Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s ekzémy?
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s ekzémy?
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Ekzém je chronický svědivý kožní zánět (dermatitida). Ekzém je neinfekční a rozdělujeme ho na alergický i nealergického původu. Nejčastějším ekzémem je však ten alergický ekzém (kontaktní, atopický). Zánět je především na pokožce a v jeho akutní fázi se projevuje výskytem svědivých, začervenalých ložisek, na kterých se později tvoří mokvají puchýře (papulky a pustulky). Pro chronickou formu je typické zhrubnutí kůže (lichenifikace) a barevné změny kůže.
Jaké jsou duševní příčiny potíží s ekzémem?
Ekzém znamená, že v sobě máme dvě polarity. Bojují v nás protiklady. Ekzém je nazýván určitou psychickou vyrážkou. Naše tělo se něčemu brání, bojuje s tím. Jsou situace, které bychom nejraději vymazali, a vzpomínky, které bychom chtěli zapomenout, nás dráždí. A stejně tak nás dráždí ekzém. Vnitřně bojujeme. Bojujeme s tím, co je v mysli uloženo a co nás trápí. Ostatní lidé se nás dotýkají, a pokud nám je jejich dotek nepříjemný, na pokožce se objeví tyto nepříjemné pocity. Pokud matka válčí s otcem, může se její boj objevit na jejich dítěti, a to právě ve formě ekzému. Ekzémy vyjadřují zápas, také nesoulad mezi tím, po čem toužíme, a tím, co právě prožíváme. Nesouhlasíme-li s okolím, kůže na to reaguje.
Položte si následující otázky:
V čem je můj boj? Co mne trápí? Mám se rád/a? S čím nesouhlasím? Umím se radovat ze života? Zbavuji se lehce negativních myšlenek?
Pokud si na tyto otázky odpovíte, naleznete příčinu svého ekzému.
Jak k nám problémy s ekzémem promlouvají?
Alergickým a nealergickým ekzémem.
Jak si vyléčit problémy s ekzémem?
Přestaňte upřednostňovat partnera. Tato rada se týká především matek dětí, které mají ekzém. Pracujte se svým vnitřním bojem a najděte k sobě lásku. Změňte neradostnou atmosféru doma, v práci, ve škole. Svou kůži dráždíte také tím, že v sobě stále podporujete myšlenky o tom, jak jste neúspěšná a jak jste zklamala. Pokud se úzkostná žena upne na své dítě a to je její jedinou radostí, může se u dítěte ekzém zhoršit. Ekzém je vnitřní rozpolcenost, nemocný bojuje sám se sebou, protože se mu nelíbí, co vidí, slyší, jak žije.
Na fyzické úrovni je důležité posílit ledviny, játra, slinivku a žlučník. Ekzém může propuknout právě u lidí, kteří mají oslabené tyto orgány – játra (únava životem), slinivka (bez lásky), žlučník (neštěstí a nespokojenost), ledviny. Také strava, která není plná červeného masa a smaženého masa a mléčných výrobků, může pozitivně zmírnit projevy ekzému.
Afirmace pro léčbu: „Jsem v bezpečí a obklopuje mne láska a klid.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie