Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s ekzémy?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s ekzémy?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Ekzém je chronický svědivý kožní zánět (dermatitida). Ekzém je neinfekční a rozdělujeme ho na alergický i nealergického původu. Nejčastějším ekzémem je však ten alergický ekzém (kontaktní, atopický). Zánět je především na pokožce a v jeho akutní fázi se projevuje výskytem svědivých, začervenalých ložisek, na kterých se později tvoří mokvají puchýře (papulky a pustulky). Pro chronickou formu je typické zhrubnutí kůže (lichenifikace) a barevné změny kůže.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s ekzémem?

Ekzém znamená, že v sobě máme dvě polarity. Bojují v nás protiklady. Ekzém je nazýván určitou psychickou vyrážkou. Naše tělo se něčemu brání, bojuje s tím. Jsou situace, které bychom nejraději vymazali, a vzpomínky, které bychom chtěli zapomenout, nás dráždí. A stejně tak nás dráždí ekzém. Vnitřně bojujeme. Bojujeme s tím, co je v mysli uloženo a co nás trápí. Ostatní lidé se nás dotýkají, a pokud nám je jejich dotek nepříjemný, na pokožce se objeví tyto nepříjemné pocity. Pokud matka válčí s otcem, může se její boj objevit na jejich dítěti, a to právě ve formě ekzému. Ekzémy vyjadřují zápas, také nesoulad mezi tím, po čem toužíme, a tím, co právě prožíváme. Nesouhlasíme-li s okolím, kůže na to reaguje.

Položte si následující otázky:

V čem je můj boj? Co mne trápí? Mám se rád/a? S čím nesouhlasím? Umím se radovat ze života? Zbavuji se lehce negativních myšlenek?

Pokud si na tyto otázky odpovíte, naleznete příčinu svého ekzému.

Jak k nám problémy s ekzémem promlouvají?

Alergickým a nealergickým ekzémem.

Jak si vyléčit problémy s ekzémem?

Přestaňte upřednostňovat partnera. Tato rada se týká především matek dětí, které mají ekzém. Pracujte se svým vnitřním bojem a najděte k sobě lásku. Změňte neradostnou atmosféru doma, v práci, ve škole. Svou kůži dráždíte také tím, že v sobě stále podporujete myšlenky o tom, jak jste neúspěšná a jak jste zklamala. Pokud se úzkostná žena upne na své dítě a to je její jedinou radostí, může se u dítěte ekzém zhoršit. Ekzém je vnitřní rozpolcenost, nemocný bojuje sám se sebou, protože se mu nelíbí, co vidí, slyší, jak žije.

Na fyzické úrovni je důležité posílit ledviny, játra, slinivku a žlučník. Ekzém může propuknout právě u lidí, kteří mají oslabené tyto orgány – játra (únava životem), slinivka (bez lásky), žlučník (neštěstí a nespokojenost), ledviny. Také strava, která není plná červeného masa a smaženého masa a mléčných výrobků, může pozitivně zmírnit projevy ekzému.

Afirmace pro léčbu: „Jsem v bezpečí a obklopuje mne láska a klid.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.