zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Ořechy pro mozek, avokádo pro dělohu. Potraviny prospěšné našim orgánům se jim nápadně podobají

Avokádo a ženská děloha
Autor: pexels.com a pixabay.com Avokádo a ženská děloha
Beccy , Vydáno: 07.02.2021
„Nechť je tvé jídlo tvým lékem" zní Hippokratovo přísloví, které je však velmi pravdivé. Jsou opravdu potraviny, které naprosto přirozeně pomáhají našemu organismu a posilují určité orgány. Jediným problémem je, že na rozdíl od našich babiček, které měly ovoce a zeleniny plnou zahradu a skleník, my se v moderní době musíme spoléhat na supermarkety. Často bojujeme s tím, že jsou k nám suroviny dováženy z dalekých zemí, ale přitom většina těch důležitých pro náš organismus se nachází v našich končinách.

reklama

Mrkev - oči

Už malé dítě ví, že by mělo jíst mrkev, pokud chce mít zdravý zrak. Betakaroten slouží jako zdroj vitamínu A a snižuje riziko oční degenerace. Kromě mrkve ho najdete i v meruňkách, papáji, mangu, nektarinkách, broskvích, špenátu, brokolici, hrachu, kapustě nebo řeřiše. Jen ta mrkev nakrájená na kolečka se nápadně podobá lidskému oku…

Mrkev a zrak
Autor: pexels.com a pixabay.com Mrkev a zrak

Rajčata - srdce

Pokud rozpůlíte rajče, zjistíte, že se jeho vnitřek nápadně podobá našim srdečním komorám. Díky lykopenu je i opravdu srdci prospěšný, snižuje riziko srdečních a cévních chorob. A pokud ho smícháte se zdravým tukem, uděláte si salát třeba s avokádem nebo olivovým olejem, absorpce lykopenu se zdesetinásobí.

Rajčata, srdce a cévy
Autor: pexels.com a pixabay.com Rajčata, srdce a cévy

Vlašské ořechy - mozek

Omega 3 mastné kyseliny jsou velmi důležité pro fungování mozku, a jelikož si je tělo není schopné samo vyrobit, je důležité je přijímat v dostatečné míře. Co jiného by mohlo být prospěšné mozku, než potravina, která ho připomíná. Vlašský ořech dokáže snižovat riziko Alzheimerovy choroby, ale i kardiovaskulárních chorob.

Vlašské ořechy a mozek
Autor: pexels.com a pixabay.com Vlašské ořechy a mozek

Fazole - ledviny

Fazole, v anglickém jazyce Kidney Beans. Kidney je v překladu ledvina. Už samotný anglický název napovídá, že fazole jsou výborné pro naše ledviny. Bílkoviny, vláknina, hořčík, draslík i kyselina listová, to vše je ve fazolích obsaženo. S fazolemi by se to ale nemělo přehánět a ideální je vařit je s kořením, které zabraňuje nadýmání. Pokud máte poruchu funkce ledvin, doporučují se v malém množství, právě kvůli zmíněnému draslíku. Používaly se v tradiční medicíně k léčbě ledvinových kamenů.

Fazole a ladviny
Autor: pexels.com a pixabay.com Fazole a ladviny

Řapíkatý celer - kosti

Řapíkatý celer se nepodobá našim kostem jen tak náhodou. Obsahuje silikon, který je výživný pro naše klouby a kosti. Lidské kosti jsou z 23% složeny ze sodíku a přesně stejné procentní zastoupení sodíku se vyskytuje v celeru. To je náhoda, že?

Řapíkatý celer na kosti
Autor: pexels.com a pixabay.com Řapíkatý celer na kosti

Houby - ucho

V uchu se nachází 3 nejmenší kosti v lidském těle: kladívko, kovadlinka a třmínek. Ty přenášejí zvukové vjemy do středního ucha. Pro výživu našich kostí je velmi důležitý vitamín D a ten je obsažen v houbách. Ty jsou užitečné i pro imunitní systém, především pak hlíva ustřičná.

Houby a lidské uši
Autor: pexels.com a pixabay.com Houby a lidské uši

Avokádo - děloha

Za superpotravinu je považováno avokádo. Kromě toho, že je to zdravý tuk, jak jsme si řekli už u rajčat, obsahuje i velké množství kyseliny listové, která má pozitivní vliv na vývoj plodu v těhotenství. Není tak náhoda, že se nápadně podobá ženské děloze. Je vhodné taky jako prevence před rakovinou dělohy.

Avokádo a ženská děloha
Autor: pexels.com a pixabay.com Avokádo a ženská děloha

Plíce - hroznové víno

Jako prevence rakoviny plic působí hroznové víno, jehož trsy se sladkými kuličkami opravdu připomínají lidské plíce. Víno obsahuje látku proanthocyanidin, která snižuje astma.

Hroznové víno a plíce
Autor: pexels.com a pixabay.com Hroznové víno a plíce

Zázvor - žaludek

Zázvor společně s kurkumou se řadí mezi ty vůbec nejsilnější protizánětlivé potraviny, které nám příroda nadělila. Zázvor je nápadně podobný žaludku a působí při nevolnosti, pálení žáhy, zvracení a dokáže chránit slizniční vrstvu žaludku.

Zázvor a žaludek
Autor: (ZDROJ: Pixabay) Zázvor a žaludek

Batáty - slinivka, Ženšen - imunita

Sladké batáty se nápadně podobají slinivce brišní, a také jí prospívají. Ženšen připomíná celé lidské tělo a také má vliv jak na imunitu organismu, prevenci mozkových a srdečních onemocnění, působí proti virům i stresu.

Ženšen a batáty
Autor: pexels.com Ženšen a batáty

Pro všechny suroviny, i ty léčivé, ale platí – vše užívat s mírou. 

Všeho moc škodí...

Vedlejší účinky superpotravin: Co se stane, když to s nimi přeženete

Nejlepší potraviny s anti-age účinkem

Nejlepší potraviny s anti-age účinkem: Co jíst ve 30, 40 nebo 50?

Babičky věděly, co je pro ně dobré

6 superpotravin, které jedly naše babičky. A my bychom měli taky

reklama

Související témata: potraviny , orgány , lidské orgány , zdraví , co jíst , léčivé potraviny , zdravé potraviny

reklama

Přečtěte si také

reklama