Nepříjemná kocovina: Jak jí na silvestra předejít a co dělat, když se jí nevyhnete
Těch, co Nový rok „vítají" bolestí hlavy a žaludečními potížemi, se najde bohužel vždy dost. Tento článek ale není univerzální návod. Spíš seznam, čemu se vyhnout a jak a co pít, aby vás podobné trable hned první den Nového roku nepotkaly.
Trocha chemie úvodem
Na „opičce" se nejvíc podílí dehydratace a acetaldehyd (CH3CHO). Ten vzniká jako nežádoucí reakce na etanol – ten při pití vyvolává ony příjemné pocity – a jde o zákeřný jed. Mýtus o devastujícím vlivu na buňky mozku ale vědci vyvrátili. Platí jen u dlouhodobého, nadměrného pití, ne občasného. Víc zatěžuje játra, která ho musí vylučovat, obvykle tempem 7 – 10 mg/hod, nelze to nijak a ničím urychlit. Ale nejvíc, možná překvapivě, škodí svalům! Podle výzkumů trpí notorici svalovou atrofií pětkrát častěji. Acetaldehyd se tvoří i z tabáku ve slinách. Proto kuřáky častěji ráno bolí hlava a celkově snáší kocovinu hůř.
Lehká a těžká kocovina
Kocovina je sice nepříjemná, ale důležitá. Brání totiž v pokračování další konzumace. Jsou dva druhy. Lehká kocovina, kdy je člověku špatně, ale s větším či menším sebezapřením může pracovat, či vykonávat běžnou denní činnost. A těžká kocovina, orientačně od 4 promile (to obnáší přibližně litr vodky), kdy dochází k otravě. Po probuzení nastávají závratě, úporné zvracení, nedá se pořádně stát, sedět, ležet, spát. Častý je třes rukou, zvýšená citlivost na světlo, hluk, bušení srdce, pocity silné podrážděnosti nebo naopak naprosté apatie. Organismus je oslabený, trvá déle než 24 hodin než se tak velkého množství alkoholu tělo zbaví. A hlavně, na počátku těžké kocoviny žádný z dále vyjmenovaných doporučených „léků" nezabírá.
Římané i prababičky
Léky na kocovinu se zabývali už staří Římané, ale řešily je i naše prababičky. Věděly, že nic nezkazí silný vývar po ránu nebo česnečka. Vhodné je vše kyselé, lák z okurek, zavináče, které obsahují i potřebný zinek, čočka – aby nenadýmala, je dobré ji jíst s kouskem chleba. Neuškodí ani smažený řízek se salátem. Mnozí si dávají mléko, smetanovou zmrzlinu. Tím neutralizují žaludek, ale ne každý je snese. Z moderních metod celkem zabírá ledová kola po lžičkách či malých doušcích, hořčík – nejlépe šumivý – který stabilizuje hladinu minerálů. Na paralen či analegetika bychom měli raději zapomenout. Mají negativní vliv na beztak už trpící zažívací soustavu a ledviny. U kávy to je čistě individuální. U někoho podpoří dehydrataci organismu a rozdráždí žaludek, jiného „nakopne".
Tučné vás neochrání
Chemickým následkům pití se vyhnout nelze. Vědci vyvrátili i tvrzení, že se neopijeme, když si dáme před „tahem" hodně tučné jídlo nebo lžíci olivového oleje. Je fakt, že tím promastíme žaludeční stěny a alkohol se pomaleji vstřebává. Jenže díky tomu si ho zase obvykle dáme větší množství a játra pak mají víc práce, takže to vyjde nastejno. Na silvestra lze sice abstinovat, ale velmi těžko v „povznesené" společnosti, střízlivý mezi ní dlouho nevydrží.
