Zdraví a nemoci

10. ledna 2017 10:00

Martina Čerňanská

Chcete se cítit uvolněně a svěže? Vyzkoušejte obličejovou relaxaci

Některé části těla mají pro pocit klidu a pohody zvláštní význam. Částečná relaxace znamená uvolnit určitou část těla, zatímco jiné části jsou aktivní. To je důležité zvláště v každodenních situacích, kdy celková relaxace nepřipadá v úvahu.

Částečná relaxace je důležitá i z jiného důvodu. Vsedě nebo vestoje chrání přiměřená svalová aktivita jedné oblasti jiné, často i vzdálené části těla.

Čelo

Zdvižené obočí rozšiřuje zorné pole směrem nahoru. Na čele se při tom objevují vrásky. K tomu dochází, jestliže se snažíme rozpoznat blížící se nebezpečí. Jestliže čelo uvolníme, budeme se cítit ve větším klidu a pohodě. Navíc budeme lépe působit na okolí. Krátce zdvižené obočí bývá také projevem projeme překvapení, někdy i příjemného.

Oči

K zúžení oční štěrbiny dochází v bezpečných situacích a je to typické pro smích. V koutcích očí se při tom udělají jemné vrásky. Tento jednoduchý manévr prokazatelně zlepšuje náladu a při úsměvu je ještě důležitější než pohyb koutků úst.

Okohybné svaly souvisejí s představivostí. Zavřete oči a představujte si, jaké to je, když je člověk příjemně ospalý. Usmějte se tak, aby se zúžily oční štěrbiny a v koutcích očí se vytvořil jemný vějířek vrásek.

Uši

Za ušními boltci jsou sice zakrnělé, ale přesto důležité svaly. Přitahování uší k hlavě lze používat k navození pocitu bezpečí. Je to takový neviditelný průvodní jev úsměvu. Dáme vám příklad: Králík, který je v pohodě a bezpečí, ušima nestříhá, ale má je přitažené k tělu. To znamená, že aktivuje svalové skupiny podobné těm, s jejichž pomocí se můžeme uvolňovat i my, lidé. Funguje to u nás stejně, i když se uši nehnou ani o milimetr.

Ústa a čelist

Čelist je pro zvířata často jejich nejmocnější zbraň. Uvolnění této oblasti vyjadřuje mírumilovné úmysly a smířlivost. K tomu dochází např. při úsměvu. Pokud není situace jednoznačně definována jako veselá, je lépe při úsměvu nechat zavřená ústa, táhnout koutky směrem k uším a necenit zuby. Vyceněné zuby mohou někdy působit výhružně. Váš protějšek pak neví, jestli se smějete nebo ho chcete kousnout.

Hlasivky

Podle E. Jacobsona (autora progresivní relaxace) uvolnění hlasivek vede k tomu, že ustávají v podobě slov. Jednou z možností, jak omezit slovní myšlenky, je uvolnit tuto oblast. Další možností je např. zpívat, opakovat mantru nebo tichou modlitbu.

Mohlo by vás také zajímat:

zdroj: Kudy do pohody, autor: Karel Nešpor


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.