Zdraví a nemoci

3. září 2019 07:29

redakce Prima Zoom

Vyvracíme mýty o zdraví: Záněty dutin mohou vzniknout i jako následek alergie na potraviny!

Záněty dutin, které se projevují nejčastěji rýmou, patří k nejčastějším nemocem hlavně v dětském věku. Zdaleka ale nepatří jen k zimním měsícům. Kvůli virovým či bakteriálním infekcím nás mohou potrápit i v létě. A za jistých okolností mohou být velmi nebezpečné!

Mýtus č. 1 – při koupání a v horku záněty dutin nehrozí

Není to pravda. Nebezpečné je hlavně potápění a různé vylomeniny, při kterých se voda rychle a náhle nahrne ve větším množství do nosních dírek. Tyto stavy mohou mít i hodně prudký a rychlý průběh, není vyloučený ani následný šok, ten může skončit až utonutím. Dutin je podstatně víc, než si lidé myslí, najdeme je také v horní čelisti, a dokonce i v kostech – čelní, čichové i klínové. Všechny „komunikují“ svými vývody s vnitřkem nosu a mají i stejnou sliznici jako on. V létě zánět spolehlivě způsobí špatně nastavená klimatizace v autě či v kanceláři. Když propocený člověk vstoupí do místnosti, kde je 20 stupňů, zatímco na ulici je třicet, je nachlazení téměř jisté. Klimatizace má být vždy nastavena tak, aby rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř byl pět stupňů.

Mýtus č. 2 – záněty dutin nejsou tak časté

Jsou a jak! Alespoň jednou za rok jimi trpí přibližně 15 % lidí, ve skutečnosti mnohem více, protože mnozí nejdou k lékaři. Málo se ví, že mohou vzniknout i jako následek polypů v nose, příliš úzkými dutinami, alergií na mléčné výrobky nebo pšeničný lepek! Mezi rizikové faktory patří oslabený organismus následkem nepřiměřené fyzické či psychické zátěže, vyčerpání, stres, špatná životospráva, nedostatek vitamínů, kouření, dlouhodobé vdechování chemikálií, polétavého prachu, smogu. Ti, co v létě jezdí v kabrioletech s otevřenou střechou, dýchají exhalace ze všech dalších aut. Než přejedou Prahu, je to stejné, jako by vykouřili 60 cigaret!

Mýtus č. 3 – záněty dutin se nepoznají od chřipky

Poznají. U chřipky nedochází k rýmě. Horší je to s virózou, u ní občas ano. Je fakt, že příznaky jsou hodně podobné – pocit únavy, nechutenství, bolesti svalů, kloubů, zvýšená teplota. Sekret vylučovaný z nosu se ale u zánětu dutin postupně mění z vodnatého na hnisavý, což je pro laika dobré poznávací znamení. Nemocní začínají mít problémy s vyslovováním, není jim moc rozumět, huhňají, nejlépe to popsali Cimrmanologové v semináři ke hře Dobytí severního pólu. Zhoršuje se výrazně kvalita všech vjemů vnímaných nosem, zejména čichu, ten se může dokonce přechodně úplně vytratit. Občas se přidá pálení nebo bolest v krku.

Mýtus č. 4 – záněty dutin způsobuje virus

Ne. Známý fakt, že v těle všechno navzájem souvisí, platí u zánětů dutin jako vyšitý. Dochází k nim třeba při dlouho neléčeném zubním kazu! Kost mezi kořenem zubu a nosní dutinou je zde totiž velice tenká a infekce tudy snadno prostoupí. Tyto záněty už bývají obvykle hodně bolestivé, s vysokou teplotou přesahující i 39 °C. Záněty dutin mohou být buď akutní, nebo chronické. První trvají tak čtrnáct dní, někdy i tři týdny. Jsou sice obtěžující a intenzivní, ale po uplynutí této doby je pacient v pořádku. Chronická forma mívá sice o něco mírnější průběh, ale trvá i několik měsíců, dojde k masivnímu poškození sliznice, takže se navíc vrací.

