O zesnulou Yvonne Přenosilovou se muži prali. Lásku našla u barona
Zemřela Yvonne Přenosilová
Česká pop-music přišla o jednu ze svých velkých legend. Yvonne Přenosilová byla fenomenální zpěvačkou s výjimečným hlasem. Svého osudového muže nakonec potkala až po nucené emigraci v Německu. Spolu s láskou a posléze potomkem navíc získala i titul baronky.
Popová scéna 60. let minulého století v Československu díky všeobecnému uvolnění vířila novými objevy a mezi nejpůsobivější hlasy té doby rozhodně patřila i Yvonne Přenosilová. Její nesmírný talent ani obrovské charisma však nestačily na to, aby ji ochránily před komunistickým tlakem. Její otec byl v žaláři již v 50. letech a výhrůžné telefonáty ze strany StB pro ni nebyly ničím neznámým.
Čtěte také: Přítelkyně ani matka Jana Palacha o upálení nevěděly, po jeho smrti je komunisté trýznili
Zároveň se o ni zajímal komunistický agent Minařík, který jí pravidelně nosil kytky. „Ten po mně prahnul, to je pravda. I když dodnes nevím, jestli byl zamilovaný, nebo to bylo v popisu práce. Nosil kytičky a pro maminku dortíky,“ svěřila se Přenosilová v rozhovoru pro web iDNES.cz, v němž rovněž vysvětlila, že v branži žádného ctitele neměla a ani ona se do nikoho vyloženě nezamilovala.
„Táta mě vychovával jako kluka, možná proto jsem se o chlapy nestarala. Byli mi jedno. Matka brečela na špatném hrobě, když chránila mé panenství a podezírala kdekoho. Tajně jsem kouřila v autokaru – a to bylo jediné, co mě zajímalo,“ popsala s humorem sobě vlastním Přenosilová. Zpěvačka mimo jiné jako jedna z prvních podepsala manifest Dva tisíce slov.
Mohlo by vás zajímat: Tajemství herce Vítězslava Vejražky. Idol žen kvůli StB svedl i vlastní tetu
Ihned 27. srpna 1968 proto ještě předtím, než by na ni nepochybně dolehly kruté represe počínající normalizace, z ČSR uprchla do Německa, kde se usadila a pokusila vybudovat nový život. Jako zpěvačku ji tam nikdo neznal, a tak se musela živit například jako pracovnice pozemního personálu na letišti. Později se však seznámila s právníkem baronem von Schuckmannem, do něhož se zamilovala.
Vytoužené svatby se nakonec dřívější pěvecká hvězda dočkala v roce 1978, krátce po třicítce. Spolu s osudovým mužem získala i titul baronky a posléze se manželům narodil syn Maxmilián. Stesk po vlasti Přenosilovou nakonec přivedl k Rádiu Svobodná Evropa, s nímž začala ještě před revolucí spolupracovat. Po pádu železné opony se s nadšením vrátila domů a nakonec zvolila přestěhování zpět do Česka – byť pro ni šlo o bolestivý návrat.
Její tehdy čtrnáctiletý syn totiž odmítl jet s ní a raději zůstal v rodném Německu s otcem. Yvonne se v Česku pokusila navázat na svou neuvěřitelně rozjetou kariéru, kterou v roce 1968 násilně přerušila invaze sovětských vojsk. Dřívější slávě se už nikdy přiblížit nedokázala, nadále však spolupracovala s Rádiem Svobodná Evropa. Postupně se zcela stáhla z veřejného života a ke konci života bojovala s několika zdravotními komplikacemi.