Kyberšikana je takřka nejrozšířenější zločin současnosti. Důsledky? Hrozivé…
Pokud máte dítě školou povinné, šance, že narazí na kybernetickou šikanu se blíží jistotě. Fakta mluví za vše. A vybavíte si vůbec první známé oběti kyberšikany?
Počty telefonátů dětí, které se obracejí na Linku bezpečí s problémem šikany, se v posledních letech pohybují mezi 1800 a 2300 ročně. Za uplynulých deset let přibylo zejména případů, kdy si děti stěžují na šikanu v počítačovém světě - kyberšikanu. To vyplývá jen z údajů Linky bezpečí.
Obětí kyberšikany stále přibývá i v celosvětovém měřítku a zdaleka mezi ně nepatří "pouze" děti.
Tématu zneužívání dětí na internetu se věnuje fenomenální český dokumentární film V síti od Víta Klusáka s Barborou Chalupovou:
Problém, který dnes již umíme jasně pojmenovat, kyberšikana, je tady už poměrně dlouho. Ve Finsku například byla v květnu roku 2007 poprvé zaměřena kyberšikana i proti učitelům. Ve Spojených státech je kyberšikana brána jako společenský problém již od roku 2003.
První oběti problému zvaného kyberšikana ve světě
K vůbec prvním pojmenovaným případům kyberšikany se zařadil Star Wars kid. V roce 2003 byla na internetu zvěřejněna vidoanahrávka, v níž se Ghyslain Raza neobratně pokoušel ztvárnit postavu Darth Maula. Vlna negativních a šikanujících reakcí přivedla hocha na pokraj psychického zhroucení. Ze své online popularity se pak dlouhodobě léčil u psychiatrů.
Dalším alarmujícím případem kyberšikany z téhož roku byla sebevražda oběšením teprve třináctiletého Ryana Halligana. Ryana dlouhodobě šikanoval spolužák, který ho veřejně označil za gaye. Ryan se chtěl posměchu zbavit tím, že si najde dívku. Na internetu si s jednou začal psát. Byla to spolužačka a vše vypadalo, že se vzájemně mají rádi a jsou do sebe zamilovaní. Když pak ale dívku oslovil ve škole, začala se mu vysmívat. Nejen ke svému pobavení, ale všech online. Dívka totiž zveřejnila jejich důvěrnou komunikaci. Posměch a nejrůznější veřejné komenty Ryan neunesl.
Podle další studie, z USA, zažívá kyberšikanu v nějaké formě 43 procent teenagerů. A rovných 70 procent se někdy s kybernetickou šikanou někdy setkalo. Jedná se tedy statisticky o vůbec nejrozšířenější kriminální činnost současnosti.
Nejvíce ohroženou skupinou kyberšikany jsou...
Ví se celkem přesně, komu kybernetické šikanování hrozí nejvíc. Přišli na to finští psychologové. Tým z univerzity v Turku už před šesti lety studoval skupinu 2500 školáků ze 7–9 tříd. Dotazníky zjišťovaly jejich zkušenosti s kyberšikanou, ale také podrobnosti o typu rodiny, z jaké pocházejí. Výsledky, které se podařilo získat, jsou víc než zajímavé: známe portrét typického šikanovaného i tyrana.
Nejčastějším znakem, který spojuje kyberšikanované, je rodina s jedním rodičem. O všech dalších znacích se nedá úplně jasně říct, zda jsou příčinou nebo následkem kyberšikany: bolesti hlavy, problémy se spánkem a koncentrací. Také se u nich více a často objevovaly potíže s alkoholem a kouřením, hyperaktivita.
Nebezpečná šikana: Co když se týká i vašeho dítěte?
Velmi zajímavé je, že všechny tyto vlastnosti se ve stejné míře objevují jak u kyberšikanujících, tak u kyberšikanovaných! Studie také zjistila, že kyberšikana se stává rozšířenější než obyčejná šikana. A mezi šikanovanými je považována za nebezpečnější. Proč? Na rozdíl od „obyčejné“ fyzické šikany před ní totiž nejde utéct.
Psychologové o kyberšikaně
Podle psychologů z univerzity v Turku je současná situace neudržitelná a netolerovatelná: „Je třeba vytvořit kyberprostředí a dohled nad ním, které by dětem zajistily jasné a udržitelné normy kyberchování,“ doporučují v závěru své práce. „Také dětští lékaři by měli být informováni, jaké projevy doprovázejí kyberšikanu – i to, že vlastně může jít o její důsledky.“ A kdo by to měl zajistit? Určitě to nevznikne hned a také nemůže jít o práci jednoho institutu, musí se na tom podílet jak škola, tak lékařský systém a také zákonné normy.
K podobným závěrům došli rovněž autoři velké práce o kyberšikaně v Britské Kolumbii. Ti řešili rozdíly mezi normální a počítačovou šikanou. Našli velké množství rozdílů – a to v takové míře, že tvrdí: „Programy k potlačování normální šikany proti té kybernetické v podstatě nezabírají…“ Ve své práci tito vědci zdůrazňují především neúmyslnost kybernetické šikany: Až 95 procent toho, co si postižení vykládali jako pokus o šikanování, tak nebylo myšleno – šikanující to chápali jen jako neškodný vtip.
„Studenti nejsou schopní pochopit, že jejich chování může mít závažné a dlouhodobé následky.“ Bohužel k tomu nejsou ještě vybavení dostatkem empatie – a ani ve svém věku ještě být nemohou. Zdá se, že problém kyberšikany jen tak ze světa nezmizí, spíše naopak.
PŘÍBĚH ŠIKANY: JAK DOKÁŽE ŠIKANA V DĚTSTVÍ OVLIVNIT POZDĚJŠÍ ŽIVOT?
„Normální" šikana totiž probíhá především ve škole – když dítě přijde domů, má od ní klid. Ale mobilní telefony, sociální sítě a počítače jsou dnes všude a nedá se před nimi utéct. Na nich zůstane kyberšikana navždy uložená a připravená k libovolnému dalšímu použití proti oběti…
Prostředky kyberšikany
Kyberšikana je násilné chování realizované především prostřednictvím internetu a mobilu. Mezi nejklasičtější prostředky a formy, kterých je k ní využíváno a na něž si dát určitě pozor jsou:
- Textové zprávy prostřednictvím mobilních telefonů
- Fotografie a videoklipy zachycené přes kamery mobilních telefonů a následně zveřejněné na internetu
- Sociální sítě
- On-line hraní her
- Telefonní hovory
- E-mailové zprávy
- Chatové místnosti
- Tzv. instant messaging (ICQ, Skype aj.)
- Internetové stránky, blogy
V případě výskytu kterékoliv formy kyberšikany, je jedinou možnou radou kontaktovat Policii České republiky.