6 překvapivých způsobů, jak si můžete zvýšit imunitu
Zdravá strava, pravidelný pohyb a dostatek spánku. To jsou obvyklé způsoby, díky kterým můžete být zdravější a odolnější vůči nemocem. Pokud ale chcete posílit imunitu poněkud netradičně a originálně, máme pro vás pár zajímavých a přitom nenáročných tipů.
1. Zmizte do lesa
Japonští vědci začali lidem předepisovat lesní terapii. Ta by měla údajně posílit obranyschopnost jejich organismu. Odborníci vycházejí z výsledků nedávné studie, jež prokázala, že lidé, kteří během dvou dnů v přírodě strávili více než 6 hodin procházkou po lese, měli vyšší hladinu „přirozených zabijáckých buněk“ podporujících imunitu a pomáhajících v boji proti rakovině. Efekt této šestihodinové procházky trval přibližně 30 dní! Jestli dvoudenní výlet v přírodě nezapadá do vašeho rozvrhu, pokuste se alespoň vyhledat jakoukoliv přírodu ve vašem okolí. V případě nouze zvolte i park nebo vlastní zahradu. Pobyt v přírodě napomáhá zbavit se stresu a relaxovat, a díky tomu skvěle prospívá vašemu imunitnímu systému.
2. Zabubnujte si
Výzkumníci z wellness centra v Pensylvánii a lékařské školy v Kalifornii zjistili, že bubeníci mají v krvi vyšší hladinu posilovačů imunitního systému než lidé, kteří je jenom poslouchají. Nemusíte si ale nutně pořizovat bicí. Autoři studie se totiž domnívají, že si stačí udělat „rytmický domácí dýchánek“ a zabubnovat si na obyčejné kuchyňské hrnce a pánve, případně na koš otočený dnem vzhůru. Fantazii se meze nekladou. Přestože nelze jednoznačně říci, jak dlouho trvají účinky tohoto druhu terapie, její pozitivní efekt na naši obranyschopnost byl prokázán.
3. Dopřejte si trochu odpoledních hrátek a zábavy
Máte-li možnost pobýt odpoledne po práci s partnerem, využijte společně stráveného času a pomilujte se. Klidně si můžete dělat zábavu z toho, že potřebujete sex k léčebným účelům. Nemusíte si ho užívat každý den, stačí zhruba 1–2 týdně. Díky tomu zvýšíte produkci imunoglobulinu A až o 30 %! Ten napomáhá bojovat proti virům a bakteriím. Další přínosnou aktivitou je také sledování zábavného filmu, seriálu nebo jakéhokoliv pořadu, který vás opravdu pobaví. Smích totiž zvyšuje zásobu bílých krvinek – T-lymfocytů – napomáhajících v boji proti nemocem.
4. Pochutnejte si na zákysu
Fermentované mléčné výrobky typu kefír, zákys nebo i „obyčejné“ jogurty dokážou díky procesu výroby – zakysání (fermentaci) – s naší imunitou doslova zázraky. Jejich velkou výhodou je taky skutečnost, že je často mohou konzumovat i jedinci trpící laktózovou intolerancí.
Fermentace se účastní zdraví prospěšné bakterie. Sledujte ale pozorně etikety, protože ne každý jogurt probiotika, tedy živé kultury, obsahuje. Jistotou jsou ovšem zákysy a kefíry, které mají probiotik více než jogurty. Fermentované mléčné výrobky jsou také zdrojem jódu, který napomáhá štítné žláze regulovat imunitní systém. Zásoby jódu si taky můžete navýšit konzumací vajec, mléka nebo třeba jodizované soli.
5. Připravte si váš „nakopávač“
Jestliže nemáte nějaký etický problém konzumovat konopné výrobky, můžete zkusit třeba konopné „mléko“. Nedávná studie prokázala, že esenciální oleje nacházející se v konopí zvyšují obranyschopnost organismu. Tyto oleje se získávají z potravin z konopí. Tím ale nemáme na mysli tolik pověstné koláčky, ale např. konopný nápoj, semínka, olej a podobně.
Nemusíte mít žádné obavy, že jíte něco ilegálního, protože se v těchto potravinách nenachází žádné THC. Nicméně pokud raději dáváte přednost běžnějším bylinkám, jako je například rozmarýn a tymián, určitě jimi nic nezkazíte, protože obsahují podobné látky, které dokážou bojovat proti nemocem. A navíc je můžete pěstovat i v květináči na okně.
-šp-