Nepodceňujte záněty dutin: Umíte je odlišit od koronaviru? A víte, jak je účinně léčit?

Záněty dutin, které se projevují rýmou, patří k nejčastějším podzimním a zimním problémům. V této době, kdy všude kolem nás řádí COVID-19, nebude od věci si připomenout příznaky, které navíc mohou mít dost podobný průběh.

Podobné příznaky

Typické pro záněty dutin jsou pocity únavy, nechutenství, bolesti svalů, kloubů, občas zvýšené teploty kolem 38 stupňů. Sekret vylučovaný z nosu se postupně mění z vodnatého na hnisavý, což je pro laika poznávací znamení. Nemocní také začínají mít problémy s vyslovováním, není jim rozumět, huhňají. Občas se přidá pálení nebo bolest v krku. Zhoršuje se kvalita vjemů vnímaných nosem, zejména čichu, ten se může přechodně úplně vytratit. Tento problém se hodně vyskytuje také u koronaviru. Nicméně je třeba si uvědomit, že rýma nepatří k jeho příznakům. Není tudíž u ní rozhodně žádoucí navštěvovat lékaře, hrozí nákaza cestou nebo v ordinaci. Nejlepší je ji vyležet.

Patnáct procent ročně

Mezi rizikové faktory rýmy patří především oslabený organismus následkem nepřiměřené fyzické či psychické zátěže, vyčerpání, dlouhodobý stres, špatná životospráva spojená s nedostatkem vitamínů, kouření, dlouhodobější vdechování chemikálií a prachu. Vliv má chlad z klimatizace, či naopak pobyt v přetopených místnostech s nízkou vlhkostí vzduchu. Záněty dutin jsou hodně časté, alespoň jednou za rok jimi trpí přibližně 15 % lidí. Mohou vzniknout i jako následek polypů v nose, důvodem mohou být i příliš úzké dutiny, alergie na mléčné výrobky nebo pšeničný lepek, přehnané užívání antihistaminik a pochopitelně různých dalších druhů, zdaleka ne jen přírodních.

NOS: DOKUD NEDOSTANEME RÝMU, ANI SI NA NĚJ NEVZPOMENEME

Rýma a zuby

Známý fakt, že v těle všechno navzájem souvisí, platí u zánětů dutin jako vyšitý. Dochází k nim například při dlouho neléčeném zubním kazu! Kost mezi kořenem zubu a nosní dutinou je zde totiž velice tenká a infekce tudy snadno prostoupí. Takové záněty už bývají obvykle hodně bolestivé, s vysokou teplotou přesahující i 39 stupňů.

Krátce a intenzivně nebo déle a mírněji

Záněty dutin mohou být buď akutní, nebo chronické. Ty první trvají tak čtrnáct dní, někdy i tři týdny. Jsou sice obtěžující a intenzivní, ale po uplynutí této doby je pacient zcela fit. Chronická forma mívá sice mírnější průběh, ale trvá i několik měsíců. Dochází při ní k masivnímu poškození sliznice, takže se navíc vrací.

Původní léčba

Léčba zánětů se odvíjí podle původu. Pokud je virový, doporučuje se hlavně klid a aplikace přípravků posilujících imunitní systém. Pokud jsou příznaky zvlášť obtěžující, lze nasadit i nesteroidní protizánětlivé léky. Chronický zánět dutin je i bakteriální a jako takový se léčí antibiotiky v kombinaci s kapkami do nosu, případně léky, které umí snížit otok sliznice. Pokud by tato terapie nezabrala, je třeba zajít na ORL, kde provede odborný lékař punkci dutin, při které se jehlou odsají hleny, a dutina se propláchne. Někdy může dojít i na chirurgický zákrok.

Alternativa zabírá

Přírodní léčba je u rýmy účinná, jednoduchá a levná. Jednou ze zbraní je nosní sprcha. Tu lze aplikovat i preventivně, klidně celou zimu. Je to původem jogínská technika a spočívá v propláchnutí obou dírek, což dokonale odstraní prach a hlen v nosních dutinách. Stačí nám k tomu obyčejná plastová láhev s uzávěrem. Do půl litru vlažné vody se přidá jedna čajová lžička soli. Stačí hubičku láhve jemně zasunout do jedné nosní dírky, nad umyvadlem sklonit hlavu ke straně, voda pomocí gravitace projde nosními dutinami a začne vytékat druhou nosní dírkou ven. Celý postup pak pochopitelně opakujeme opačným směrem.

SUPER POLÉVKY, KTERÉ VÁS ZBAVÍ RÝMY

Teplo léčí

Hned poté, co rýma propukne, lze využít příznivé účinky vitaminu C, nejlépe ve formě citrusových plodů. Velmi důležitý je pitný režim, je třeba podstatně zvýšit příjem teplých či horkých nápojů po celou dobu nemoci, svlažené sliznice se lépe brání infekci. A už naše babičky znaly příznivé účinky teplých obkladů, kdy přikládaly středně vyždímaný hadr na nos, čelo, ale i spánky.

Stará, ale dobrá rada je inhalace. Vařící vodu vlijeme do větší nádoby, vložíme do ní byliny, výborná je majoránka, heřmánek, máta a pár kapek tea tree olejíčku. Asi deset minut pak vdechujeme horkou páru, hlavu si přitom přikryjeme ručníkem. Stejný nálev je možné po částečném vychladnutí použít ke kloktání.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 5. 2024

Vaše síla spočívá ve vašich vnitřních zdrojích, Berani. Dnes zjistíte, že se ve vás tyto zdroje otevřely. Zjistíte, že vaše emoce jsou tváří v tvář chaosu klidné a pod kontrolou. Tento čas nových začátků je nesmírně důležitý. Bylo by vhodné, abyste prozkoumali své nitro a napravili všechny vnitřní zvláštnosti, které by vám v budoucnu mohly působit potíže.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.