Proč vaše pleť i přes veškerou péči rychle stárne? Na vině mohou být chybějící ceramidy
Proč vaše pleť i přes veškerou péči rychle stárne? Na vině mohou být chybějící Ceramidy Zdroj: iStock
Hydratovat, hydratovat, hydratovat, radí jednohlasně dermatologové a další experti na péči o pokožku. Možná patříte mezi ty, kdo je skutečně slyší, zkoušejí nejrůznější krémy a séra, pijí litry vody denně, a přesto se potýkají se suchou kůží či mdlou pletí, šupinkami a vráskami, které jsou na obličeji ve větší míře a dřív, než by mohly být. Na vině jsou nejspíš ceramidy, tedy jejich nedostatek.
Představte si jablko – před nežádoucími vnitřními procesy a vysycháním ho chrání tenká vrstva na povrchu. I my takový ochranný kryt máme. Z padesáti procent jej tvoří lipidy ceramidy, které s podporou cholesterolu (25 %) a mastných kyselin (12 %) zajišťují, aby přes kůži do těla nepronikaly toxiny, alergeny, nežádoucí mikroorganismy a škodlivé UV záření. Zároveň zabraňují dehydrataci, tedy nadměrnému úniku vody z pokožky ven.
Ceramidy jsou složené z mastných kyselin a takzvaného sfingosinu a tvoří jakousi matrici pro několik řad plochých buněk – korneocytů. Oblíbené je přirovnání k maltě a cihlám, přesně tak to v nejvrchnější vrstvě kůže, které se říká sratum corneum, vypadá. „Po dlouhá léta byla vnímána pouze jako vrstva buněk bez jakéhokoliv zásadnějšího významu. Dnes je však nazírána jako živá tkáň, která plní ochranné a adaptivní fyziologické funkce včetně odolnosti proti nárazu, při tření i tahu. Kromě toho je klíčová z pohledu hydratace pokožky – ceramidy zadržují vodu, mají zvláčňující účinek a zlepšují elasticitu kůže,” vysvětluje MUDr. Jiří Slíva z Ústavu farmakologie 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Když kůži chybějí ceramidy
V mladé zdravé pokožce se vytvoří přibližně 100 mg nových ceramidů denně, aby nahradily ty poškozené nebo zaniklé. S přibývajícím věkem ovšem tato samoobnovovací schopnost klesá a jejich množství v kůži ubývá – přibližně je to o jedno procento každý rok. Nedostatkem ceramidů ovšem trpí i lidé s chronickými kožními onemocněními.
„U stavů, které jsou charakterizovány narušenou skladbou této vrstvy pokožky, například u lupénky či atopické dermatitidy, dochází ke zvýšení propustnosti pro vodu, což je pak provázeno typickými projevy, jako je suchost kůže, její olupování a šupinatění. Obdobně je tomu rovněž u osob ve vyšším věku, u kterých je obecně zjišťován nižší podíl vody v těle ve srovnání s mladšími jedinci, a kůže je proto náchylnější k vysoušení,” dodává MUDr. Jiří Slíva.
Kolagen a spol.
Nejčastěji se v souvislosti s vráskami hovoří o kolagenu a mnohé kosmetické firmy ho používají doslova jako zaklínadlo. Dosavadní studie opravdu potvrzují, že podávání hydrolyzovaného kolagenu zlepšuje texturu kůže a tím pádem i redukuje vrásky a zamezuje celulitidě. Je třeba si ale uvědomit, že kolagen v pleťových angi-age krémech funguje především jako ochrana před zevními vlivy a prevence stárnutí. Kolagenová molekula je totiž příliš velká na to, aby se z krému dostala do vnitřní struktury kůže, takže žádné zázraky v podobě omládnutí čekat od takového krému nemůžete.
Také kyselina hyaluronová, která udržuje pleť hydratovanou, tedy vypnutou a bez vrásek, se s přibývajícím věkem vytrácí, a je tak další hojně používanou látkou v krémech proti stárnutí pleti. I její molekuly jsou ale příliš velké na to, aby se dostaly hlouběji do kůže, a zůstávají jen na povrchu. Tam se z nich sice postupně uvolňuje voda, takže pleť působí nějakou dobu svěže a vyhlazeně, ale dlouhodobý efekt ani zde očekávat nelze. Navíc je důležité, aby krém, pokud má mít alespoň nějaký krátkodobý efekt, obsahoval minimálně 1 % kyseliny hyaluronové, což řada výrobků vůbec nemá. Vhodnější je proto dodávat ji zevnitř, například formou kapslí, ani zde ale nelze spoléhat na zázraky, protože na stárnutí pokožky se podílí i řada dalších faktorů, jako je genetika, strava, konzumace alkoholu, kouření, znečištění ovzduší nebo sluneční záření.
VRÁSKY NA ČELE: VÍTE, CO ŘÍKAJÍ O VAŠEM CHARAKTERU A BUDOUCNOSTI?
Doplňte „maltu" hlavně zevnitř
Jak tedy na vrásky a další projevy stárnoucí pokožky? Soustředit se pouze na dodávání populárních anti-age látek, jako jsou kolagen nebo kyselina hyarolunová, nestačí. Je nutné začít včas myslet i na uzamykání vlhkosti v kůži a už po třicátých narozeninách začít pravidelně doplňovat lipidovou „maltu,” tedy ceramidy, protože po čtyřicátém roce věku už tyto látky pokožka nevytváří skoro vůbec. Hledejte je mezi ingrediencemi v kosmetice, kterou používáte, ale i tady platí, že mají omezenou a spíše ochrannou funkci a vrásky nevyplní. Pokud chcete dosáhnout maximálních účinků, myslete na výživu zevnitř, například ve formě kolagenových drinků doplněných o ceramidy. „Orální užívání ceramidů může fyziologii kůže zásadně ovlivnit a tím vylepšit kondici jak zdravé pokožky, tak i postižené stavy, které jsem zmiňoval,” uzavírá MUDr. Jiří Slíva.