Svatá Lucie noci upije aneb Kdo byly Lucky? Kontrolovaly ženy a trestaly děti
Ke svátku svaté Lucie, který si připomínáme 13. prosince, se váže několik starých zvyků a jedna opravdu hrůzostrašná pověst. Všichni také známe pranostiku: svatá Lucie noci upije a dne nepřidá. Ač je notoricky známá, paradoxní je, že vlastně už dávno neplatí.
Lucie byla dcerou bohatých rodičů, žila na přelomu druhého a třetího století našeho letopočtu v sicilských Syrakusách. Byla velmi krásná a velmi ctnostná, rozhodla se žít životem panny, všechny nápadníky odmítla a majetek rozdala chudým. Zklamaný zamilovaný mladík ji udal, že je křesťanka, a dívka byla odsouzena k prostituci ve veřejném domě. Stráž, která ji tam měla odvést, s ní však nedokázala pohnout, ctnostná panna byla najednou jako z kamene. Nakonec ji sťali mečem, a tak Lucie zemřela mučednickou smrtí. Je patronkou švadlen, sklenářů a kočích. Pomáhá při krčních chorobách. Na obrazech ji poznáte podle meče a svítilny. Také bývá zobrazována s miskou, na které jsou oči, protože se podle legendy sama připravila o zrak, aby odradila svého ctitele, který na ní obdivoval právě její krásné oči. Do druhého dne se jí však zázrakem opět vrátil zrak – Panna Maria ji obdařila očima ještě krásnějšíma.
- Jméno Lucie i jeho varianty Lucia nebo Luciana mají původ v latinském slově lux, což znamená světlo. Jméno Lucie se tak překládá jako světlá nebo zářící. Každá Lucie má v sobě onu jiskru, která jí dodává lesk. Osobním číslem je 7, vhodnou barvou je červená a je to jméno vhodné pro jakékoliv znamení. Jméno je plné podpůrné energie, síly a chuti do boje o lepší svět, ale i o vlastní úspěch.
Hororový svátek svaté Lucie
Všichni známe pranostiku: svatá Lucie noci upije a dne nepřidá. Ač je notoricky známá, paradoxní je, že vlastně už dávno neplatí. Platívala za juliánského kalendáře, kdy zimní slunovrat připadal právě na 13. prosince. Od 16. století, od kdy platí přesnější kalendář gregoriánský, se nám slunovrat „přestěhoval“ ke konci prosince, ale půvabná pranostika se zachovala. Vzhledem k legendě o svaté Lucii je celkem pochopitelné, že se k tomuto dni váže celá spousta lidových zvyků, některé s hororovým nádechem. Zapomeňte na idylický svátek štědrého svatého Mikuláše. Dokonce ani svatá Barbora nebudí hrůzu, ačkoli její příběh je také tragický. Svátek svaté Lucie je o mnoho strašidelnější.
Ženy v bílém
Už dávno to není pravda, ale kdysi chodívaly v tento adventní den po vesnicích tzv. Lucky. Byly to mohutné ženy, oblečené do bílého plátna. Na obličej si nasazovaly masku s čapím zobákem anebo si tvář navlhčily a posypaly moukou. Vypadaly opravdu hrozivě. Děti se jich bály, protože Lucky byly zlé. Pobíhaly kolem chalup s nožem a vyhrožovaly, že dětem, které se o adventu nepostí, rozpárají břicha a naplní je kroupami. Byly však kupodivu i relativně hodnější Lucky, které dávaly vzorným dětem dárečky, těm zlobivým „jen“ hrozily metlou.
Pracovat zakázáno
Lucie je považována za symbol panenství a čistoty, čímž také chrání stavení před čarodějnicemi. Tento svátek patřil především ženám a přikazoval jim odpočívat. Bylo zakázáno prát, příst i drát peří, ženy někdy vynášely kolovrátky na půdu, aby tím daly najevo, že svátek skutečně slaví. Což kontrolovaly opět Lucky. A můžete vzít jed na to, že se chovaly nekompromisně. Dívku, kterou přistihly při draní peří, potrestaly tak, že pírka rozfoukaly po celé světnici. A pokud některá předla, potrhaly jí nitě.
Mohlo by vás ještě zajímat:
Zdroj: cs.wikipedia.org; zoom.iprima.cz