Bowle (nejen) pro ženy
Na Moravě tvrdí, že pít se prostě musí umět, proto jsme tam zajeli za vinařem a filmovým producentem Tomášem Vicanem. Podle něj je důležitá příprava i to, zda slavíme doma, u přátel, v restauraci. Poslední možnost ocení ženy, nemusí se o nic starat (není tam ale takové pohodlí ani soukromí). U žen je navíc nutné počítat s tím, že alkohol snáší hůř než muži a preferují spíš sladší druhy. Míchané drinky ale patří k létu, v zimě se příliš nehodí, protože tělo ochlazují. „Řešením, a navíc tradičním, je bowle ze suchého, lehčího bílého vína. Ideální je Rulandské šedé, pozdní sběr, sekt brut (přilévá se až po vychlazení bowle, na samý závěr) a ovoce (často se kombinuje ananas a mandarinky). Pokud je ovoce z konzervy, nemusí se pak nápoj dále sladit. Je ale nutné pít ho s čistou vodu, bez bublinek. To platí i obecně," tvrdí Tomáš Vican.
Voda a jídlo
Vody bychom si měli dát asi stejně, jako alkoholu. Zabráníme tím dehydrataci, která se hned po ránu projeví „slepenými" ústy. K důležitým zásadám patří dobře se předtím najíst, na lačno se pít prostě nemá. „Četl jsem, že vědci zkoumali, zda existuje potravina, která zpomalí nežádoucí chemické reakce v žaludku. Našli jedinou – sýr. To ale už Francouzi vědí po staletí, takže nešlo o novinku. Proto je dobré ho přikusovat. Já vymyslel takový malý unikát. Spolu s dcerou, která ve Farmě Pálava vyrábí sýry, podáváme ke každé odrůdě chuťově adekvátní druh," chlubí se Tomáš Vican. A zaslouženě, takovou možnost nikdo jiný nenabízí.
Dobrým vínem nic nezkazíte
Pít na silvestra víno považuje Tomáš Vican za nejlepší nejen proto, že ho vyrábí. Ladí totiž s tradičním půlnočním sektem. Podle něj je ideální pít ho celý večer. Naopak míchání různých drinků opilost urychlí, hlavně u tvrdého alkoholu. Ten se vstřebává velmi rychle a stejně tak působí. Navíc se ho dá vypít hodně v krátkém čase. Staré přísloví, jako většina pravdivé, praví: „Po pivě se spí, po kořalce blbne, ale po víně zpívá." Když se ho tedy budeme držet, nic nezkazíme, i když jedno pivo po večeři určitě neuškodí. Stejně tak můžeme bez obav střídat bílé víno (tím ale je třeba začít) a červené, jen je potřeba je něčím zakousnout.
Sektem na Alzheimera?
Tomášova rada pít jen sekt (nebo francouzské šampaňské, to je ale hodně drahé) má oporu ve výzkumu britských vědců. Podle profesora Jeremy Spence sekt v rozumném množství sníží riziko infarktu, mozkových příhod a působí na tělo blahodárně. Obsahuje totiž látky zvané fenoly, které zabrání ukládání cholesterolu v cévách, a tím také kornatění tepen. Navíc je účinným antioxidantem. A nejen to, obsahuje látky, které při pravidelní denní střídmé konzumaci stimulují pamět a lze je použít ke zmírnění následků Alzheimerovy choroby!
Mnoho cukru neprospívá
U nás se nejčastěji pije sekt s označením demi sec. Bohužel je předpoklad, že ne proto, že by lidem tak chutnal, ale kvůli tomu, že je nejlevnější. Přitom rozdíl je zanedbatelný, asi 30 korun. Nevýhodný je totiž hodně vysoký obsah cukru 32 - 50 g/litr. To může druhý den způsobit obtíže. Ty při konzumaci suchého, kvalitnějšího (brut, ten má jen 0-12gr/l) obvykle nenastanou. „Pouze z kvalitního sektu nám zaručeně být špatně nemůže," tvrdí sommelier David Král.
Zákaz mrazení!
Může se zdát, že „bublinky" protěžujeme, ale patří neodmyslitelně k silvestru. Je tak třeba vědět, že se lahev nikdy nemá dát do mrazáku. Teplotní šok vede ke zlomení chuti a rychlému vyšumění. Měla by být nejméně den v lednici ve vodorovné poloze, aby tím dosáhla optimální teploty 4 – 6 °C. Na udržení teploty je vhodné dát ji do nádoby s ledem. Pokud zvolíme kvalitní značku a nepřeženeme to, neměli bychom cítit na Nový rok potíže a můžeme ho přívítat třeba procházkou (ta se doporučuje i pro rychlejší celkové vystřízlivění, pokud jsme ji schopni).
Jan Janula