Mýtus č. 5 – proti zánětu nosu není prevence

Je jednoduchá, velice účinná a levná metoda, která spolehlivě zabrání zánětu i rýmě – nosní sprcha. Jde o původem jogínskou techniku, která spočívá v propláchnutí obou dírek, dokonale z nich odstraní prach a hlen. Stačí obyčejná pet láhev s uzávěrem, prodávají se i speciální konvičky. Návod je prostý – do 200 ml vlažné vody přidat čajovou lžičku soli, hubičku jemně zasunout do nosní dírky a nad umyvadlem sklonit hlavu ke straně. Voda pomocí gravitace začne vytékat tou druhou dírkou ven. Celý postup opakujeme opačným směrem. Důležité je mít celou dobu otevřená ústa, bez ohledu na to, jestli jimi dýcháme nebo ne. Jinak se přes Eustachovu trubici může voda dostat do uší, což je logicky nepříjemné.

Mýtus č. 6 – záněty dutin je nejlepší vyležet

Ne tak úplně. Léčba se odvíjí podle původu. Pokud je virový, doporučuje se hlavně klid na lůžku a aplikace přípravků posilujících imunitní systém. Pokud jsou příznaky obzvlášť obtěžující, lze nasadit nesteroidní protizánětlivé léky, to už se souhlasem lékaře. Chronický zánět dutin je naopak bakteriálního původu, léčí se antibiotiky, dále léky, co umí snížit otok sliznice, kapkami do nosu. Pokud by tato terapie nezabrala, je třeba zajít na ORL, kde provede odborný lékař punkci dutin, při které se jehlou odsají hleny a dutina se propláchne. Někdy může dojít i na chirurgický zákrok. Určitě se nevyplatí rýmu podceňovat, brát ji jako banalitu, snad jen pokud její příznaky trvají pár dní. Spor je o to, zda používat papírové či látkové kapesníky. V tom případě záleží na tom, jak je výtok silný. Když je hodně silný, tak se do papírových kapesníků nevejde nebo je protrhne.

Mýtus č. 7 – na zánět v krku pomáhá kloktání

Neuškodí, ani nepomůže, hlavně proto, že voda se hlouběji do krku nedostane, omývá pouze jeho horní okraj. Pomáhá ale inhalace. Co nejvíc horkou vodu vlijeme do větší nádoby, vložíme byliny, výborná je majoránka, heřmánek, máta a pár kapek tea tree olejíčku. Asi deset minut vdechujeme horkou páru, hlavu máme přikrytou ručníkem. Je vhodné hned poté, co zánět propukne, využít příznivé účinky vitaminu C, nejlépe ve formě citrusových plodů. Během zánětu si také hlídáme, abychom měli v domácnosti dostatečně vlhké ovzduší, v zimě stačí položit na topení mokrý ručník, v létě se pochopitelně vyhýbáme průvanu. Dříve byla mezi lidmi oblíbená kafrová mast, dá se sehnat i dnes a působí spolehlivě.

Mýtus č. 8 – babské rady nepomohou

Je fakt, že jsou už dnes většinou překonané, dnešní svět je jiný, ale zase jsou založené na pozorování reakcí těla, které se předávaly z generace na generaci. U zánětů dutin je mnoho stále platných, třeba podstatně zvýšit příjem teplých nápojů (ne vařících, ty viry ještě víc rozdráždí) po dobu nemoci, svlažené sliznice se lépe brání infekci. Příznivé účinky teplých obkladů, které se přikládaly na nos, čelo, ale i spánky také přetrvávají, stejně jako napustit do umyvadla horkou vodu a ponořit do ní paže na 20–30 minut. Pomohou bylinné čaje, šípkový, lipový. Pokud je v dosahu čistý přírodní písek, dá se pomalu ohřát (bez tuku pochopitelně) na nějaké staré pánvi, přesypat do plátěných pytlíků a ty přiložit na nos a čelo. Výhoda je, že drží velmi dlouho teplo, proto jsou vhodné i na noc.

Jan Janula


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 12. 2024

Váš hodnotový systém dnes může nabýt nových duchovních a idealistických aspektů. Všední záležitosti pro vás mohou nabýt nového významu. Duchovnost můžete spatřovat i ve své práci. Pokud jde o vaše zdraví, mohli byste si stanovit nějaké idealistické, ale nereálné cíle. Pokud chcete zahájit nový zdravotní program, postupujte postupně. Nesnažte se dosáhnout všeho najednou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.