Dunaje na břeh v Oberarnsdorfu ve vinařské oblasti Wachau réví této odrůdy. Nalezli jej místní rybáři a samozřejmě také vinaři Christoph Ferstl a Franz Marchendl a vysadili si jej do svých vinic. Když v roce 1872 vyrobili z první sklizně víno, divili se, jak dobré je. Na památku Neuburského byl poté v Arnsdorfu, kde se nacházely jejich vinice, postaven pomník a do něj zazděno velké množství lahví s touto odrůdou.
Na Moravě bylo v minulosti Neuburské velmi oblíbenou odrůdou. A stejně jako k Sylvánskému zelenému, které na vinicích Neuburské podstatě vystřídalo (jak jsme psali již ZDE), i k této odrůdě mají vinaři tak trošku osobní vztah. Dokonce se o něm říká, že je to „víno vinařů“.
Proč se tedy nakonec v podstatě přestalo na vinicích objevovat? Za prvé se na „scéně“ objevily módnější odrůdy jako Veltlínské zelené a Müller Thurgau, a za druhé, což je možná ještě důležitější, Neuburské je poměrně náročné na pěstování. I to má se Sylvánem společné.
Co o odrůdě Neburské říká vinař?
Světlá zelenožlutá vína Neuburského, která u vyšších přívlastků mají barvu až zlatožlutou, jsou patří k těm, jak se říká, na dlouhé pití. Nepatří totiž k přearomatizovaným odrůdám, které se rychle omrzí. Na Moravě jste od vinařů možná slyšeli vyslovovat název odrůdy jako [naiburk]. Nenechte se zmást, jedná se o starý dobrý Neuburg [noiburk], jen je ta výslovnost trochu jiná.
V mladém Neuburgu hledejte aroma ořechů, s dalším nazráváním začínají vystupovat tóny malin a smetany. Extraktivní víno s nižším obsahem kyselin s lehce skořicovou vůní krásně doprovodí masová jídla, ať už se jedná o hovězí či hutnou omáčku.
Vedle nešlápnete, ani když si skleničku Neuburského dopřejete k drůbeží paštice či bílým sýrům.
Epizodu s názvem Kladeňáci sledujte na Primě v neděli 7. září od 20.15 hodin. A nalijte si k němu třeba deci Neburského!