Dávné a bizarní způsoby, kterými se ženy zbavovaly vrásek. Používaly trus i krev

Díky vědeckým výzkumům jsou v dnešní době dostupné krémy, které zamezí tvoření vrásek. Stejně tak si kdokoliv může zajít na jejich vyplnění na estetickou kliniku. Ženy v minulosti ale takové možnosti neměly a tak se snažily vráskám předejít a zbavit se jich způsoby, které se v dnešní době dají považovat za dost bizarní. Na tváře si tak například mazaly i zvířecí trus.

Už v dávné minulosti se ženy trápily vráskami. Ty už tehdy, stejně jako dnes, byly považovány za projev stárnutí. Bezchybné pleti dnes ženy dosahují díky nejrůznějším krémům a na přebalu se navíc mohou přesvědčovat o tom, že v nich není nic, co by jim mohlo uškodit. Tento luxus byl ale v minulosti nedosažitelný a tak zkrášlující procedury probíhaly stylem pokusů a omylů. Co všechno dříve ženy dělaly?

Egyptské škrábání

Starověké Egypťanky včetně samotné Kleopatry nejprve používaly ke zjemnění pleti mléko a ovoce. Věřily, že po jejich aplikaci budou mít pleť hladkou a bezchybnou. Tato metoda jim ale později přestala stačit a uchýlily se ke skalpelu, pomocí kterého si z obličeje začaly seškrabávat starou kůži. Věřily, že díky tomu budou vypadat o celé roky mladší.

Nejprve Egypťanky na své obličeje nanášely mléko a šťávy z ovoce, které měly uvolnit odumřelé kožní buňky, které pak měl skalpel bez problému seškrábnout. Kleopatra byla známá pro svou neskonalou krásu, a tak je možné, že tato prazvláštní metoda zbavování vrásek měla něco do sebe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Liftingová masáž obličeje: Zvládnete ji i doma a bez dalších výdajů

Krvavé koupele

Jen málokdo neslyšel o Alžbětě Báthory, uherské hraběnce, která byla v 17. století odsouzena za sériové vraždy. Zdroje se rozcházejí v počtu jejích obětí, mohla zabít 20 nebo dokonce 2 tisíce mladých žen. Tradovalo se, že se koupala v jejich krvi, přičemž věřila, že tyto koupele jí zaručí mladistvý vzhled. Krev pak měla podle některých legend i pít.

Přestože legendy o Alžbětě Báthory jsou pravděpodobně trochu přehnané, krev se v minulosti proti vráskám skutečně využívala. Ani dnes není krev v estetice výjimkou, při mikrojehličkování například trocha krve teče, protože malé jehličky naruší kůži, která pak produkuje více kolagenu a vypadá mladší.

Krokodýlí trus, labutí tuk a oslí mléko

Starověcí Římané v kosmetice spoléhali na to, co si mohli vzít od zvířat. Ženy si myslely, že velké benefity má krokodýlí trus, který si nanášely na obličej jako masku. Podle některých záznamů ho dokonce nasušený a nadrcený používaly i jako tvářenku. Vrásek se pokoušely zbavovat také nanášením labutího tuku či oslího mléka.

Zatímco s labutím tukem a oslím mlékem se Římanky tak úplně nemýlily, protože obojí obsahuje kyseliny prospěšné pleti, s krokodýlím trusem sáhly vedle. Kvůli jeho používání totiž mohly ženy trpět nejrůznějšími, klidně i smrtelnými nemocemi.

Radioaktivní krémy

Poté, co se Marii Curie podařilo izolovat radium, mnoho lidí si myslelo, že radioaktivita není nebezpečná a že naopak má zdravotní benefity. Ačkoliv tou dobou nebyly studie, které by prokázaly, že radium má pozitivní vliv na krásu, některé firmy začaly vyrábět radioaktivní krémy. Ty měly nejen redukovat vrásky, ale podporovat cirkulaci krve či úbytek tuku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak zeštíhlit obličej? Odbornice radí, jak to provést bezbolestně a bez řezání

Jakmile vědci zjistili, že vystavení radioaktivitě může způsobit vážné zhoršení zdravotního stavu a smrt, tyto krémy se přestaly vyrábět. Naštěstí ani nenapáchaly mnoho škod, protože radia obsahovaly jen minimum.

Jaké tipy na krásnou pleť má modelka Pavlína Němcová se dozvíte v úvodním videu.

Sdílejte článek
Štítky stárnutí mléko pleť vrásky Kleopatra Alžběta Báthoryová Marie Curie-Skłodowská