6 dobrých důvodů, proč si dát višně
Nejsou tak populární jako třešně, což je škoda. Pro vaše zdraví toho totiž mohou udělat docela hodně a když je nesníte jen tak a něco dobrého si z nich vyrobíte, budete na to pak po zbytek roku vzpomínat.
Čistí tělo
Višně na sebe dokážou vázat škodlivé látky, které se tak mohou z těla vyloučit. Pomáhají čistit krev, játra a ledviny. Jsou jedním z nejúčinnějších prostředků na léčbu dny. Plody, višňová šťáva i sirup také usnadňují vykašlávání a používají se při zánětech horních cest dýchacích. Jako lék na bronchitidu se odpradávna vaří dokonce čaj z višňových stopek. Usušené stonky se zalijí šálkem vroucí vody a nechají 5 minut louhovat. Odvar se pak scedí a pije dvakrát denně. Stonky se dají využít i proti průjmům, při chronických a akutních problémech s močovými cestami a při léčení místních otoků.
Léčí cukrovku
Nejnovější studie naznačují, že konzumace višní má blahodárný vliv na léčení cukrovky. Barvivo antokyanového zabarvení totiž podporuje tvorbu inzulínu.
Pomůžou vám s nespavostí
Višně jsou jednou z mála potravin, která přirozeně obsahuje melatonin, což je chemická látka regulující biologický denní rytmus těla a spánkový režim. Melatonin nejen usnadňuje usínání, ale způsobuje i prodlouženou dobu delta fáze spánku, což je nejhlubší a zároveň nejdůležitější úsek spánku z hlediska regenerace organismu. Višně obsahují skutečně významné množství melatoninu, nespavosti vás může zbavit 300 g ovoce nebo višňové šťávy denně. Podle odborníků nejlépe zabírá, když si dáte višně hodinu před spaním.
Zbaví vás nadváhy
Višně neutralizují tuky, které se pak nedostanou do krve a tím pomáhají při snižování nadváhy. Stonky višní se dokonce přidávají do podpůrných prostředků na redukci hmotnosti. Navíc pomáhají z těla odstraňovat škodlivé látky, takže se hodí i na očistné kúry.
Obsahují spoustu minerálů
Kromě vysokého obsahu jódu, který je důležitý pro všechny, kteří mají problémy se štítnou žlázou, jsou višně bohaté také na železo, hořčík nebo draslík. Právě díky obsahu draslíku mají višně odvodňující účinek. Draslík napomáhá i ke správné funkci kardiovaskulárního systému a krásné pokožce.
Dají se z nich udělat úžasné dobroty
Možná si taky vyrábíte domácí višňovou marmeládu, šťávu nebo víno. A zkusili jste někdy zkombinovat višně s masem? Tohle je recept pro opravdové fajnšmekry:
Kachní prsa s višněmi
Foto: Yummy Image
Co budete potřebovat:
- 2 lžíce oleje
- špetku mleté skořice
- 1/2 lžičky mletého nového koření
- 1 lžičku mletého pepře
- 1 lžičku cukru
- 4 porce kachních prsou s kůží
- sůl
Na višňovou omáčku:
- 150 g plátků anglické slaniny
- 1 šalotku
- 500 g vypeckovaných višní
- 2 dl červeného vína
- 1 kostku drůbežího vývaru
- 1 lžíci škrobové moučky
- citronovou šťávu, cukr, mletý pepř a sůl na dochucení
1. V misce smíchejte olej s mletou skořicí, novým kořením, pepřem a cukrem, do této směsi naložte kachní prsa a dejte je na 3–6 hodin do chladu.
2. Odleželá prsa osolte, vložte do rozehřáté pánve kůží dolů, opečte z jedné strany dozlatova a vyjměte.
3. V jiné vhodné pánvi opečte dozlatova slaninu nakrájenou na drobné kostičky a jemně nakrájenou šalotku, přidejte višně, červené víno a rozdrobenou kostku masoxu a promíchejte. Do pánve přidejte opečená kachní prsa, vše vložte do trouby vyhřáté na 170 °C a pečte asi 20 minut, až maso získá hezkou barvu a je měkké.
4. Hotová prsa vyjměte, do omáčky přilijte škrobovou moučku rozmíchanou v trošce studené vody, krátce ji povařte a dochuťte cukrem, citronovou šťávou, solí a pepřem.
5. Maso nakrájejte na plátky, rozdělte na talíře, přidejte omáčku a podávejte s rozpečenou bagetou.
A jestli máte raději chuť na něco sladkého, zkuste i třeba udělat domácí višňovou zmrzlinu nebo upéct koláč z jogurtového těsta.
-ak-
Mohlo by vás taky zajímat: