6. července 2018 07:30
Martina ČerňanskáTrpíte syndromem neklidných nohou? Možná pomohou krevety k večeři!
Není to nebezpečné, jen hodně nepříjemné. Vaše nervová soustava se v noci ne a ne uklidnit a nohy vám v posteli doslova tančí. Znáte to? Máte RLS a nejste sami!
Nejste hypochondři!
Ještě ve dvacátém století by jste byli považováni za hypochondry, ale dnes už vám lékař dokáže říci: máte RLS - restless legs syndrome, česky zkrátka “syndrom neklidných nohou”. A nejste sami! Podle nejnovějších epidemiologických studií jím trpí až každý desátý obyvatel Evropy a Ameriky. Ačkoli bylo tato porucha popsána už v 17. století, až ve čtyřicátých letech minulého století mu byla věnována patřičná vědecká pozornost a do nedávna měli pacienti se stížnostmi docela smůlu, lékaři je často odmítali jako zbytečné.
Narušuje vám spánek
I podle dnešní vědy je RLS dosti záhadné onemocnění. Jde o nepříjemné pocity v nohách během spaní, které vás budí a znervózňují. Mohou to být tupé bolesti, mravenčení, svědění, pálení nebo řezání. Tyto pocity vyvolávají těžko překonatelnou potřebu pohybovat nohama. Nevyspíte se, protože musíte pořád uvolňovat nohy, kroutit jimi a protahovat na nich svaly. Někdo dokonce pro pocit úlevy pochoduje po místnosti. Na hluboký a poctivý spánek zapomeňte. Proto je lékaři RLS považováno především za spánkovou poruchu.
S věkem je to horší
Vliv na to, jestli vás syndrom neklidných nohou potrápí, mají pravděpodobně jak genetické, tak vnější faktory. Syndromem neklidných nohou mohou také trpět lidé, kteří prodělali nemoci jater a ledvin, ale může se také projevit při nedostatku kyseliny listové nebo vitaminu B12. RLS se také občas ukáže u těch z nás, kdo trpí spánkovou apnoe, zúžením páteřního kanálu nebo určitým druhem mimokloubního revmatismu.
Jde samozřejmě i o náš životní styl, stravovací návyky, ale také věk. S přibývajícími roky se zvyšuje pravděpodobnost, že se s RLS setkáte osobně, trápí více straší lidi, vaše babička by mohla vyprávět. S věkem stoupá nejen výskyt onemocnění, ale i tíže jeho příznaků. Syndrom se také často objevuje ve třetím trimestru těhotenství při anemii.
Co můžete udělat?
Je noc a vás vzbudí nepříjemné pocity v nohách, máte nutkavou touhu s nimi hýbat, protože jen to zmírní to příšerné napětí. Pokud to nepřestává, pomůže rychlá studená sprcha končetin. Zkusit můžete i krátkou procházku, která zajistí krátkodobou úlevu.
Ženám hodně pomáhají šumivé tablety hořčíku, ale může vám chybět i zinek, který je nesmírně důležitý pro správné fungování nervové soustavy! Zkuste si dát k večeři krevety, hovězí nebo třeba játra, to jsou potravinové zásobárny zinku číslo jedna!
Lékaři vám pravděpodobně doporučí rehabilitace, lymfatické masáže, doplňky stravy a vitamíny skupiny B k likvidaci toxického homocysteinu. Účinnou pomocí je také nošení kompresních punčoch, pohybová aktivita, procházky, střídání studené a teplé vody…
Mohlo by vás dále také zajímat:
autor: KU