Jak pomoci tělu, aby se lépe bránilo virům? Dopřejte mu zinek a tyto dva vitaminy

Víte, co se děje od okamžiku, kdy se do těla dostane respirační vir? Probíhá netušený boj, který můžete podpořit stravou, pohybem a vitaminovými doplňky. Každý má v imunitním systému jinou funkci a bojuje jinde a jinak. Nelze proto říct, že by jeden konkrétní prvek byl ze všech nejlepší. Přesto se často skloňují tři, s nimiž se uzdravíte daleko dřív. Vitamin C, vitamin D a zinek.

„V případě vitaminu C, vitaminu D a zinku je oprávněné tvrzení, že bez jejich dostatečného příjmu je imunita nedostatečná. Suplementace těchto nezbytných složek v podobě kvalitních potravinových doplňků lze doporučit jak preventivně, tak v podobě zvýšených dávek při známkách infekce nebo pocitů ztráty životních sil,“ upozorňuje prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc., přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Víme tedy, co naše tělo v době zvýšeného rizika virových infekcí potřebuje, ale jak vlastně probíhá cesta viru v těle? A jak konkrétně se do boje proti virům zapojují zmíněné dva vitaminy a zinek?

První obrana před patogeny

Prvotní ochranou je kůže, sliznice, slzy, sliny i žaludeční šťávy schopné zničit choroboplodné zárodky v jídle. Nosní a krční sliznice je u převážné většiny virových infekcí bránou pro jejich vstup. Pro celistvost epitelových buněk, které sliznice vystýlají, je nezbytný právě vitamin C, D, a zinek.

Chrání nás vrozená imunita po předcích

Po překonání první bariéry se zapojí tzv. vrozená imunita, kterou jsme vybaveni od přírody. Sem patří makrofágy – buňky schopné pohlcovat a usmrcovat nepřátelské mikroorganismy a patogeny. Zároveň i buňky s receptory, které obecně registrují cizorodou látku a snaží se jí zbavit zánětem. Na sobě to pocítíte jako zvýšenou tělesnou teplotu nebo jako pocit hoření a někdy i otok konkrétní části těla.

IMUNITA PODLE VĚKU: JAK JI ÚČINNĚ POSÍLIT, KDYŽ JE VÁM 20, 30 NEBO 60 LET?

Získaná imunita přichází postupně

Postupně se připojují i mechanismy získané (též adaptivní) imunity. Zde figurují T a B lymfocyty (bílé krvinky), nejdůležitější strážci imunitního systému podpořené vitaminem C. Dále NK buňky (typ bílé krvinky, tzv. natural killers), jejichž hlavní náplní je obrana proti virovým, parazitárním a bakteriálním infekcím. Ty aktivuje dostatečné množství vitaminu D.

Po celou dobu se organismus snaží identifikovat, o jaký virus přesně jde. Při prvním setkání je imunitní odpověď samozřejmě delší. Virus může mezitím proniknout do jádra tělní buňky, přepsat DNA a začít se množit. Čím dříve tělo zjistí a zareaguje, tím méně škody nastane. A s tím mu může výrazně pomoci vitamin C.

Zinek chrání buňky před virem

Proniknutí virů do jádra buňky zamezuje dostatečné množství zinku, který „obstoupí“ buňky a chrání je. Zinek zároveň podporuje množení, růst, tvorbu a funkci buněk imunity (např. makrofágy, dendritické buňky, paměťové buňky), jejichž počet a funkčnost jsou klíčové. Po prvním setkání vytvoří bílé krvinky zmíněné paměťové buňky, kam se uloží důležité informace o daném patogenu. Tato paměť slouží k tomu, aby organismus mohl ihned efektivně zareagovat, pokud by tělo napadl znovu ten samý patogen. Na tomto principu funguje očkování.

VŠECHNO VÁS BOLÍ A NEHUBNETE? MOŽNÁ VÁM CHYBÍ ZINEK

Vitamin D reguluje reakce

Při prvním setkání s neznámým virem se může stát, že se organismus „zblázní“ a začne útočit na všechno možné včetně vlastních imunitních buněk. Tato regulační úloha patří vitaminu D, který situaci koriguje a kontroluje, aby protilátky cíleně napadaly jen patogen a neobrátily útok na tělo. Vyváženost a rovnováha reakcí je při boji nezbytná.

Vitamin C při dostatečném množství

 • podporuje celistvost kůže a sliznic
 • urychluje imunitní reakce těla
 • podporuje akci T a B lymfocytů (bílé krvinky)
 • antioxidant

Doporučená denní dávka vitaminu C je 80–100 mg. V době chřipkových epidemií nebo různých virových onemocnění se toto množství doporučuje zvýšit na 250 mg.

Vitamin D při dostatečném množství

 • podporuje celistvost kůže a sliznic
 • reguluje imunitní reakce těla, aby se neobrátily proti němu
 • aktivuje NK buňky (druh bílých krvinek) bojující proti infekcím

K dosažení denní dávky vitaminu D by měl dospělý člověk zkonzumovat 1 000–2 000 jednotek (IU). Obézní lidé potřebují až třikrát vyšší dávku. Mezinárodní denní dávka vitaminu D, jehož hlavním zdrojem je sluneční záření, by se měla u dospělého člověka v závislosti na více faktorech pohybovat zhruba kolem 800 jednotek (IU)

Zinek při dostatečném množství

 • podporuje celistvost kůže a sliznic
 • chrání tělní buňky před napadením
 • zabraňuje viru vstupu do jádra buňky
 • podporuje množení, vznik a růst imunitních buněk

Doporučená denní dávka zinku je asi 15 mg, u sportovců, těhotných a kojících maminek až 20 mg.

A jak zaručit tělu, aby mělo dostatek zinku i obou zmíněných vitaminů? Podívejte se v galerii, jak je ideálně tělu dodat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 7. 2024

Berani, smíchejte dnes realitu s trochou fantazie. Na chvíli si odpočiňte a odreagujte se. Zkuste strávit čas meditací a vyčistěte si hlavu od každodenních starostí. Uklidňující, relaxační činnosti jsou tím nejlepším způsobem, jak dnešní den strávit. Vydejte se na procházku s přáteli a ponořte se do hovoru na obskurní témata. Dopřejte si čas a prostor pro snění.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.