Zdraví a nemoci

20. října 2020 07:19

Anna Kopečková

Psychiatr Jan Cimický: Na podzim je důležité vyhovět organismu, když se brání a chce odpočívat

Psychiatr Jan Cimický: Na podzim je důležité vyhovět organismu, když se brání a chce odpočívat

  • S příchodem podzimu trpí řada lidí depresemi. Očekáváte, že v souvislosti s koronavirem bude situace ještě horší a případů bude přibývat?

Pravidelně se objevují sezonní zhoršení a recidivy, to se týká jara a podzimu a zřejmě to působí změny v úbytku světla, případně naopak. To se týká ovšem klasických forem depresí, které jsou charakteristické významným snížením psychomotoriky a hluboce prožívaným a trýznivým smutkem. Nálada je tu neodklonitelná. V podzimním období se ovšem mnohem častěji hovoří spíše o takzvaných rozladách, které se projevují větší únavou, poruchami spánku, vnitřním neklidem a případně úzkostí, a především poklesem energie. I tyto stavy souvisejí na podzim se zkracujícím se dnem. Zejména k této formě poruchy nálady musíme přičítat vlivy, které na člověka doléhají, tedy i narušené stereotypy v souvislosti s epidemií koronaviru. Lze tedy předpokládat, že v nejbližší době se bude s rozladami potýkat větší množství osob, než tomu bývá obvykle.

VYVRACÍME MÝTY O ZDRAVÍ: DEPRESE NENÍ BLBÁ NÁLADA

  • Jak se proti tomu bránit? Co byste doporučil?

Relativně lépe na tom jsou lidé, kteří měli příležitost v uplynulém období roku takzvaně nastřádat do zásoby kvanta světla, třeba u moře či v horách. Tyto zásoby jsou uloženy v našem mozku a pomáhají v regulaci nálady. Je-li zásoba minimální, rychle se vyčerpá a pak nastupuje různě intenzivní porucha nálady. Je to zákonitost, kterou odpozorovali již staří Keltové, kteří v polovině října skončili s aktivitou a zimní období věnovali odpočinku a přípravě na příští rok. Protože náš organismus se nijak zásadně neinovoval, lze tyto zvyklosti aplikovat i dnes. To znamená přizpůsobovat podzimu a zimě naši aktivitu, snižovat ji a využívat i čas k odpočinku, změně stravování a většímu přísunu vitamínů.

  • Může se člověk před depresemi bránit preventivně dopředu? Případně jak?

Musíme rozdělit deprese podle jejich hloubky a původu. Pochopitelné jsou deprese reaktivní, které mají svůj původ v nějaké události, jiné deprese jsou způsobeny poruchou na mozkových synapsích a jiné deprese vznikají třeba jako doprovod tělesných onemocnění, třeba zánětu plic, rakoviny tlustého střeva či běžné virózy. Důležité je porozumět řeči vlastního těla, vyhovět, když se organismus brání a chce odpočívat, nepřetěžovat ho výkonnostně a časový harmonogram dle možnosti přizpůsobit klidnějšímu rytmu.

I KOJENCI MOHOU MÍT DEPRESI. JAK SE TO POZNÁ?

  • Jak mohou lidé rozpoznat, že skutečně trpí depresemi a nejedná se třeba pouze o zažitý zvyk s příchodem škaredého počasí?

Rozdíl v hloubce deprese je zásadní. Když mluvíme o skutečné depresi, nikoliv o rozladě, je při depresi člověk prakticky vyřazen z normálního života a jeho útlum veškerých reakcí mu znemožňuje běžně fungovat. To je stav, který je vždy alarmující a vyžaduje odbornou péči. Samotná rozlada je projev, který nemá takovou hloubku a většinou jej lidé dříve či později zvládnou vlastními silami. Na životě je to neohrožuje, ale život znepříjemňuje.

  • Trpí depresemi spíše ženy, nebo muži?

Podle zkušeností z naší ambulantní ordinace se zdá, že je lehká převaha žen. Může to ovšem být i způsobeno tím, že ženy jsou na své zdraví pečlivější a muži mnohdy svoje potíže bagatelizují, aby nevypadali jako zbabělí.

JAK NEPODLEHNOUT PODZIMNÍ DEPRESI: NÁVOD JE PŘEKVAPIVĚ JEDNODUCHÝ A LEVNÝ

  • Kdy je načase navštívit odborníka?

Návštěva odborníka odvisí od hloubky stavu. Může se stát, že stav je již tak těžký, že bez pomoci taková osoba není schopna sama pomoc vyhledat. Důležité je, aby okolí takového člověka dokázalo vnímavě sledovat stav a včas případně zasáhnout s účinnou pomocí a postiženého třeba doprovodit do odborné ordinace. Důležitý signál je hluboká zasmušilost, porucha příjmu potravy či hubnutí. I porucha spánku depresivního typu může být vodítkem. Pacient sice večer usne, ale brzy se budí a již neusne, doba ranního pessima se pohybuje v brzkých hodinách, třeba již ve dvě či ve tři hodiny v noci.

  • Měli by se lidé obrátit spíše na psychologa, nebo psychiatra?

V první linii je třeba obrátit se na odborníka, může to být psycholog, který v případě nutnosti odešle pacienta k lékaři-psychiatrovi. Psycholog není lékař a nemůže předepisovat léky.

  • Dá se boj s depresemi vyhrát?

Je to boj kontinuální se střídavými úspěchy. Ošidit se nedá. Záleží na typu deprese. Pokud se jedná třeba o bifázickou poruchu, je nutné počítat, že se může opět objevit po období relativního klidu nová fáze. Diagnostikovaná deprese vyžaduje dlouhodobou terapii antidepresivy.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 6. 12. 2024

Tento den je vhodný pro vyjádření vašich pocitů. Tím, že o problému budete mluvit nahlas, se nakonec domluvíte na řešení. Tím, že to, co se vám honí hlavou, externalizujete, se problém nějak snáze zvládne. Držet vše v sobě mu dává jen velmi málo prostoru k pohybu. Jste blíž řešení, než si myslíte. Najděte svůj hlas a odpověď si najde vás.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.