Rehabilitace slaniny: Je skvělá na popáleniny, proti angíně i na bolavé dásně
Slanina bývala synonymem nezdravého jídla. Špek, tlusté vepřové maso a ještě nasolené k tomu. Co horšího bychom mohli vůbec pozřít? O blahodárných účincích slaniny se mlčelo. Pojďme ji rehabilitovat, protože si to rozhodně zaslouží!
Ano, slanina si zaslouží omluvu za újmu na dobré pověsti. Byla tu po staletí pro naše předky jako výživa i léčivo a najednou se zapomnělo, co tato vepřová pochoutka všechno umí.
Naše babičky a jejich babičky však věděly, že mít doma pořádný kus slaniny může být prostě naprosto zásadní! V zimě dodávala energii, léčila mnohé neduhy, působila jako domácí kosmetika a v neposlední řadě dodávala jídlům šmrnc.
Pokud maso nemusíte nebo jste vegan či vegetarián, je pro vás slanina pravděpodobně tabu. Respekt k vaší volbě. Ale pokud se masa nezříkáte, nenechte se ochudit o fantastické účinky slaniny, ať už na snídaňovém talíři, tak při mnohých domácích obtížích.
Co všechno pro vás slanina může udělat?
Hojí popáleniny
Slanina má podobné účinky jako staré dobré vyškvařené vepřové sádlo. A to, že hojí popáleniny. Ztlumí bolest na popáleném místě a navíc regeneruje poškozenou kůži. Plátková slanina se také dobře přikládá na ránu, a pokud si popálíte při vaření ruku, můžete v plátku slaniny získat velice účinnou první pomoc.
Dodá cenné látky
Slaninu samozřejmě můžete v rozumné míře i baštit. A neuděláte chybu! Obsah selenu ve slanině navíc chrání organismus člověka před vznikem rakoviny. Metionin pomáhá při odvodňovaní organismu a kyselina arachidonová se významnou měrou podílí na tvorbě nových buněk.
Snižuje cholesterol
Zní to jako protimluv, ale je to tak! Malá denní dávka kvalitní slaniny ráno po jídle nebo večer před spaním pomáhá, asi trochu paradoxně, proti ukládání cholesterolu v cévách. Již zmíněná arachidonová kyselina, kterou slanina obsahuje, brání rozvoji aterosklerózy a normalizuje metabolismus cholesterolu v těle, což vede k tomu, že cholesterol není deponovaný na stěnách krevních cév a vylučuje se z těla ven se stolicí.
Anti-ageing efekt
Když našim babičkám zbyl kousek slaniny nebo sádla, daly si tuto cennou domácí „kosmetiku” na obličej. Slanina totiž senzačně působí proti vráskám! Obsahuje cenné lipidy, které se chovají podobně jako arganový olej a další složky, které krásně regenerují a omlazují kůži. Pokud vám vůně slaniny nevadí, nevzdávejte se občasné pleťové masky ze slaninových plátků.
Suchá kůže, záděry
Trápí vás suché lokty, popraskané paty, lámavé nehty a záděry na prstech? Zkuste slaninu a její účinky. Kůži perfektně promastí a obnoví. Nejlépe nechte působit slaninové zábaly přes noc a dělejte je pravidelně. Výsledky vás ohromí.
Zastavuje krvácení z nosu
Tohle není sci-fi, ale tradiční osvědčený prostředek našich předků, potvrzený současnou vědou. Slanina je geniální na zastavení krvácení z nosu. Naše prabáby to dělaly úplně běžně.
Pokud se vám občas spustí z nosu krev, ukrojte si ze slaniny špalíček ve tvaru hranolku, obalte ho vatovým tamponem nebo gázou a strčte do nosu (tak, abyste ho pak vyndali). Slanina je tolik účinná proto, že vysoký obsah soli ve slanině zapříčiní malý otok a umožní krevním buňkám se stáhnout mnohem víc, čímž se krvácení zpomalí a krev se může srážet.
Horečka a angína
Hrudník namazaný sádlem nebo pokrytý plátky syrové bílé slaniny, to jistě není nejvábnější představa, ale je velice účinná při horečkách a angínách. Celá procedura se používá jako zábal a vepřové tuky pod lněnou nebo bavlněnou utěrkou se nechávají působit, dokud se příznaky nezlepší.
Proti bolesti zubů
Už staří Slované znali slaninu na bolavé zuby a podobně si pomáhala i císařovna Marie Terezie. Přiměřený kus bílé, neuzené, nesolené slaniny je třeba držet mezi dásní a tváří na postihnuté části, případně mezi tváří a zuby alespoň 30 minut. Látky ze slaniny působí uklidňujícím způsobem nejen na zuby, ale také na zanícené dásně a paradontózu. Neřeší však bolesti způsobené zubním kazem!
-ku-