zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Domácí šípkový sirup nejen na chřipku a nachlazení

Jak vyrobit z šípků domácí léčivý sirup?
Autor: iStock Jak vyrobit z šípků domácí léčivý sirup?
anna kopečková , Vydáno: 14.10.2017
Domácí marmelády a kompoty jsou v našich krajích běžné, sirupy ale dělá málokdo. Přitom jsou velmi jednoduché a oproti svým kamarádům z továrny i nesrovnatelně chutnější a léčivější.

reklama

 

Je pravda, že v domácím šípkovém sirupu nenajdete všech osm mysticky znějících enzymů ani dalších minimálně jednadvacet látek, které se v běžných léčivech starají o to, aby tableta držela pohromadě, měla atraktivní barvu a celkově skýtala ten správný gurmánský zážitek.

Co ale v domácím šípkovém sirupu najdete, je potěšení ze zužitkování něčeho, co vám roste za domem a o čem se už dlouho před průmyslovou revolucí vědělo, že účinkuje na celé spektrum neduhů - pomáhá při rekonvalescenci, posiluje a čistí organismus, zpevňuje cévní stěny, podporuje trávení a bojuje proti chřipce nebo nachlazení, o blahodárných účincích na ledviny ani nemluvě.

Když půjdete pro přípravek do lékárny, je šance, že tam akorát tak něco chytnete. Půjdete-li místo toho k šípku a tam si pořádně trhnete, budete na čerstvém vzduchu, procvičíte se v úchopu, možná si i roztrhnete bundu, ale vše to bude pro dobrou věc.

Co budete potřebovat na výrobu šípkového sirupu:

  • 1 kg čerstvých šípků
  • 1,5 l vody
  • 1 kg cukru
  • 1 lžičku kyseliny citronové

Postup:

1. Natrhané šípky omyjte a rozdrťte. S drcením můžete mít trochu problém. Buď nejdou drtit nebo šípky lítají všude kolem. Jako účinná se ukázala kombinace nástavce elektrického mixéru a hrubé síly.

2. Šípky zalijte 3/4 litrem vody a za občasného míchání vařte 10 minut. Poté přelijte přes hrubší plátno, tekutinu dejte stranou. Šípky dejte zpět do hrnce a zalijte čerstvým 3/4 litrem vody. Opět vařte 10 minut, přelijte přes plátno a obě tekutiny smíchejte. Přidejte cukr a kyselinu citronovou a vařte dalších 10 minut.

3. Nechte vychladnout, přelijte do lahví se špuntem. Sirup se podává buď ředěný čerstvou vodou, nebo se přidává do mírně vychladlého čaje.

 

Děláme si to doma sami 2 Foto:

Děláme si to doma sami 2

Autorka: Alena Thomas

Alena Thomas do obchodu moc nechodí. Jen máloco si neumí vyrobit sama. Ve své druhé knize rozšiřuje svůj záběr na základní potraviny, které dennodenně nakupujeme. Odteď už nemusíme. Ze svých nákupních seznamů si laskavě škrtněte chleba, kečup, hořčici, povidla, dětské přesnídávky a spoustu dalších položek, které můžete snadno vyrobit doma, ze surovin, které budete mít pod kontrolou, a bez nežádoucích aditiv či konzervantů. Kniha je koncipována cyklicky od jara do zimy, takže si výrobu budete moci lépe plánovat v souladu s přírodou.

Mohlo by vás taky zajímat:

Téměř zázračný lék si můžete snadno připravit doma

Chřipky útočí! Vyrobte si domácí tinkturu na podporu imunity

Jestli hledáte prášek či gel, který by vaše prádlo dokonale vypral a nezpůsobil alergii, zkuste si ho vyrobit

Vyrobte si doma: Levný a ekologický prací prášek nebo gel

reklama

Související témata: nachlazení , chřipka , šípky , domácí sirup , trávení , šípkový sirup

reklama

Přečtěte si také

reklama