Mužská versus ženská pleť: Ženy sice stárnou dřív, muži ale výrazněji
Muži často na rozdíl od žen péči o pleť tolik neřeší. Mnoho z nich má v koupelně pouze vodu po holení a tím jejich pleťová péče končí. Je pravda, že mužská pokožka je rozdílná, ale neznamená to, že péči nepotřebuje. A i když muži řeší podobné problémy, jako ženy, například akné, mastnou pokožku, citlivost i stárnutí, jejich pleť má jiné rysy a potřebuje i mírně rozdílný přístup.
Muži mají vrásky později, zato výraznější
Mužská pokožka je silnější než ženská. Podle odborných studií je až o 20 % tlustší. To je jedním z důvodů, proč mají ženy někdy více jemnějších vrásek než muži. Vizuální rozdíl stárnutí pokožky mezi mužem a ženou je i proto, že mužům ubývá kolagen a elastin méně a zároveň po celý život konstantně. Zatímco u žen je jeho úbytek spojen s hormonálními změnami. Děje se tak především v období menopauzy, kdy ženám kolagen výrazně ubývá. A to má i dopad na výskyt vrásek a povolení pleti.
Ani muži ale vráskám neuniknou. Oproti ženám je mají sice později, ale zato mohou být výraznější a hlubší, kvůli větší ztrátě tuku v podkoží. Muži mají ve zralejších letech ve tvářích větší úbytek svalové hmoty, a tím pak dochází k výraznějšímu poklesu kontur obličeje.
Mastná pokožka vs. suchá
Ženy mají obecně pokožku sušší, proto je trápí i větší náchylnost k vráskám. Důležitá je tedy u nich pravidelná hydratace a používání kvalitní kosmetiky. Muži zase díky testosteronu mají více mazu v pleti. I to je jedním z důvodů méně viditelných vrásek. Jenomže mastná pokožka je příčinou akné či viditelných pórů. Proto jsou chlapci v dospívání náchylnější k tvorbě akné.
Minimum je krém na opalování
Jelikož u mužů nedochází ke skokovému stárnutí jako u žen okolo přechodu, ale k postupnému stárnutí, jsou na místě jednoduchá doporučení. „I když se pánové, jak je obecně známo, neradi mažou krémy, je důležitá pravidelná ochrana před UV zářením v podobě SPF krémů alespoň 1x ráno a čištění pleti šetrným čistícím gelem i dvakrát denně. Protože je ale u mužů větší výskyt kožních nádorů, jsou nezbytné pravidelné kontroly 1x za rok na dermatologickém pracovišti. A nakonec, když se začnou objevovat nechtěné vrásky a další známky stárnutí pleti, je fajn se nestydět a zajít na esteticko-dermatologické pracoviště a poradit se o procedurách, kterými lze stárnutí velmi dobře zpomalit. U mužů vypadá dobře, když se zmírní vrásky a povadlá pleť, ale zachovává se maskulinní charakter obličeje – to primárně zvládne frakční laser, pro některé oblasti eventuálně doplněný výplní s kyselinou hyaluronovou a botulotoxinem.,“ říká MUDr. Jan Kučera, vedoucí lékař Perfect Clinic Dermatology.
Každý má jiné „problémové“ partie
Při péči o pleť mají muži a ženy každý jiné problémové partie. Ženy řeší více vrásky kolem očí či v oblastech čela. Muži mají více problémů například s otoky očí, výraznějšími kruhy pod nimi či výraznějšími jizvičkami po akné. Navíc je trápí zarůstající chlupy či růst chlupů mezi obočím, což lze vyřešit epilačním laserem.
Každodenní péče
Ženy o svoji pokožku pečuji svědomitě, ale muži to občas flákají. Především ti, kteří se denně holí, by měli o pleť pečovat svědomitěji.
U mužů a žen by neměl chybět ranní krém s ochranným faktorem 15 - 30 a ochranou proti UVA i UVB záření, a to po celý rok. Každé ráno, ale nejlépe i večer, je dobré obličej opláchnout – ženy micelární vodou, muži jemným gelem na obličej. Večerní péči lze doplnit krémem (nebo sérem) s retinoidy nebo s niacinamidem. Retinoidy patří do skupiny vitamínu A, jako je retinol nebo kyselina retinová. Pomáhají proti jemným vráskám, jsou vhodné na aknózní pleť či na zmírnění pigmentových skvrn. Niacinamid patří do skupiny vitamínů B a protože udržuje v pokožce vodu, přípravky na jeho bázi velmi dobře hydratují. Ráno lze před aplikací krému s ochranným faktorem doplnit péči přípravkem s antioxidanty, například s vitamínem C nebo reveratrolem. Vitamín C je velmi účinný antioxidant zlepšující vzhled i barevný ton pleti. Krémy s vitamínem C by se ale měly skladovat vždy mimo dosah slunečních paprsků.
U vysušené pleti jsou vhodné hydratační krémy s ceramidy, kyselinou hyaluronovou nebo ureou, vhodné jsou i mastnější krémy, které obsahují olivový olej, bambucké máslo nebo třeba jojobový olej. Krémy je dobré vždy aplikovat ihned po umytí obličeje. Pomůže to „uzamknout“ vlhkost v pleti. „V případě holení je prevencí zarůstání vousů holení po směru růstu nebo jejich odstranění epilačním laserem,“ dodává MUDr. Kučera.